RICO TITANYUM KAPLAMALI METAL UÇ

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bizim burada Tahtakale market var. İçinde de bayağı geniş ürün çeşitliliğine sahip hırdavat malzemeler var. Bu markette bütün yemek kartlarıda geçiyor. Bende şirket yemek parası yatırdıkça ayda 2 tane olmak üzere resimdeki Rıco Titanyum Kaplamalı metal uçları aldım. Bir kaçtane eksik kaldı sadece.

Acaba bu markayı daha önce deneyen oldu mu? Kalitesi nasıl hiç bilmiyorum. Titanyumluğuna güvenip aldım sadece :)
Yakında 3D yazıcı ile bir kap basacağım.

20230213_180907.jpg

Titanyum kaplama kullanılan kesici uçlar sanayide kullanılıyor. Amaç, seri üretimde kullanılan bir kesicinin daha uzun süre iş görmesi ve kaliteli iş çıkarması. Böyle çin malı ürünlerde bu beklenti yoktur, o yüzden titanyum kaplama için fiyat farkı vermeye gerek yok.

Yerli makina takım çok kaliteli matkap uçları üretiyor. Küçük çaplarda da fiyatları gayet uygun.

Eskiden beri sağdan soldan topladığım uçlar vardı elimde. 1-2 delikte bozulup çöp oluyorlardı. Sonra gittim bosh un hss-r uçlarından aldım bauhause dan. Onlarda çöp olunca titanyum kaplama alayım dedim en sonunda. Artık kullanırken wd40 da sıkıyorum uçlara. artık uzun süre bir şey olmaz herhalde.

Genel amaçlı kullanım için güzel iş görür. FR4 plaket delme ama, FR4 en kaliteli HSS matkabı bile birkaç delikte köreltir. FR4 için karbür matkap kullanmak gerekiyor.

Genel amaçlı kullanım için güzel iş görür. FR4 plaket delme ama, FR4 en kaliteli HSS matkabı bile birkaç delikte köreltir. FR4 için karbür matkap kullanmak gerekiyor.
O zaman benim 3 numara bosh lar o yüzden köreldi demek ki. Habire pcb deliyordum onlarla.

En son Çinden 1.1 ile 2mm arasında 10'lu karbür uç almıştım. Birdahakine de 2.1 ile 3mm arası alayım bari.
Cahillik çok kötü bir şey yav. :katil2:

20230213_210332.jpg

Titanyum uçlarım için thingivers de kab buldum ve bastım. Daha eksik uçlarım var.

20230218_224321.jpg

Titanyum uçlarım için thingivers de kab buldum ve bastım. Daha eksik uçlarım var.

22320 eklentisine bak
Ben büyük matkap uçlarımı castrol diş açma yağı içinde bekletiyordum,
Eğer yağsız kuru kuru delik delersem uç takılıyor ve matkabın gövdesini döndürüyordu buda dikkat edilmezse bileğini kırabiliyor insanın ama günlerce yağ içinde beklemiş uç ile düzgün şekilde delik delerken hiç o tehlikeyi yaşamadım.

Ben büyük matkap uçlarımı castrol diş açma yağı içinde bekletiyordum,
Eğer yağsız kuru kuru delik delersem uç takılıyor ve matkabın gövdesini döndürüyordu buda dikkat edilmezse bileğini kırabiliyor insanın ama günlerce yağ içinde beklemiş uç ile düzgün şekilde delik delerken hiç o tehlikeyi yaşamadım.
Ben direk delik deldiğim esnada wd-40 sıkıyorum.

4.8 mm matkap eksik :D Dolaplara takılan raf pimlerinin deliklerini delmek için kullanıyorum. Sürekli oraya buraya raf taktığım için sürekli kullandığım bir ölçü

1676750569606.png

4.8 mm matkap eksik :D Dolaplara takılan raf pimlerinin deliklerini delmek için kullanıyorum. Sürekli oraya buraya raf taktığım için sürekli kullandığım bir ölçü

22321 eklentisine bak
O kolay abi ya. Önce 4.5 ile deliyorsun. Sonra azıcık oynatarak ileri-geri yapıyorsun, oluyor sana 4.8 :katil2:

Yada 5 numara ile delerken "Aman kuzum, aman yavrum, aman ince bellim" diye yağ çekiyorsun, keyfinden 0.2mm inceliyor. :katil1: :katil1:

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back