Power suply mosfet patlamasi aliexpres

Alp elektronik

Yeni Üye
Merhabalar resimdeki 2200 watt power mosfetleri lehim akmasi soguk lehim olmuştu mosfetleri soktum 9 tanesi kisa devreydi hepsini yenileyeyim diye hepsini aliexpressten sipariş ettim diger parcalari olctum herşey sağlam mosfetleri cikarinca kisa devrede kalkti zaten bugun yeni mosfetler geldi taktim taktiktan sonra kisa devre korumali prizdede denedim calisti normal cihazi topladim fanlarini kpaaklarini taktim 30 40 saniye calisti sonra tum mosfetler yandi aliexpresten gelen urunlerin amperlerinden korkuyordum zaten gerçekliginden yani acaba sahte ürün leremi denk geldim yoksa bu mosfetleri hangi parca patlatir bi arkadaşim entegre yanlis tetikleme vs bahsettide aklima yatmadi tekrar sipariş edicem 500 tlye ve 15 20 güne mal oldu bu bana muşteriyide mağdur ettik.bu parçayi başka nereden bulabilirim aliexpresteki ürünun sahte olup olmadigini nasil anlayabilirim parça:mc4996x

Ekler

• IMG_20220311_192437.jpg
    IMG_20220311_192437.jpg
    395.8 KB · Görüntüleme: 124
  • Screenshot_2022-03-11-21-40-18-218_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2022-03-11-21-40-18-218_com.whatsapp.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 111
Orijinal ürün bulmak zor. LCSC gibi sitelere bakmak faydalı olabilir. Bir de bizde bir konu vardı.

Mosfetleri hangi cihazı kullanarak taktınız?
Takılış şekli bir tuhaf...

30-40 saniyede yanan mosfetlerin sahte olmasından ziyade ters polarma veya ileri de kısa devre olma ihtimalini güçlendiriyor.

Kartın şeması var mı?
Veya kartın iki yüzden net çekilmiş resim.
İncelemek isterdim.

Mosfet siparişi verecekseniz, aliexpress te shums mağazasına bakınız. Kaliteli malzeme satar.

Not: kart çok kirli.
Tiner/alkol, fırça yardımı ile temizlik gerekiyor. Temiz/titiz çalışmak başarı getirir.
Kolay gelsin..

Son düzenleme:
Sahte mosfet bile olsa yük altında değilken patlaması normal değil. Bir dahaki sefere önce gate dirençlerini tek tek ölçün ardından mosfetlerle birlikte mosfet sürücüyü de değiştirin bence. Mosfetlerin yüksüz iken bile patlaması genelde Dead Time hatasından oluyor. Bu da Mosfet sürücü veya gate direncini işaret ediyor.

Mosfetleri hangi cihazı kullanarak taktınız?
Takılış şekli bir tuhaf...

30-40 saniyede yanan mosfetlerin sahte olmasından ziyade ters polarma veya ileri de kısa devre olma ihtimalini güçlendiriyor.

Kartın şeması var mı?
Veya kartın iki yüzden net çekilmiş resim.
İncelemek isterdim.

Mosfet siparişi verecekseniz, aliexpress te shums mağazasına bakınız. Kaliteli malzeme satar.

Not: kart çok kirli.
Tiner/alkol, fırça yardımı ile temizlik gerekiyor. Temiz/titiz çalışmak başarı getirir.
Kolay gelsin..
Malesef kartın şeması yok resimdeki mosfetler orjinal mosfetler ilk ariza tespitinde resimi musteriye atip soguk lehimleri işaretlemişim hatta mosfetler guzelce temizlendikten sonra takildi sanirim ıc osilatorde arizali veya gate direnci hic kontrol etmedim yogun bi haftaydi direk taktim tecrube edindik hayirlisi olsun

Sahte mosfet bile olsa yük altında değilken patlaması normal değil. Bir dahaki sefere önce gate dirençlerini tek tek ölçün ardından mosfetlerle birlikte mosfet sürücüyü de değiştirin bence. Mosfetlerin yüksüz iken bile patlaması genelde Dead Time hatasından oluyor. Bu da Mosfet sürücü veya gate direncini işaret ediyor.
Haklisiniz dirençleri patladiktan sonra ölçtümde muhtemelen sürücü de arizalidir surucuyu bulabilecegimi dusunmuyorum.yardimclariniz icin Tesekkur ederim

Orijinal ürün bulmak zor. LCSC gibi sitelere bakmak faydalı olabilir. Bir de bizde bir konu vardı.

Teşekkürler ederim

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back