Power Tuşuna basınca Güç kesen Leptop.

Abi bilmiyorum ki değermi bunun için. birde bobini nereye salladıysam bulamadım ama aynı bobini internetten muhakkak bulurum ya. hadi onu hallettik diyelim bir kaç kondansatör söktüm onları karaköyde bile bulurum.
Geriye bir U18 kalıyor.
O bilgisayarı ilk çıktığında dergide yazmak üzere incelemiştim ki bu uzun zaman önceydi. Bilgisayar eski ama bence iş görür. Her şeyden önce sana elektronik hakkında tecrübe katıyor. Ekrandan monitör yapabilirsin. Benim evde çalışan Centos yüklü server ekranı kırık bir notebook uzak kasa çalışıyor. Server olarak kullanabilirsin. Bataryası sağlamsa, modem için 12V ups yapabilirsin. Özetle çok şey yapılabilir. Soru şu; sen ne yapmak istiyorsun? Elektronik tamir mi? Yeni bir şeye dönüştürmek mi? Evde test için çalışacak ufak bir bilgisayar mı? Çalıştırırsan oyun oynatmaz ama bunun dışında çok işine yarar...

Bak ben bu şekilde test server olarak kullanıyorum:

660C2042-FF28-48FD-8D03-7BACDC67F365.jpeg

30F2857A-1FD7-45F4-923D-6168E98CF98E.jpeg

Tamir etmemeye karar verirsen en azından şunu yaparız: Kartı buraya getirince U18'i sökeriz ve kısa devrenin gittiğini görürüz. Böylece en azından teşhisin doğru olduğunu anlarız.

Tamir etmemeye karar verirsen en azından şunu yaparız: Kartı buraya getirince U18'i sökeriz ve kısa devrenin gittiğini görürüz. Böylece en azından teşhisin doğru olduğunu anlarız.

Abi tamir etmemeye karar verdim. getiricem hangi gün geleyim ?

O bilgisayarı ilk çıktığında dergide yazmak üzere incelemiştim ki bu uzun zaman önceydi. Bilgisayar eski ama bence iş görür. Her şeyden önce sana elektronik hakkında tecrübe katıyor. Ekrandan monitör yapabilirsin. Benim evde çalışan Centos yüklü server ekranı kırık bir notebook uzak kasa çalışıyor. Server olarak kullanabilirsin. Bataryası sağlamsa, modem için 12V ups yapabilirsin. Özetle çok şey yapılabilir. Soru şu; sen ne yapmak istiyorsun? Elektronik tamir mi? Yeni bir şeye dönüştürmek mi? Evde test için çalışacak ufak bir bilgisayar mı? Çalıştırırsan oyun oynatmaz ama bunun dışında çok işine yarar...

Bak ben bu şekilde test server olarak kullanıyorum:

1613 eklentisine bak
1614 eklentisine bak

Abi Ekranı raspberyy pi 3 için kullanmaya karar verdim ek bir kontrolcü alıp ona bağlayacağım. hem gömülü linux sistemlerine calışırken faydalı olur.

Önümüzdeki hafta salıdan sonra olabilir. Ben home ofis çalıştığım için gündüz saatleri benim için uygun. Ama siz gündüz çalışıyorsanız o zaman bir sonraki haftasonu için program yapabiliriz.

1610 eklentisine bak

Kırdığım bobin PL8 kodlu bobin

bu arada o hat üstünde PC24 - PC145 ve PC144 söktüm ve hala bu hat gnd ile kısa devre demek sorun +NB_CORE diye bir uc artık nereye gidiyor bakıcaz. o değilde söke söke gidiyoruz inşallah bu parcaları uygun şekilde piyasadan temin edebiliriz.
Sokme dedim ya 1v hattinda direnc degeri kucuk olur. Bosuna sokme. O guzergahta dedigim gibi kisa devre arama.

Burada mesela ilk başta power'ları kontrol etmek lazım deyince bunu kastettim. O bobinde 1.2V görmen lazımdı. Eğer görmüyorsan da RT8202A arızalı olabilir veya onun çıkışındaki PQ40 ve PQ41 MOSFET'leri. Veya belki de RT8202A ya "enable" sinyali gelmiyor (+1.2V_ON), o zaman da o enable sinyalini gönderen devreyi kontrol etmek lazım.
Enable voltaji super ı/o cipinde (multikontroller) den geliyor.

