Protek 506 dijital multimetre kalibrasyonu ve ayarlanması

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün @Sercan ile buluşup onun Protek 506 multimetresinin ölçüm performansını belirledik. DCV kademesinde %0.5 toleransla ölçüm yapması gerekiyorken, %1.2 gibi bir ölçüm hatası vardı. Cihazı ayarlamak için gövdesini açtık.

IMG_20210517_170734.jpg

IMG_20210517_170757.jpg

IMG_20210517_170810.jpg

IMG_20210517_171249.jpg

IMG_20210517_171300.jpg

IMG_20210517_182934.jpg

IMG_20210517_182947.jpg

Bu multimetrenin şeması da var elimizde. Tüm kademeler için de ayar trimpotu var. DCV ayarını yapmak için önce DCV kademe trimpotunu değiştirdik. Ama DCV kademesindeki hatayı giderdiğimiz halde DCmV kademesinde bir miktar hata halen vardı. Biz de referans voltaj trimpotunu ayarladık ve bu yeni ayara göre DCV ve DCmV kalibrasyonu yaptık. Birkaç değişik Vref ayarı denedikten sonra hem DCV hem de DCmV kademesinde %0.5 ten çok daha düşük bir hata ile ölçüm yapmasını sağladık.

Akım, direnç ve ve kapasitör kademerinin de ayarını yaptık. Bu multimetrenin bir de bobin ölçme özelliği var, ama bobin ölçüm devresindeki bir sorun nedeniyle bobim ölçümü şu anda çalışmıyor.

Benim bu cihaza ödediğim para ile marketten eli boş çıkarsınız.

Cihaz eski olduğu için gözden çırtılıyor fakat bugün gördük ki muhteşem bir ölçüm kapasitesi var. Sadece bobin ölçümü sorunlu, muhtemelen bobinde elektrik varken ölçüm yapmaya kalkıldı ve anahtar entegresi arızalandı.

RS232'den PC ile haberleşiyor, otomatik kapanma var, ekran aydınlatma var, dahili saati var, sinyal çıkışı (2000, 4000, 8000 Hz) var, sıcaklık ölçüyor, dB ölüyor, muhteşem bir hassasiyet ile µA ve µV bile ölçüyor.

Üzerinde Analog Devices AD737JR çok güzel True RMS çevirici entegre var.

Uygun fiyatlı görürseniz kaçırmayın!

Ekler

• AD737.pdf
    527.8 KB · Görüntüleme: 261

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back