Raspberry Pi Pico Bağlantı problemi ve çözümü

Emir oztkn

Aktif Üye
Windows 11 cihaz kullanıyorum. Daha önce win10da bu Picoyu kullandım çalışıyordu fakat win11 de seri port algılamasına rağmen data aktarımı yapamıyor. Sebebi de Kartı pico olarak değil de sadece seri port olarak görüyor.
İnternette birkaç araştırma yaptım. Genelde Windows 7 de bu sorunla karşılaşılmış ve sorunlar kolaylıkla çözülebiliyor fakat ben onların kullandığı yazılımı deneyince kurulumuna müsade etmiyor.
İnternette istediğim gibi bir firmaware yazılım bulamadım. Thonny nin kendi firmware yazılımı da yükleniyor fakat sonrasında port algılamıyor.
NOT: Daha önce win10 da arduino ide ile de çalıştırdım fakat şuan onda da port algılasada picoya yazılım yüklemiyor.
Şuan olarak kartın anlık durumu bu:
Ekran Görüntüsü (48).png
Ekran Görüntüsü (49).png

Burda gözüken Picoprobe yi sürücü güncelleştirden güncellemeyi denedim bulduğum bazı pico serial yazılımlarıyla fakat Kurulum başarısız oluyor her seferinde.

ÇÖZÜM İÇİN TIKLA

Son düzenleme:
Akşam eve geçince bendekiyle bir deneme yapayım.

@Emir oztkn aşağıdaki videoyu örnek alarak tanıtıp blink kodlarını yükledim. Sorunsuz çalışıyor. İşletim sistemim Windows 11
Sen belki fark farklı yollar denerken driverlar birbirine girmiştir. Nasıl temizleyip sıfır kurulum yaparsın bilmiyorum.

@Emir oztkn aşağıdaki videoyu örnek alarak tanıtıp blink kodlarını yükledim. Sorunsuz çalışıyor. İşletim sistemim Windows 11
Sen belki fark farklı yollar denerken driverlar birbirine girmiştir. Nasıl temizleyip sıfır kurulum yaparsın bilmiyorum.

Arduino ide ile bu şekilde programlanabiliyor sonuç olumlu fakat thonny ide ile neyapıcam henüz bilmiyorum.
Ekran Görüntüsü (51).png

yeniden firmware yazılımını yükleyince başta attığım fotoğraftaki gibi hata veriyor
hata kod:
MicroPython v1.17 on 2021-09-02; Raspberry Pi Pico with RP2040

Type "help()" for more information.

>>> %Run -c $EDITOR_CONTENT

Connection lost (EOF)

Use Stop/Restart to reconnect.

Arduino ide ile bu şekilde programlanabiliyor sonuç olumlu fakat thonny ide ile neyapıcam henüz bilmiyorum.
15533 eklentisine bak
yeniden firmware yazılımını yükleyince başta attığım fotoğraftaki gibi hata veriyor
hata kod:
MicroPython v1.17 on 2021-09-02; Raspberry Pi Pico with RP2040

Type "help()" for more information.

>>> %Run -c $EDITOR_CONTENT

Connection lost (EOF)

Use Stop/Restart to reconnect.
Pico nun orjinal yazılımı tony mi?

@Emir oztkn Kusura bakma ya unuttum ben dün bunu denemeyi. Şimdi aklıma geldi.

Ben yine aşağıdaki videoyu örnek alarak bir deneme yaptım ve sonuç başarılı.
Yalnız videoda bahsediyor mu bilmiyorum. İngilizce olduğu için konuşmasından anlamadım.
1:16 dakikada pico yu güncelliyor. Videoda bakınca direk butona basarak yapabiliyor bu işi.
Bende o buton aktif olmadığı için "install" a tıklayamadım.
pico1.png

Programda ki uyarıları okuyunca Picoyu usb ye bağlamadan önce üzerindeki butona basılı tutmam gerektiğini anladım.
Kısacası 1:16 ya geldiğinde Pico'nun üzerindeki butona basılı tut. Bırakmadan Usb kabloyu tak. Bu şekilde "install" butonu aktif oluyor.
pico2.png

Devamında farklı bir durum yok. Videoyu izle adımları uygula. Sanırım phyton dilinde blink uygulaması yazıyor.
Bende sorunsuz çalıştı. Birde sen denersin. Bu arada Thonny'in son sürümünü yükledim.