Abi konuyu takip etmemişin :D ben bobini kopardım evet dediğin gibi cıkmıyordu okadar ısındıkı üstündeki koruması catladı birazda sert cektim bildiğin içi acıldı bobin gözüküyordu :D bende bobini cektim kopardım :D yani RT8202A tamamen devreden ayrı şuan bobinden sonraki kısım kısa devre.
Bobin o sekilde sokulmez. Siz sicak havayla sokmussun. 2 bacagina lehim takviye ettikten sonra kalem.havya ile bir bacagini isitip havaya dogru kaldiracaktin. Sicak havayla onun ic organlari sokersin :D

1v hattindaki ohm degeri cok dusuk cikar. Ben 1 ohm oldugunu gorup normal olarak kabul edilen anakart videolari da izledim.
Ram voltaji olan 1.5v kismi 300 ohm ustu , 1.05 chipset voltajida 100 ohm civariydi.
Anakarta gore ufak tefek degisiklikler oluyor.

Zaten devreye bakarsan, sistem çalışırken o NB_CORE çıkışını 22 Ω luk bir direnç ile yüklüyor (PQ16 ya bak). yani çıkışta 22 Ω yük olacak sistem normal çalışırken, ve sen onu kısa devre kabul etmiş olacaksın.
Taydin hocam iyi noktaya deginmissin.
Bak bir ornek daha vereyim. 5v guzergahi 1 kohm yakin cikarken 3.3v hattindaki direnc degeri kohmlarin ustunde cikacak.
Ornegin buzzserde 3.3v kismi buzzerde ses vermedi dieenc kademesinde 100 ohm 200 ohm cikasa yine normal olarak kabul edilmiyor o bolgede ariza bulmaya devam ediyorlar.
Anakarta her voltaj bolgesinin gnd ye gore kabul edilen bir sirdnc araligi var.

Ben bu projeden şunu anladım eğer bir component trackerin yok ise anakart gibi işlere girmeyeceksin. normal multimetre ile olacak iş değil bunlar. yotubede izledim adam arıza yo gözüküyor diyor voltajı yiyince arızalanıyor.

Tracker olsa işte o kendi farklı frekanslarda farklı voltajlarda komponenti test edip sonucu ekrana basıcak . anca öyle olcak bir cihaz olacak ki anakart tamir işine giresin.

O dediğin cihazların işe yaraması için çalışan bir kart da lazım Furkan. Sadece bir tek arızalı kart varsa elinde o cihazlar hiçbir işe yaramaz.

Doğru diyorsun öylede kullanılabiliyor abi fakat component tester özelliği sayesinde hiç bir devre elemanı karttan söküp test etmene gerek yok. kart üstünde direk test edebiliyorsun. ben aslında o özelliğinden yararlanırız diye düşündüm.

Ben bu projeden şunu anladım eğer bir component trackerin yok ise anakart gibi işlere girmeyeceksin. normal multimetre ile olacak iş değil bunlar. yotubede izledim adam arıza yo gözüküyor diyor voltajı yiyince arızalanıyor.

Tracker olsa işte o kendi farklı frekanslarda farklı voltajlarda komponenti test edip sonucu ekrana basıcak . anca öyle olcak bir cihaz olacak ki anakart tamir işine giresin.
Benim izlemis oldugum videolarda multimetre ve guc kaynagi olmazsa olmaz. Cok nadirde olsa osiloskop. Arizalarin yuzde 90 nini yapiuorlar.
Bios yazma aparatlari, super io yazma programi da lazim ki programlar yazilsin.

Benim izlemis oldugum videolarda multimetre ve guc kaynagi olmazsa olmaz. Cok nadirde olsa osiloskop. Arizalarin yuzde 90 nini yapiuorlar.
Bios yazma aparatlari, super io yazma programi da lazim ki programlar yazilsin.

Abi ben hayatımda bilgisayar sistemleriyle alakalı bir ders almadım anakart şöyle tamir edilir böyle yapılır diye bir şey öğretilmedi. Tamam mantık elektronik ama sistem farklı. ilk oturucam sistem nasıl calışıyor neler oluyor onu anlamaya calışacağım. Sonra tamir işine gircem oda barışı olursa.

