Rezistans teli

Semih

Aktif Üye
Abiler ablalar vs. öncelikle hiçbir bilgimin olmadığını varsayarak yorum yapmanızı rica ederim.

Odama ders çalışırken düşük düzeyde vücut sıcaklığını çok geçmeyecek şekilde bir ısıtıcı yapmak istiyorum
bu ısıtıcının elektronik kısmında bir bilgim olmadığı içim yardım istiyorum
rezistans telleri nasıl çalışır akım volt vs. sıcaklığı dengelemek için nasıl bir yol gitmeliyim evde kendim yaptığım bir güç kaynağım var 5 amper 25 volt bunun üzerinden deneme ile istediğim sıcaklığa nasıl ulaşırım telin kalınlığı uzunluğu direnç değeri çekeceği akım verilen gerilim vs. hiçbir şey bilmiyorum bilen varsa rica olur teşekkürler.

5 Amper 25 V ile 125 W güç elde edersin, bu da odayı ısıtmaya yetmez. Rezistansı şebekeye bağlaman lazım ve en az 1 - 2 kW güç elde etmen lazım. Ama hiçbir bilgin olmadığına göre de hazır resiztanslı ısıtıcı alman gerekir, yoksa ısınacağım derken canından olabilirsin.

ya benim amacım oda değil siz yanlış anladınız ılık yani ben odamda petekli ısıtıcı kullanmıyorum evin yapısındanmıdır nedir fazla ısınıyor o yüzden ders çalışırken masamın ucunda yavaş bir fanla inceden inceden ellerimi ısıtması amacıyla bana ısınmaktan kızaran o makinalar gibi şeyler fazla kaçar zaten

Guc kaynağınız 25 voltta 5 amperi sürekli verebilecek güçte ise,

Bu konunun tamamen deneysel olduğunu varsayıyorum. R = V ÷ I dan 25 ÷ 5 = 5 ohm yapar.

5 ohm 130 watt bir alüminyum direnc alın. Bu direnci bir alüminyum sogutucuya monte edin. Arkasına bir fan bağlayıp ısınan direncin ısısını havaya verin.

Benzer şekilde tel rezistans için denemek amaçlı elinizde hurda fön makinasi varsa içindeki rezistans telinden 5 ohm olacak kadar mesafe de teli kesip ayırın. Cok kısa olursa 10 ohm iki parça yapıp paralel bağlayın. Bunu guc kaynagi ile besleyip yine fanla sıcak havayı dağıtın.

Not bu güçte ısıtıcı yanma riski olabilir. Dikkatli çalışın.

Bizim çizimci arkadaşın kışın soğuktan mouse kullanan parmakları üşüyor. Ortam ılık olsada parmaklar soğuk oluyor. Kullandığı masa lambası halojen ampüllü. Lambayı elinin üzerine pozisyonlayarak lamba ile ısınıyor. Basit ama etkili...

Civciv isitici lamba

Guc kaynağınız 25 voltta 5 amperi sürekli verebilecek güçte ise,

Bu konunun tamamen deneysel olduğunu varsayıyorum. R = V ÷ I dan 25 ÷ 5 = 5 ohm yapar.

5 ohm 130 watt bir alüminyum direnc alın. Bu direnci bir alüminyum sogutucuya monte edin. Arkasına bir fan bağlayıp ısınan direncin ısısını havaya verin.

Benzer şekilde tel rezistans için denemek amaçlı elinizde hurda fön makinasi varsa içindeki rezistans telinden 5 ohm olacak kadar mesafe de teli kesip ayırın. Cok kısa olursa 10 ohm iki parça yapıp paralel bağlayın. Bunu guc kaynagi ile besleyip yine fanla sıcak havayı dağıtın.

Not bu güçte ısıtıcı yanma riski olabilir. Dikkatli çalışın.
denedim önce kısa bir parçala ölçtüm 6 volt verdim 2 amper çekti ama çok kısa ve fazla sıcaktı muhtemel proje parçalarını eritip yok edecek seviyede sonra çokl daha uzun 15 ohm luk tel ile denedim ve 6 voltta 0.9 amper çekiyor sıcaklık çok iyi tahmini 80 90 arası 150 derece erime sıcaklığı olan maddeye zarar vermedi elimi de acıttı yani bu civar olduğunu düşünyorum şimdi ben teli uzatmak ama bu sıcaklığı kaybetmemek için projedeki hangi değişkeni değiştirmeliyim tel kalınlığı ( paralel bağlama ) değiştirsem ne olur

ha bu arada multi metrem ile ölçümler hiç sağlıklı olmadı sanırım kalitesiz

sanırım akım katlanırken sıcaklık yaklaşık aynı değeri verir doğrumuyum onaylayın lütfen :>

You tubeda Nejdat Delioğlu abimizin kendi ısıtıcını kendin yap videosu var ona bakabilrsiniz. Ancak atacağınız taş ürküteceğiniz kuşa değmez neticede. Peteğin arkasına aluminyum folyo koyarsan çok çok daha fazla ısınmış olursun :D

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back