Rigol DM3068 akım kademesi sorunu

taydin

Timur Aydın
Staff member
1000 VAC gerilim olan bir trafo sekonderinde akım ölçmeye teşebbüs ederken Rigol DM3068'in akım kademesini çalışmaz hale getirmiştim. Hem 200 mA hem de 10 A kademesi hiç ölçüm yapmıyor, geçen akım değerini 0 amper'e yakın gösteriyor.

Self test yaptırdım, herşey pass etti.

UT139C ile aynı akımı sorunsuz olarak ölçtüm (tabi çözünürlük ve doğruluk daha düşük). Aradaki en önemli fark, UT139C pille çalışıyor ve TAMAMEN şebekeden izole. DM3068 ise şebekeden besleniyor. Aslında gene içindeki SMPS veya neyse güç kaynağında bulunan trafo yüzünden izole olması lazım, ama hiçbir zaman pille beslenen bir cihaz kadar olamaz.

Acaba 1000 VAC yi veren trafonun sekonderinden trafo gövdesine kaçak mı var diye düşündüm ve izolasyon direncini ölçtüm. Direnç 0.5 TΩ seviyesinde çıktı, yani hiçbir sızıntı yok.

Sonra acaba multimetre bir şekilde yüksek voltaj mı gördü diye düşündüm ve trafo çalışıyor iken şebeke toprağına göre ne kadar gerilim ölçüyorum ona baktım. 190 Vrms gibi bir gerilim var. Aslında bu trafo tamamen şebekeden ayrı, yani çıkışı şebeke nötr'üne veya toprağa göre değil, ama işte voltajlar yüksek olunca trafo gövdesinin toprağa olan kapasitif kuplajı bu gerilimini oluşması için yeterli oluyor.

Cihazı açtım. Cihazın beslemesi lineer bir güç kaynağı ile yapılıyor. Bu durumda şebekeden izolasyonun çok daha kesin olması lazım. Sigortaları kontrol ettim ikisi de sağlam.

IMG_20200315_215938.jpg

IMG_20200315_215951.jpg

Gene uğraştırıcı bir arıza ile karşı karşıyayım. Anakartı söküp daha ayrıntılı bakmam lazım. Girişte bir çeşit ön yükseltici entegresi falan olmasını umuyorum. Öyleyse ilk önce gidecek olan odur ve onu değiştirince düzelmesi lazım diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun abi. Gerçekten can sıkıcı bir durumla karşı karşıya kalmışsın.

Giriş kısmını incelemek lazım dediğin gibi. Durum o zaman netleşir. Umarım çözülür.

Cihazın arka tarafını mikroskop altında inceledim. Zaten daha mikroskop ile bakmadan PCB'de flux artıkları görülüyor.

IMG_20200315_231223.jpg

Bir de hemen girişe yakın yerlerdeki lehimlerde hem kavrulmalar hem de kararmalar var. Resmi zoom ile çektiğim için bulanık görülüyor ama mikroskop ile bakınca kararmalar net görülüyor.

IMG_20200315_231236.jpg

Tüm flux artıklarını temizledim ve oradaki lehimlerin üzerinden geçtim tekrar.

IMG_20200315_232244.jpg

IMG_20200315_232232.jpg

Girişe voltaj ve seri direnç bağlanıp alet açıkken o voltajı takip etmek denenebilir.

Sadece AC akım ve DC akım modları bozuk, değil mi?

Evet problem lehimlerle ilgili temassızlık imiş. Lehimleri yenileyince düzeldi. Şimdiye kadar herhalde bu hep marjinal idi, ama akım çok nadir ölçtüğüm için şimdiye kadar karşılaşmadım.

SMU'ya 649 mA akım ürettiriyorum ve 10 A kademesinde ölçüyorum. Sorunsuz ölçüyor.

IMG_20200315_233548.jpg

Girişe voltaj ve seri direnç bağlanıp alet açıkken o voltajı takip etmek denenebilir.

Sadece AC akım ve DC akım modları bozuk, değil mi?

AC akımı denememiştim. DC akım hem 200 mA kademesi hem 10 A kademesi çalışmıyordu.

Evet problem lehimlerle ilgili temassızlık imiş. Lehimleri yenileyince düzeldi. Şimdiye kadar herhalde bu hep marjinal idi, ama akım çok nadir ölçtüğüm için şimdiye kadar karşılaşmadım.

SMU'ya 649 mA akım ürettiriyorum ve 10 A kademesinde ölçüyorum. Sorunsuz ölçüyor.

Geçmiş olsun.Sevindim düzeldiğine.Nerden baksan 4-5 bin liralık cihazdır sanırım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back