Power Tuşuna basınca Güç kesen Leptop.

Süreklilik modunda buzzer kısmındayım abi.

:mad: Yapma Furkan. Buzzer ötünce yani kısa devre mi oluyor orası? O buzzer'lerin bir direnç sınırı vardır ve onun altında her değerde öter o! Mesela benim masa tipi multimetrede 30 Ω un altında ötüyor. 30 Ω kısa devre mi?

Zaten devreye bakarsan, sistem çalışırken o NB_CORE çıkışını 22 Ω luk bir direnç ile yüklüyor (PQ16 ya bak). yani çıkışta 22 Ω yük olacak sistem normal çalışırken, ve sen onu kısa devre kabul etmiş olacaksın.

Genelde arızalar bir birine çok benzer oluyor. Bence işlemci etrafındaki mosfetlerini kontrol etmelisin, tabi bu durumda da şöyle sorunlar çıkacak karşına, işlemciyi besleyen mosfetlerin çıkışları bobin ile birbirine bağlı oluyor. Sende kısa devre arıyorsun aa bunların hepsi kısa devre olmuş dikeceksin ama aslında... Neyse zaten vazgeçmişsin.:D
Burayı atladın mı @Furkan KELEŞOĞLU ? İlk sayfada yazdım. -ama aslında kısa devre kademesinde ölçüm yaptığın için hatalı ölçüyor olursun- diye devam edecektim.

Burayı atladın mı @Furkan KELEŞOĞLU ? İlk sayfada yazdım.

Abi gördüm görmesine de bobin DC de düz tel gibi davranacağı için sıkıntı olacağını düşünemedim zaten. Kafasızlık işte abi. Düşünemedim :D

Gerçi işte yaptığım hata ohm kademesinde ölçmemek idi. öyle başlasak belki şimdi Bu mefta olan PC den buraya yazıyor olacaktım :(

Abi gördüm görmesine de bobin DC de düz tel gibi davranacağı için sıkıntı olacağını düşünemedim zaten. Kafasızlık işte abi. Düşünemedim :D

Gerçi işte yaptığım hata ohm kademesinde ölçmemek idi. öyle başlasak belki şimdi Bu mefta olan PC den buraya yazıyor olacaktım :(
Sağlık olsun, parça ihtiyacın varsa söktüğüm parçalar arasında olabilir varsa ben göndereyim. Zarar sadece parçalarda mı? Bobinin tipini (fotosunu) ve değerini yazar mısın?

Hmm şimdi biraz daha baktım şemaya da, NB_CORE, "North Bridge" denen devasa bir entegre olması lazım, onun beslemesi. Ve oraya başka hiçbirşey bağlı değil. Sanki burada gidik olan o. U18 diye bakarsan o entegreyi bulabilirsin.

@taydin eğitim için bende de 4-5 tane var. Bunlar çalışıyor. Sök tak yapınca çalışmaya devam edip etmediğine bakabiliriz...

Evet bu çok iyi olur hakkaten. Ben de araştırayım benim hurdalarda çalışacak gibi olan varmı.

Sağlık olsun, parça ihtiyacın varsa söktüğüm parçalar arasında olabilir varsa ben göndereyim. Zarar sadece parçalarda mı? Bobinin tipini (fotosunu) ve değerini yazar mısın?

Abi şuan kart mefta durumda. Konu başında hep beraber yüklenseydik. neyse artık bir tecrübemiz oldu böyle bir şeyi bir daha yaşayınca nasıl ilerleyeceğiz bunu bilmiş oldum.

Aynen abi bu işte şimdi bende baktım aynısı. hatta dijital mercek ile videoya cektimde yotubeye yükleyecektim sen link verince yüklemedim. 28 dolar bu diyelim bobin filanda söktük hatta kırdık gitti :D

Bobinin plastiği kırıldıysa önemli değil aslında. Hatta teli koptuysa onu da tekrar sarabiliriz. Ama ferrit çekirdeği gittiyse o zaman kesin meftah.

Abi şuan kart mefta durumda. Konu başında hep beraber yüklenseydik. neyse artık bir tecrübemiz oldu böyle bir şeyi bir daha yaşayınca nasıl ilerleyeceğiz bunu bilmiş oldum.

Evet o zaman BGA değiştirmek için getirirdin buraya :)

Abi bobini masada bir yere salladım dur bakim bulabilecekmiyim :D Yav bir karar verin yapalım mu bunu yapmayalım mı :D
Kararı sen ver, herkes ona göre net cevap verir. Mesala baştan karar verseydin ölçümü doğru yapardın. Bir de burada insanlar başka işlerin arasında cevap verebiliyor bazen geç gelebilir hatta bazen bir kaç gün sarkabilir. O yüzden kararlı ilerle, insanlar sadece senin yazdığın kadarını biliyor ve ona cevap veriyor.

Benim yazdığımı örnek alarak ilerlersek "neyse" deyip cümleyi yarıda kesmezdim, ölçüm yaparken buna dikkat et derdim. Somut olarak görünüyor ki iki cevap arasında uçurum var... :D

Kararı sen ver, herkes ona göre net cevap verir. Mesala baştan karar verseydin ölçümü doğru yapardın. Bir de burada insanlar başka işlerin arasında cevap verebiliyor bazen geç gelebilir hatta bazen bir kaç gün sarkabilir. O yüzden kararlı ilerle, insanlar sadece senin yazdığın kadarını biliyor ve ona cevap veriyor.

Benim yazdığımı örnek alarak ilerlersek "neyse" deyip cümleyi yarıda kesmezdim, ölçüm yaparken buna dikkat et derdim. Somut olarak görünüyor ki iki cevap arasında uçurum var... :D

Abi bilmiyorum ki değermi bunun için. birde bobini nereye salladıysam bulamadım ama aynı bobini internetten muhakkak bulurum ya. hadi onu hallettik diyelim bir kaç kondansatör söktüm onları karaköyde bile bulurum.
Geriye bir U18 kalıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back