Aygıt Töneticisinde "USB Seri Cihaz" olarak görünüyor. Herhangi bir ek driver'a ihtiyaç duymadım.
pico3.png

Bu şekilde sende çalışmıyorsa yukarıda dediğim gibi bir kaçtane farklı driver denemesi yaptığın için yazılımsal bir çakışma olabilir.
Program olarak driver yüklediysen iyi bir uninstaller programı kullanarak sil.
Kayıt defterini ccleaner ile temizle.
Pico yu taktığında Aygıt yöneticisinde Piko ile ilgili çıkan herşeyin üzerine sağ tık yapıp "Bu aygıtın sürücüsünü sil" seçeneğini seç.
Sonra bir restart yaparsın ve gerçekten iyi bir şekilde temizlediysen bendeki gibi sadece "USB Seri Cihaz" yazan birşey çıkar.
Son olarak videoyu sadece blink kodlarını yükleyene kadar izledim. Devamında ne var bilmiyorum :)
Umarım başarırsın. Kolay Gelsin.

Kusura bakma ya unuttum ben dün bunu denemeyi. Şimdi aklıma geldi.
Son olarak videoyu sadece blink kodlarını yükleyene kadar izledim. Devamında ne var bilmiyorum :)
Umarım başarırsın. Kolay Gelsin.
Bu süreçte yardımcı olduğun için teşekkür ederim abi. Sorunu çözdük.
Öncelikle aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa onlara yol göstermesi açısından tüm uyguladığım yoldan kısa kısa bahsedeyim.
Aslında basit bir şey de dikkat etmek lazım.

1.ADIM-
kart üzerindeki BOOT tuşuna basılı tutup PC ye bağlıyoruz daha sonra. Kendi sitesinde(BOOT olarak çalıştırdıktan sonra içinde bir web dosyası var o piconun orjinal sayfası) paylaşmış oldukları
flash_nuke.uf2 uzantılı dosyayı indirip piconun içine atıyoruz.
böylelikle tüm driverlar sıfırlanmış oluyor.

2.ADIM-
Daha sonra ister THONNY üzerinden firmware yükleyelim yada istersek site üzerinde paylaşmış oldukları
rp2-pico-20210902-v1.17.uf2 uzantılı dosyayı indirip piconun içine atıyoruz.
böylelikle düzgün bir şekilde Serial cihazı olarak algılayabiliyor.

3.ADIM-
THONNY de şu blink kodunu
Blink:
from machine import Pin, Timer
led = Pin(25, Pin.OUT)
timer = Timer()

def blink(timer):
    led.toggle()

timer.init(freq=2.5, mode=Timer.PERIODIC, callback=blink)
yazdıktan sonra kayıt ekranı gelecek. orada 2 soru var birisi bu bilgisyara mı kaydedilsin yoksa Rasp Pi Picoya mı şeklinde. Biz Pico yu seçiyoruz. Daha sonra
Ekran Görüntüsü (55).png

Burası açılacak sizde main.py uzantılı kod dosyası bulunmayabilir yada başka dosyalar da olabilir sorun değil biz bu yeni kod a bir dosya oluşturup yüklemek istediğimiz için "File name:" yazan yere örnek olarak blink.py yazıp ok'a tıklayın. Her ne yazarsanız yazın sonuna .py eklemeyi unutmayın çünkü bu bir python kodu ve uzantısı böyle olmak zorunda.

Sonra F5 yaptığınızda kodun çalışıyor olması lazım.

internet sitesi:

Ekler

• Bu tarih için güncel .uf2 dosyaları.zip
    216.3 KB · Görüntüleme: 151
Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,782
Üyeler
2,462
Son üye
W.A.Semih Aslan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back