Pozisyon sensörü ihtiyacım

Çeviri doğru da, o düzenek hareket algılamaya yarıyor. Hareketin de resme göre aşağı yukarı, veya bize yaklaşan, bizden uzaklaşan, veya bunların kombinasyonu bir hareket olması lazım. Resme göre sağa sola olan hareketi algılaması mümkün görünmüyor. Ama mesafe ölçümü için de tam olarak bu lazım ...

Bence en deterministik ve en yüksek çözünürlüğü verecek olan metot endüktif prob kullanmak. Benim yazıcıda kullanılan endüktif prob için, tüm çalışma şartlarını kapsayan spec'lerde de 0.02 mm doğruluk belirtiliyor.

Eskiden HCSR4 ultrasonic sensor ile bişeyler yapmıştım ama hem o kadar hassas değil hemde hızlı değil
@taydin Bu probun çalışma videosu varmı hocam yada kodu nedir?

Son düzenleme:
Eskiden HCSR4 ultrasonic sensor ile bişeyler yapmıştım ama hem o kadar hassas değil hemde hızlı değil
Bu probun bir videosu varmı hocam

Ultrasonik metotla 1 mm gibi doğruluk elde edilebiliyor ancak. Bende bir lazer mesafe ölçer var, 0 - 250 m arası ölçüyor. Ama yakın mesafelerde ultrasonik moda geçiyor. Şimdi özelliklerine baktım, doğruluk olarak ± 1 mm belirtilmiş.

Benim kullandığım prob şu:

1596567572128.png

Bu probu bir vidali mil ile ileri geri hareket ettiriyorsun (mikrometre gibi düşün), tam lambanın yandığı yerde de skalayı okuyorsun. Veya vidalı mile enkoder bağlayıp tam lamba yandığında kaç adım ilerlediğine bakıyorsun.

Bu probu bir vidali mil ile ileri geri hareket ettiriyorsun (mikrometre gibi düşün), tam lambanın yandığı yerde de skalayı okuyorsun. Veya vidalı mile enkoder bağlayıp tam lamba yandığında kaç adım ilerlediğine bakıyorsun.

Datasheetini okumadım ama 8mm den algılıyabiliyormuş ,yani sensorün gövdesini ileriye doğru montajlayarak istenen ,örneğin 15 mm den algılamamı yapılabiliyor?

@Omega hocam isin elektronik kismini sorun etmiyorum opamp bolumunu her turlu cozerim.

1. Yapraktaki sistem pozisyon olcmeyip sadeve hareket algilamaya yariyormus. Sonradan fark ettim. Taslagi ilk gordugumde cd rom larda bulunan lens ile disk arasi mesafeyi olcen sisteme benzetmistim ama degilmis.

Bahsi gecmisken cd romlardaki sistem ile ilgili bir kac resim ekleyeyim.

images (5).jpeg

images (6).jpeg

4 hucreli foto diyottaki sinyale gore lens dogru odak pozisyonuna ayarlaniyor.

Foto diyot ile Bir baska yontem triangulation

images.png

İki hucreli fotodiyot kullaniliyor. Bu prensip ile calisan bir suru ticari urun var.

Son olarak Su an kullandigima benzer (2. Yaprakraki taslak ile benzer mantik) bir sistem;

images (7).jpeg

Motor tipi galvo motor. 40 derecelik bir donusu 16bit ile pozisyonluyor.

@taydin optik duzenek ayarlandiktan sonra foto diyotlar cok hizli ve cok hassas olcum yaparlar. Ancak uzun mesafeler olculecek ise olcum yapan sistemin cozunurlugune bagli olarak min olcum hassasiyeti gorece olarak kotulesir.

Datasheetini okumadım ama 8mm den algılıyabiliyormuş ,yani sensorün gövdesini ileriye doğru montajlayarak istenen ,örneğin 15 mm den algılamamı yapılabiliyor?

Ideal şartlarda en fazla 8 mm algılayabiliyor. Malzeme demir değilse veya arada başka bir madde varsa algılama mesafesi azalıyor.

@Endorfin35+
Şimdi tam olarak istediğinizi anladım
Triangular denen konu okuduğum kadarıyla trigonometri prensibine göre çalışıyor.(Sinüs cosinüs hesabına göre)
Siz ışını gönderiyorsunuz yansıdığındaki açının dönüş noktası o nesnenin ne kadar uzakta veya yakında olduğunu (o aralıklar içinde) anlayabiliyor
Basit bir sistem dediğiniz gibi analog ve hızlı
(Eklediğiniz resimdeki zeminde 2 ye bölünmüş foto algılayıcılara dikkat edin )
Sol taraftaki algılayıcı lazeri algılamışsa nesne A Noktasında
Sağ taraftaki algılayıcı lazeri algılamışsa nesne B nokasında

Şu videoda da izah ediyor

.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back