Rigol DL3021 elektronik yük hackleme

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimdeki DL3021 elektronik yükü, EEVBlog sitesinde açıklanan prosedürü kullanarak, tamamen SCPI protokolü ile DL3021A modeline yükselttim :)

Önceki durumu:

IMG_20191221_144451.jpg

Ve güncellenmiş, yeni durumu:
IMG_20191226_120910.jpg

Rigol'ün ve Siglent'in birçok cihazında böyle basit hacklemelerle model yükseltmesi yapılabiliyor. DL3021A yükseltmesi ile gelen özellikler:

• Renkli ekran :)
  • LAN portu aktif hale geliyor.
  • Trigger amaçlı kullanılabilen arkada dijital IO pinleri.
  • Akım ölçümünde 10 kat daha yüksek çözünürlük.
  • Pulse modda daha hızlı yükselme/düşme
  • Pulse modda daha yüksek yük değişim frekansı

Bir ara bu aleti almayı düşündüm. İncelemesinde akım okumasının iddia edilen doğruluğu tutturamadığını görünce soğumuştum. Sizinkinde durum nedir?

Bendeki cihazın akım ölçüm doğruluğu açıklanan spec'ler dahilinde. Ama daha iyi de yapılabilir. Aynı DL821A da yaptığım gibi, bunun için de bir otomatik kalibrasyon script hazırlayacağım ve SCPI protokolü ile kalibrasyonunu yapacağım.

Cihazlar ilk alındığında daha oturmamış oldukları için komponentlerde ve cihazın genelinde hızla drift oluşuyor. Ama bu cihaz artık 3 yıldır bende, fazla drift olmaz bunda. Şimdi bunun kalibrasyonunu yaparsam hem açıklanan spec'lere göre çok daha iyi olur, hem de kalibrasyonu uzun süre muhafaza eder.

Bu cihazları kasıtlı olarak kırılabilir yaptıklarını düşünüyorum. Hedef kitle tamamen amatör ve hobiciler. Kurumsal firmalar zaten kırmakla falan uğraşmaz, basar parayı üst modelini alır.

Siglent SDG2042X ve Rigol 1054Z var bende. İkisi de hackli. Rigol'ün yeni MSO5000 leri de kırıldı. 900USD ye alıyorsun, hackleyince 5000USD lik cihaz oluyor. Gerçi bunun full modeline 5000USD vermek akıl işi değil.

Bu cihazları kasıtlı olarak kırılabilir yaptıklarını düşünüyorum. Hedef kitle tamamen amatör ve hobiciler. Kurumsal firmalar zaten kırmakla falan uğraşmaz, basar parayı üst modelini alır.

Evet bence de kasıtlı. Eğer kasıtlı olmasaydı, firmware güncellemesinden sonra buna karşı tedbir alırlardı. Bende DL3021'den iki tane var. Özellikle denedim. Birisini eski firmware olarak hackledim, diğerini son versiyona getirip hackledim. İkisinde de hack mükemmel çalıştı :D

Siglent SDG2042X ve Rigol 1054Z var bende. İkisi de hackli. Rigol'ün yeni MSO5000 leri de kırıldı. 900USD ye alıyorsun, hackleyince 5000USD lik cihaz oluyor. Gerçi bunun full modeline 5000USD vermek akıl işi değil.

Siglent SDG2042X'i zamanında çok incelemiştim almak için. Ama sonra başka ihtiyaçlar nedeniyle Keysight'ın bir modelini aldım. Fiyatına göre son derece iyi bir sinyal jeneratörü. Bir inceleme konusu açsan veya video çeksen ne iyi olur :)

Forumda daha önce sinyal jeneratörü tavsiyesi ile ilgili açmış olduğum bir konuda ben de bu cihazları önermiştim.

Abi bu cihazlar benim ampli çıkışlarına bağladığım wattlı dirençlerin makine hali mi oluyor? Yani istediğin yükü ayarlıyorsun cihaz o yükü çekiyor doğru mu anlamışım?

Abi bu cihazlar benim ampli çıkışlarına bağladığım wattlı dirençlerin makine hali mi oluyor? Yani istediğin yükü ayarlıyorsun cihaz o yükü çekiyor doğru mu anlamışım?

