Pişman etmeyecek RC uzaktan kumanda hangi marka?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Pişman etmeyecek bir RC uzaktan kumanda almak istiyorum. Yurtdışı sitelerde bolca bilgi var ama Türkiye'de bulunabilecek ve uyumlu ekipman da gene bulunabilen hangi markaya yönelmek lazım? RC uçak araba veya helikopter için değil, endüstriyel bir uygulama için düşünüyorum. Kanal sayısı en az 8 ve orantılı kontrol (yani joystick kol) sayısı da en az 4 olmalı diye düşünüyorum ama şu anda piyasa nedir çok da bilgim yok.

Bende eskilerden kalma 6 kanal bir kumda var. Zamanında rc crawler için almıştım. Thy model ucak tan almıştım. Çok kar amacı gütmüyorlar sanki fiyatları iyi gibi

İşini gören var mı bakman lazım. Wifi/rf + mcu ile kendin yapmayı düşünmüyormusun?

Bende eskilerden kalma 6 kanal bir kumda var. Zamanında rc crawler için almıştım. Thy model ucak tan almıştım. Çok kar amacı gütmüyorlar sanki fiyatları iyi gibi

İşini gören var mı bakman lazım. Wifi/rf + mcu ile kendin yapmayı düşünmüyormusun?

Hazır olanlardaki ergonomiyi ve mekanikteki çözünürlüğü kendi yaptığın birşeyle yakalamak zor. O yüzden hazır alayım diyorum.

Endüstriyel uygulamanın ne olduğunu anlamadım ama ben Model Uçak kullanırken Spektrum kumanda kullanıyordum.

Kumanda işinde son zamanlarda değişmedi ise Futaba, Spektrum başı çeken firmalar. Ben Spektrumun 6 kanal, 7 kanal, 8 kanal ve 9 kanalını zamanında kullandım. Hiç bir zaman pişman etmedi beni. Son dönemlerde değişiklik olsun diye Futaba almak istesem de fiyatından dolayı pek yaklaşamadım. Sonra da maddiyattan dolayı hobiyi bıraktım. Bu arada bazı kumandaların içinden alıcısı çıkmıyor. Ayrıca almak gerekiyor. Kumanda alırken bu konuya dikkat etmeni tavsiye ederim abi. Çünkü 2bin tl verip kumanda aldıktan sonra üzerine 500tl verip alıcı almak zorunda kalabilirsin

Endüstriyel uygulamanın ne olduğunu anlamadım ama ben Model Uçak kullanırken Spektrum kumanda kullanıyordum.

Kumanda işinde son zamanlarda değişmedi ise Futaba, Spektrum başı çeken firmalar. Ben Spektrumun 6 kanal, 7 kanal, 8 kanal ve 9 kanalını zamanında kullandım. Hiç bir zaman pişman etmedi beni. Son dönemlerde değişiklik olsun diye Futaba almak istesem de fiyatından dolayı pek yaklaşamadım. Sonra da maddiyattan dolayı hobiyi bıraktım. Bu arada bazı kumandaların içinden alıcısı çıkmıyor. Ayrıca almak gerekiyor. Kumanda alırken bu konuya dikkat etmeni tavsiye ederim abi. Çünkü 2bin tl verip kumanda aldıktan sonra üzerine 500tl verip alıcı almak zorunda kalabilirsin

Futaba'yı görüyorum yabancı sitelerde. Biraz bakayım.

Bu tip kumandalar on/off mantığı ile çalışıyor gibi. Ama bana en az 4 tane orantılı kanal lazım (daha fazla da gerekebilir). RC uçak örneğini verecek olursak, mesela joystick'in birisi büyük kanatlardaki flapları kontrol edecek. Joystick açısı birebir flap açısı olacak.

Mesela 10 kanallı bir kumanda aldık. Bu kanalların hepsi orantılı kanal mıdır?

Tam olarak bilmiyorum. Bendeki 4 kanal orantılı 2 kanal on off sanırım. 2 kanalda toggle switch var. Onları hiç kullanmadım.

İstersen bendeki kumandayı denemen için gönderebilirim.

Kumanda işlerinden pek anlamam ama çok denk geldi bir çoğunun yüzüne bakmadım. Aslında almadıklarım arasında 2.4 GHz olanları filan da çok denk geldi. Aşağıdaki gibi bir şey mi arıyorsun?

1605123460435-142983598.jpg

Alıcıların çıkışı genellikle 50 Hz kanal başına 500-1500 us genişlikte PWM puls şeklinde. Kumanda daki sinyale PPM deniyor.
Yani bütün kanallar oranlı denebilir. Switch vb. gibi şeyler min veya max puls yollar.