Bir bilgisayar tamircisi günde 10 tane kart tamir ediyordur adam artık ölçüm yapmadan arızanın nerde olduğunu anlıyordur bile. benle onu bir tutma.

Doğru diyorsun öylede kullanılabiliyor abi fakat component tester özelliği sayesinde hiç bir devre elemanı karttan söküp test etmene gerek yok. kart üstünde direk test edebiliyorsun. ben aslında o özelliğinden yararlanırız diye düşündüm.

Kart üzerinde monte olan bir devre elemanını da güvenli bir şekilde ölçemez onlar. Mesela daha önce konu içinde denmişti, MOSFET bir bobin ile kısa devre edilmiş. Nasıl ölçeceksin onunla sağlam olup olmadığını? Veya MOSFET drain source arasında diyot var, nasıl anlayacaksın sağlam olduğunu?

O aletlerin tek yaptığı şey, sağlam kartta bir yere değdireceksin sonra da bozuk kartta aynı yere değdireceksin. Aynı şeyi görüyorsan, devrenin orası sağlamdır. Aynı şeyi görmüyorsan, o hat üzerindeki bir komponent bozuk. Hangisi bozuk o da belli değil, onu tespit etmek için de gene multimetre ve dedektiflik gerekecek :)

Bir bilgisayar tamircisi günde 10 tane kart tamir ediyordur adam artık ölçüm yapmadan arızanın nerde olduğunu anlıyordur bile. benle onu bir tutma.
Ben de multimetre ile çok deneme yaptım ve bir çok kez senin gibi yanıldım. Aynı ekipmanla bizzat tanıdığım tecrübeli tamirciler günde 30 tane kart tamir edebiliyor. Üstelik bunlar son kullanıcıdan doğrudan gelen kartlar değil, yetkili serviste tamir edilemeyip hurdaya ayrılan kartlar... :D

Kart üzerinde monte olan bir devre elemanını da güvenli bir şekilde ölçemez onlar. Mesela daha önce konu içinde denmişti, MOSFET bir bobin ile kısa devre edilmiş. Nasıl ölçeceksin onunla sağlam olup olmadığını? Veya MOSFET drain source arasında diyot var, nasıl anlayacaksın sağlam olduğunu?

O aletlerin tek yaptığı şey, sağlam kartta bir yere değdireceksin sonra da bozuk kartta aynı yere değdireceksin. Aynı şeyi görüyorsan, devrenin orası sağlamdır. Aynı şeyi görmüyorsan, o hat üzerindeki bir komponent bozuk. Hangisi bozuk o da belli değil, onu tespit etmek için de gene multimetre ve dedektiflik gerekecek :)

Abi peki component tester belli bir frekans üzerinden test etmeye başlayınca. mosfeti kısa devre eden bobin artık bir omaj göstermiyecek mi ?

Abi peki component tester belli bir frekans üzerinden test etmeye başlayınca. mosfeti kısa devre eden bobin artık bir omaj göstermiyecek mi ?

Komponentlerin devrelere bağlanış şekli çok çeşitli. Hemen iki teli değdirerek bütün bağlanış şekilleri için doğru sonuç verebilecek bir cihaz yok. Şema üzerinden gidip, dedektif gibi çalışıp tamirat yapmak lazım. Şema olmazsa, çok daha derin bilgi ve tecrübe ile gene arıza giderilebilir, ama süre çok uzun olur. Benim Tunçmatik UPS'i teknik servisi 1 günde tamir eder, ben 1 ay süründüm çünkü şema yok. Bütün bileşenleri analiz edip hatta bazı yerlerin şemasını kendim çıkarıp ilerledim.

Ama tabi şu da var: Bir cihazın istatistik olarak bozulma şekli %95 aynı ise, tecrübeli tamirci o cihaz geldiği anda hemen zaten 5 dakikada sorunu teşhis edecek ve tamir edecektir. Teşhisi doğru çıkmazsa, farklı bir arıza varsa, onun da gene şema üzerinden gidip dedektiflik yapması gerekir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back