Onlarca farklı uygulama alanı var bunun. O dediğin sadece birisi. Kullanım modları ile ilgili şöyle örnekler vereyim:
  1. Akım sabit kalacak şekilde akım çek.
  2. Voltaj sabit kalacak şekilde akım çek.
  3. Direnç sabit kalacak şekilde akım çek.
  4. Güç sabit kalacak şekilde akım çek.
  5. 1 µs içinde akımı 0 dan 50A e çıkar, 1 ms sonra aynı sürede 0A'e düşür.
  6. Saniyede 500 defa 3A çek, akım çekme.
  7. Bir şarj edilebilir pil gibi davran. Şarj aleti üretenlerin hepsinde var bu cihazlardan.
Konuyla ilgili daha fazla bilgi:

Yalnız bu elektronik yükü bir amfi çıkışına bağlarsan, tam olarak hoparlör gibi davranmayacaktır. Hoparlör reaktif bileşenler de içeren kompleks bir empedansa sahip. Bu sadece söylenen akımı çekecektır.

Bir başka kısıtlama da frekans ile ilgili olacaktır. Bunu sabit 4Ω moduna getirip amfi çıkışına bağlarsan, sonra da 20 kHz sinyal verirsen, çıkışta sabit direnç garantisini sağlaması için cihazın 20 kHz lik değişimleri takip edip adapte olabilen bir cihaz olması lazım. Bendeki DL3021A, 30 kHz'e kadar destekliyor diyor, ama her modda her uygulamada doğru sonuç veriyor mu bunu denemek lazım.

Detaylar detaylar :D EEVbloğun türkçe versiyonu olacak bilgi var sende ve yamyam abi de ama youtube u aktif kullanmıyorsunuz abi :D

Görüyoruz ki böyle kaynakların yerel sunucularda bulunması önemli. Aşağıya toparlanmış ve Türkçe bir özet geçeyim. Bu işlem ile aşağıdaki tüm farklar kapanmış oluyor.

DL3021DL3021A
Total Power200 W200 W
Max Current40 A40 A
User InterfaceMonochromeFull Color
Max Current Slew Rate2.5 A/μs Standard;
3 A/μs Optional
3 A/μs Standard
Max continuous mode Frequency15 kHz Standard;
30 kHz Optional
30 kHz Standard
Readback Current Resolution1 mA Standard;
0.1 mA Optional
0.1 mA Standard
Digital I/O triggeringOptionalStandard
Ethernet Comm.OptionalStandard

Bu işlem aşağıdaki gibi şu an için en güncel firmware ile çalışıyor.
DL3000 Firmware
00.01.05.00.01
2020-12-01
(20210630111930_60dbe2c27a7f6.rar)

Bir de alaksı yok ama konuda bulunması adına kullanım kitapçığı ve PC yazılımın da ekliyorum.

İhtiyaç listesi:
  • RS232 portlu bilgisayar
  • FAT32 formatlı, (kaynaktaki Tossu'isimli kullanıcının paylaştığı) keyfile.bin kaydedilmiş USB bellek
  • Çapraz kablo RS232 dişi-dişi (2->3; 3->2; 5->5)
  • CompuPhase sitesinden Termite isimli ücretsiz RS232 terminal yazılımı (başka bir uygulama da olabilir.) (https://www.compuphase.com/software_termite.htm)
İşlem sırası:
  1. keyfile.bin dosyası kayıtlı USB belleği DL3021'e takın.
  2. Bilgisayar ile DL3021'in RS232 bağlantısını (2->3; 3->2; 5->5) yapın.
  3. Termite programını başlatıp aşağıdaki gibi ayarlayın.
    • (Port (COM0) numarası bilgisayarınıza göre değişir.)
    • 1647049252458.png
  4. Her şey yolunda ise terminale *IDN? yazdığınızda RD3021 size model numarası bilgilerini geri dönecektir.
  5. İşlemi tamamlamak için terminalden :pROJ:SET MODEL,DL3021A komunutu gönderin.
  6. Cihaz artık DL3021A opsiyonları ile çalışmaya başlayacaktır. Doğrulamak için tekrar *IDN? komutunu gönderin. Model numarası içinde DL3021A yazısını görmeniz gerekiyor.

Ekler

• dl3000-userguide-en.pdf
    3.1 MB · Görüntüleme: 128
  • termite-3.4.zip
    76.1 KB · Görüntüleme: 120
  • keyfile.zip
    24 KB · Görüntüleme: 122
  • 20210630111930_60dbe2c27a7f6.rar
    1.6 MB · Görüntüleme: 121
  • S1501 Ultra Load(PC)Installer_00.01.00.08.rar
    20.9 MB · Görüntüleme: 114
@Sercan, eline sağlık. Adım adım derli toplu bir bilgi kaynağı olmuş. Hala fırsat bulamamıştım. Deneyeceğim. Birde hangisinde olduğunu hatırlamıyorum bi konu içerisinde elektronik yük almaktan bahsediyordun zaten sende vardı diye hatırlıyorum?

Bende emanet bir yük vardı, sonradan bende edindim. Şu an Hack edilmiş DL3021'im var.

• Beğen
Reactions: umk

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back