Raspberry Pi Zero CanBus Projesi

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
Bir süredir aklımda olan taşınabilir Raspberry Pi Zero projesinin pcb çizimlerini bitirdim.
Bu projeyi blog sayfamda paylaşacağım ama ilerlemeleri buraya da yazmak istiyorum.

1632211935769.png

1632212847010.png

1632212952876.png

1632215948059.png

1632215981392.png

1632216758122.png

1632216784306.png

Pcb üzerinde bulunan özellikler:
Tp4056 hazır şarj ünitesi
HMTRP-433 RF Transceiver
MCP2551 ve MCP2515 ile CANBUS desteği
LMR62014 Step Up converter
5 adet buton, 4 adet durum LED'i, Buzzer
Harici 40 Pin Raspberry Pi Konnektör (SPI ve buton bağlantıları hariç)
I2C Grove konnektör

Devre şeması çizmeyeceğim ( vakit + nonstandart malzeme problemi ) ama part list çıkarıp ekleyeceğim.

1632217178292.png

1632217195654.png

1632217209785.png

Tasarımı yaparken kamera ve GPS eklemesini de yaptım. Fakat Proteus'ta pad revizyon hatası yaptım. Padler yatay yerine dikey çıktığı için PCB çöp oldu. Revizeyi yaptıktan sonra tasarım, reel ve dizilmiş haller ile burada ve blog sayfamda onu da paylaşacağım.
Bu proje için PCBWAY pcblere sponsor oldu. Onu da belirtmeden geçmeyeyim.
Thanks to PCBWAY :saril:

Son düzenleme:
Lipo pili neden/nasıl kullanıyorsun? 3.7v ile mi çalışıyor sistem 5v yükseltme yapıyor musun?
Lipo hakkında Daha aşiret gibi soru var kafamda :)

LMR62014 Step up konverter var. Bu sayede 3.7V girip 5V çıkış alacağım.
Lipo kullanmamın sebebi devreyi enerji bağımsız kullanabilmek. Çantada, arazide, araçta ayrı bir powerbank, kablo fiş vb ile uğraşmak zorunda kalmamak.
Yine lipo pil ve SS1306 ekranlı küçük bir kart tasarlayıp hem bu proje için kumanda olarak kullanmak istiyorum. Son kargom bugün gelecek inşallah. Malzemelerin montaj videosunu çekip youtube'a yükleyeceğim.

images
Bunun bir farklı versiyonu var. Tp4056

Lmr62014 kullandım. TP4056 ve HMTRP-433 rf modül arasında.

Raspberry Pi Zero CanBus - GPS projesinin ilk görselleri.
Kurduğum ilk step up devresinde küçük bir mantık hatası yaptım. Step down (buck) regülatörlerde akım mosfet tarafından kontrol edildiği için enable pini low ( entegre çeşidine göre high da olabilir) yapılınca entegre devre dışı kalır ve çıkışta enerji olmaz. Fakat step up konverterda anahtarlama şaseye doğru yapılır ve giriş gerilimi bobin + diyot üzerinden çıkışa taşınır. Bunu atladığım için anahtarı kapatıp entegreyi devreden çıkarınca bobin + diyot yüzünden çıkışta hala pil gerilimi var. Kısacası anahtar devreyi kapatmıyor. Çok problem değil. Deneme devresi olduğu için revize yapar ikinci versiyonda diğer iyileştirmeler ile yeni pcb yaptırırım. GPS kartımda da sıkıntı var. İkinci versiyon inşallah daha problemsiz olacak.

1632293660244.png
1632293743992.png
1632293896696.png
1632293945567.png
1632293978941.png

Bu tarz sorunlar nedeniyle ülke içinde uygun fiyatlı bir yer ya da evde PCB yapabilmek lazım.

Uğraşamam hocam. Tasarımı ve dizgisi yeterince vakit alıyor. PCBWAY bu konuda bana sponsor oldu. İki pcb + çelik elek toplam kargo dahil 46 dolar tuttu. siparişten sonra da 7-8 günde ulaştı. Pcbway bu konuda bana oldukça destek oldu.
Yurtiçinde zamanında pcb üreticisinin birisi ile konuşurken telefonda sesli düşündü ve toplam alanı A4 kağıdını geçmeyecek 7 çizim için fiyat verirken "100 dolara ben yaptırsam, 150 dolar da ben yazsam, toplam 250 dolar + KDV'ye olur" dedi. O günden beri yurtiçindeki pcb üreticilerine yağmurlu günde bir damla su yok benden. :kotek1: :kizgin2: :kizgin3:

Son düzenleme:
Eline sağlık iyi gidiyor. SMD ile uğraşırken en çok gıcık olduğum şey komponentin tepesi üstü masaya düşmesi. Düz tarafını çevirene kadar akla karayı seçiyorum :mad:

@taydin teşekkür ederim. SMD malzemelere alıştım hocam. Artık Through Hole malzeme dizmek zor geliyor.
Ama güzel cımbız şart. Hatta seramik cımbız bile düşünülebilir.

images

Son düzenleme:
Hatta seramik cımbız bile düşünülebilir.

Onun nasıl faydası oluyor?

Cımbızın komponente yapışması en büyük sıkıntı. Çoğunlukla 0604 ile işim oluyor ve söküp takarken flux kaplanıyor ve cımbızdan ayrılmıyor.

Cımbız işinde ben de aynı sorunları yaşıyorum. Cerrahi cımbızlarım bile var gene de kaliteli cımbız araştırıyorum.

Aşağıdakiler iyi gibi ama metal olduğu için hem flux hem de manyetik olarak sanki sorunlar devam eder diye düşünüyorum.

images

Bunlar da denenebilir.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,809
Üyeler
2,468
Son üye
kate22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back