Alıcı verici çiftleri kumandadan bağımsız olarak ta satılıyor. Kendiniz yapmak isterseniz bir mikro + joystick kolu ile kullanılabilir.

Geçen sene uzak mesafe otonom bir tekne için gerektiğinde eski 27MHz kumandanın elektroniklerini söküp, mikrodenetleyici + LORA modül kullanıp modifiye etmiştim.

Kumandaları pahalı yapan üzerlerindeki dron, araba, heli vs araçlara uygunluk sağlaması, kanal sayısı vs. Ki 4 kanal ile 8 kanal olanın HW olarak bir farkı yok.
Maliyetten dolayı yeni alacak olsam üzerindeki pot , switch vs. uygun olan en ucuz olan kumanda veya oyun kolunu alıp modifiye ederdim.

Kumanda işlerinden pek anlamam ama çok denk geldi bir çoğunun yüzüne bakmadım. Aslında almadıklarım arasında 2.4 GHz olanları filan da çok denk geldi. Aşağıdaki gibi bir şey mi arıyorsun?

6007 eklentisine bak

Bunun gibi olacak. Ama her joystick'de 3 hareket olacak. İleri/geri, sağ/sol, saat ileri/saat geri. Yani 6 tane orantılı kanal, ve 4 tane de ON/OFF kanal. Ama baktıkça sanki kanal sayısı doğrudan orantılı kanal sayısını ifade ediyor. İstersen orantılı olarak istersen on/off olarak kullanıyorsun gibi. Bu durumda 10 kanal gibi bir kumanda gerekiyor.

Bunun gibi olacak. Ama her joystick'de 3 hareket olacak. İleri/geri, sağ/sol, saat ileri/saat geri.
Bu joystick'ler saat yönünde dönmüyor ama ikisi de ileri/geri/sağ/sol yapıyor. Yanlarda ve altında da toplam 4 tane pot var, 4 tane de en at sağda on/off var...

Alıcı verici çiftleri kumandadan bağımsız olarak ta satılıyor. Kendiniz yapmak isterseniz bir mikro + joystick kolu ile kullanılabilir.
Önce arduino ile PlayStation 2 kumandasını okuyan bir devre yapmıştım sonra çocuğa oyuncak yaparken bu şekilde yaptım.

Bu joystick'ler saat yönünde dönmüyor ama ikisi de ileri/geri/sağ/sol yapıyor. Yanlarda ve altında da toplam 4 tane pot var, 4 tane de en at sağda on/off var...

Ama 4 kanal diyor. Zaten iki joystick sağ/sol ileri/geri 4 kanal doldu. O potları switchleri nasıl gönderiyor ki?

Aslında mesafeyi bilmiyorum ama bilgisayara bağlanan ya da PlayStation gibi oyun konsollarının kollarını da kullanabilirsin. Onlarda istediğin sayıya ulaşabilir.

Alıcıların çıkışı genellikle 50 Hz kanal başına 500-1500 us genişlikte PWM puls şeklinde. Kumanda daki sinyale PPM deniyor.
Yani bütün kanallar oranlı denebilir. Switch vb. gibi şeyler min veya max puls yollar.

Geçen sene uzak mesafe otonom bir tekne için gerektiğinde eski 27MHz kumandanın elektroniklerini söküp, mikrodenetleyici + LORA modül kullanıp modifiye etmiştim.

Kumandaları pahalı yapan üzerlerindeki dron, araba, heli vs araçlara uygunluk sağlaması, kanal sayısı vs. Ki 4 kanal ile 8 kanal olanın HW olarak bir farkı yok.
Maliyetten dolayı yeni alacak olsam üzerindeki pot , switch vs. uygun olan en ucuz olan kumanda veya oyun kolunu alıp modifiye ederdim.

Kontrol edilecek şeylerden birisi bir kamera. Sağ/sol, aşağı/yukarı, ve zoom in/out tek bir joystick ile olsun istiyorum. O yüzden çok iyi bir mekanik çözünürlük lazım. Belki de hazır bu tip joystick alınıp arduino bazlı bir sistem yapılabilir. Çok da güzel bir proje olur :)

Ama 4 kanal diyor. Zaten iki joystick sağ/sol ileri/geri 4 kanal doldu. O potları switchleri nasıl gönderiyor ki?
Ben bunu hiç kullanmadım. Söyleyince uyandım, onlar ayar potu da olabilir. Bildiğim kadarıyla helikopter uçuruyor bu kumanda, stabil uçması için sıfırlama amaçlı ince ayar olabilir.

Abi sercanın resimdeki kumanda 4 kanal. üzerinde zaten başka pot yada swich yok. kolların kenarındaki düğmeler trim ayarı yapıyor. soldaki düğmeler yukarı/aşağı, alttaki düğmeler sağa/sola trim ayarı yapıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back