Pozisyon sensörü ihtiyacım

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
15mm lik bir aralığı cok yuksek cozunurluk ile ve cok hizli olcmem gerekiyor. Sinyalde gecikmeme olmamasi icin kullanacagim yontem tamamen analog olmali. Bunu daha once hall effect sensor ile basardim. Ancak alternatif cozum arayisi icindeyim.

15mm hareket eden bir mekanik var ve pozisyonu olcmeliyim. Birkac gundur Fotodiyot ile birseyler basarmanin pesinde kafa patlatiyorum ama henuz bir cozum bulamadim. Belki birimizden enteresan bir fikir cikar...

Eğer malzeme metal ise 20 mm ye kadar ölçen endüktif sensörler var. Aşağıdakinin datasheet'inde belirtiliyor:

Qre1113 diye bir sey buldum ancak araligi 4-5mm. Az daha olsa super olacakti.

Hazirdan hicbirsey kullanabilecek gibi degilim kendi sensorumu yapmaliyim. 2li foto diyot ve triangular teknigi ile birseyle yapmak hedefim. Sharp ta bu mantik ile calisan sensor var ama olcum araliklari uygun degil..

Bir cozum bulabilirsem buraya eklerim.

Bu sadece "engel var, engel yok" kararı vermeyi sağlayabilir. Mesafe ölçümünü bununla nasıl yapmayı düşünüyorsun?

4mm kadar cikis voltaji lineere yakin degisiyor.

Edit : benim icin lineer olmasida sart degil

Son düzenleme:
Hareket mekanizmasını ve çalışma periyotunu bilmeden bir şey söylemek zor.
15 mm "çook hassas " ölçmek için encoder den başka bir yol zor.
Mekanizmanın bir yerlerine basit ekler mesela kremayer ve ya ince şaryo teli gibi bir şeyle encoder mili döndürülebilir , absolut enceder bile olabilir.
Ve ya az bir ek ile inkjetlerdeki gibi şeffaf linear encoder ve okuyucusu ile bir şeyler yapılabilir.
"Linear encoder" işin içine girince manyetikten optiğe çeşit çok.

Nasıl bir sistem olduğunu bilmediğimden Bu konuya ait 2 farklı işe ait iki resim ekleyeyim belki işinize yarayabilir.

Motion sensorde fresnel lens kullanılmış. (PIR sensorun önündekiler gibi ,belki daha farklı açıda olanlarıda vardır bilmiyorum)

sensor sayfa1.png
sensor sayfa2.png

Hazirdan hicbirsey kullanabilecek gibi degilim kendi sensorumu yapmaliyim. 2li foto diyot ve triangular teknigi ile birseyle yapmak hedefim. Sharp ta bu mantik ile calisan sensor var ama olcum araliklari uygun degil..

Bir cozum bulabilirsem buraya eklerim.

Birde şu aklıma geldi eğer bu sensörün ölçüm mesafesi yeterli değilse , yer uygun ise , bu sensorü kontrol edeceği alana milimetrik olarak siz monte edin.
Birde şöyle bir video gördüm belki sensör bulunabilir

Son düzenleme:
Aynen aradigim cozum budur. Tesekkurler @Omega

Cok degerli bilgiler. Bu teknigi biliyor ancak nasil uygulayacagimdan emin olamiyordum. Fikir verdiler. Notlari nerden buldugunu sorabilirmiyim!

Rica ederim.
archive.org da
Electronic Sensor Circuits & Projects
diye aratın ,eflatun kitap :)
( pdf link sağ altta)

Son düzenleme:
@Endorfin35+ hocam ,o devre çalışırsa nasıl bir güncelleme ,hangi mesafe ve hızlarda sorunsuz çalıştığını da izah ederseniz, benzeri birşeyler ileride bende deneyebilirim feedback olur.
Kolay Gelsin

@Omega ayni sensorden var elimde. Analog pozsiyon kontrol sisteminde kullaniyorum. Sistemin yanit suresi 500us. Yani komut gonderdigim andan itibaren mekanik sistem hareket ediyor, Sensor konumu dogruluyor ve bu iş 0.5ms de tamamlaniyor. Demem o ki cogu digital sensor birkac milisaniye yanit suresi sunarken bu tarz bir sensor cok daha hizli calisiyor.

Yani opamplı ve fresnel lensli eklediğim devrenin bir türününü kullanmıştınız

Lensli kullanmadim. İkinci yapraktaki gibi bir sistemi hali hazirda kullaniyorum. Ancak hareket kabiliyeti 4-5mm kadar. Bu mesafeyi arttirmaya calisiyorum

Fresnel Lens li devrede Fresnel Lens in düz olması ,kutunun içide siyah boyalı olmalı diyor.
Diğer position Detection devresinde ise 2 ışık kaynağı kullanın ,op ampın 1-5 nolu bacağı arasındaki R4 ile ışığın denge ayarı yapılır diyor
(Belki faydası olur)
@Endorfin35+ hocam asıl önemlisini söylemeyi unuttum : Düz fresnel lens kullanırsanız 6" kareye kadar (Yaklaşık 15 cm2 lik alan) bu bölgeyi algılayabilirsiniz (İzleyebilirsiniz )diye yazıyor

Son düzenleme:
@Endorfin35+ Hocam yanlış tercüme yapmış olabilirim
O sayfada yazanların hepsi şu

When properly adjusted this simple circuit will detect the movement of an object within its field of view.
The detection range can be range tens of feet

Place CdS cells behind focal point. Use flat magnifiy fresnel lens at leats 6 inch square

Point lens at area to be monitored. Adjust R1 until LED just switchs off.

Moving object will light LED Moving object changes light level at one or both CdS photoresistors

Tam olarak anlaşılanlar

Kutu ışık sızdırmaz olacak içi siyah boyalı olacak(Resimde yazıyor)
Kutu önünde Düz büyüten fresnel lens olacak (Eskiden TV lerin ekranın önüne konunca ekranı büyüten lensler gibi parça sanırım)
Kutunun arkasında LDR ler (CdS) odak noktasında ayarlanmış olacak
Eğer diyor bu fresnel lens 6 inç kare olursa ( 4cmx 4cm gibi) ve iyi ayarlanırsa yaklaşık 3 mt ye kadar(tens of feet ) hareketi algılayabilir ..
Mesafeyi ayarlayan R1 potundan LED in söndüğü noktayı ayarlayın nesne o mesafeye gelince LED yanacacak (,sensör çalışacak)
R2 direncinin Yerine röle yada buzzer eklenebilir diyor

@taydin hocam, çeviriye bakabilirmisiniz doğrumu? (9.Mesajdaki soldaki resimde yazanların çevirisi)

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back