Raspberry Pi Pico sıfırdan kurulum ve blink test

taydin

Timur Aydın
Staff member
Raspberry pi pico nın sıfırdan kurulumunu yapıp nelerle karşılaşacağımı göreyim bakalım. Kurulumu Debian Linux 11 (Bullseye) altında yapıyorum ve Arduino IDE 1.8.13 kullanıyorum.

IMG_20220703_162901.jpg

İlk önce header'lar lehimledim

IMG_20220703_162918.jpg

Sonra micro USB kablo ile PC ye taktım. USB aygıtı olarak tanındı

Kod:
Jul 03 16:35:43 bonsai kernel: usb 2-14: new full-speed USB device number 13 using xhci_hcd
Jul 03 16:35:43 bonsai kernel: usb 2-14: New USB device found, idVendor=2e8a, idProduct=0003, bcdDevice= 1.00
Jul 03 16:35:43 bonsai kernel: usb 2-14: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
Jul 03 16:35:43 bonsai kernel: usb 2-14: Product: RP2 Boot
Jul 03 16:35:43 bonsai kernel: usb 2-14: Manufacturer: Raspberry Pi
Jul 03 16:35:43 bonsai kernel: usb 2-14: SerialNumber: E0C912952D54

Abi boot tuşuna basılı tutarken usb'ye tak o zaman ne olacak görecek senin makina.

Sonra pico board bilgilerinin olduğu linki File->Preferences diyalog kutusuna koydum

1656855785987.png

Sonra Tools->Boards->Board Manager diyaloğunda pico aratınca piconun bilgisi çıkıyor. Install butonuna basıp kuruyorum.

1656855858883.png

Kurulumu yaptıktan sonra tekrar Tools->Board menüsünü açınca Pi kullanan bütün board'ların listesi çıkıyor. Buradan Raspberry Pi Pico yu seçiyorum. Board'da herhangi bir icraat, yanan LED falan hiçbir şey yok.

1656856009290.png

Örneklere bakıyorum bir blink örneği yok :mad:

Arduino blink programını derledim. Yüklemeye çalışınca hata verdi. Zaten şimdiye kadar fazla iyi gitmişti, bir pislik çıkma vakti gelmişti.

1656856404424.png

Arduino blink programını derledim. Yüklemeye çalışınca hata verdi. Zaten şimdiye kadar fazla iyi gitmişti, bir pislik çıkma vakti gelmişti.

18181 eklentisine bak
İlk defa yükleme yapmak için düğmeye basılı tutup usb ye bağlamak gerekiyor. Sonra bir daha kafası karışana kadar istemiyor butonu

Hiçbir şey değişmedi, aynı hata.

Kod:
Resetting /dev/ttyACM1
Converting to uf2, output size: 107008, start address: 0x2000
No drive to deploy.
An error occurred while uploading the sketch

Abi butona basıp usb taktığında bir pencere açması lazım. O pencereyi açana kadar butonu bırakma. Pencere açılınca butonu bırak, pencedeyi kapat, devam et.

Uzun süre basıyorum zaten. Bunda herhalde boot loader yok ...

Haydaa. Şimdi bootsel'e basmadan taktım micro USB yi. Upload yaptım. Aynı hatayı verdi ama LED blink ediyor. Bu ne saçmalık yav.

Bir daha yükledim, aynı hatayı verdi, blink yok bu sefer.

Sanki şöyle bir dangalaklık var: BOOTSEL'i basılı tutup USB ye takacaksın. Upload edeceksin ve IDE hata verecek. Sen hataya aldırmayacaksın, USB yi çıkarıp bu sefer BOOTSEL'e basmadan takacaksın, ve upload edilen kod çalışıyor ...

Evet şu anda çalışan bir sistem buldum ama çok gıcık. Herhalde Linux'a özgü bir durum.

1) BOOTSEL'e basmadan picoyu tak.
2) Upload başlat. Bu sırada Linux, picoyu bir flash disk gibi tanıyacak. Orada disk olarak "mount" et.
3) Mount edildiği anda programlama başarıyla tamamlanıyor. Ama dangalak program, başarılı olduğunu da kırmızı yazı ile yazıyor!
4) picoyu USB porttan çıkar ve tekrar tak.

Bunu yapınca yeni program çalışıyor. Ama böyle sok çıkar iyice genişleyecek herşey ve sonunda gene programlayamayacak bu. Bunun daha iyi bir yolunu bulmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back