Rigol DP821A tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir senedir sorunsuz çalışan benim Rigol DP821A güç kaynağı, tam 1 yıllık garanti bittikten sonra bozuldu :mad: Akıllı güç kaynağı dediğin de böyle olur, garantinin bitmesini bekler önce. Bir hafta önce kullanmıştım çalışıyordu, şimdi power açınca takılıp kalıyor.

IMG_20191018_214102.jpg

Artık anlamını yitirmiş olan garanti bandını kestim ve cihazın içini açtım.

IMG_20191018_214648.jpg

IMG_20191018_215154.jpg

IMG_20191018_215708.jpg

IMG_20191018_215716.jpg

Çin geleneklerine uygun olarak entegrelerin üzeri itina ile kazınmış :mad: Çok muntazam bir kazıma, herhalde bunun bir makinasını yapmışlar.

IMG_20191018_220142.jpg

IMG_20191018_221544.jpg

Güç kaynağı iki çıkışlı, birisi 60V/1A, diğeri de 8V/10A

60V/1A olan güç kaynağı. Soğutucu nispeten daha küçük.
IMG_20191018_220732.jpg

8V/10A
IMG_20191018_222641.jpg

Cihazın ana kontrol kartı, ön panelde bulunuyor olmalı, çünkü oradan şerit kablolar çıkıyor.

Ön paneli besleyen konnektörü buldum (siyah/kırmızı konnektör) ve voltajı ölçtüm. 5V var. Ama çinliler tamir işini biraz zorlaştırmak için kırmızıyı GND, siyahı da +5V yapmışlar. Böylece olaki kontrol kartını dışarıda beslersen ve ters bağlarsan, kontrol kartını komple gümletirsin ve yeni cihaz alırsın diye :mad:

IMG_20191018_223835.jpg

Cihazdaki bütün konnektörleri çıkarıp tekrar yerine taktım belki temassızlık vardır diye. Sonra tekrar açık olarak çalıştırdım, bir değişiklik yok.

IMG_20191018_220732.jpg

Ön panel çerçevesini söktüm ve oradaki kontrol kartını çıkardım. Kontrol kartında ARM iMX serisi bir işlemci var. Bu işlemcinin DDR belleği, NAND flash belleği de görüyor. Ayrıca LAN bağlantısının PHY entegresi de var.

Solda renkli LCD'nin şerit kablosu, sağda altta takımının şerit kablosu, sağ üstte ise güç kaynağını kontrol eden ve arka panel sinyallerinin şerit kablosu var.

IMG_20191018_234332.jpg

IMG_20191018_225634.jpg

IMG_20191018_225642.jpg

Kontrol kartının bir tarafında berbat flux artıkları vardı, bunları izopropil alkol ile temizledim. Sorunun burada olabileceği için değil, gıcık olduğum için.

IMG_20191018_225731.jpg

IMG_20191018_225751.jpg

IMG_20191018_225803.jpg

Sonra da bu devreyi dışarıdan beslemek için özel bir kablo yaptım ve başka bir güç kaynağından buna 5V verdim. Çinlilerin istediği gibi, siyahın geldiği yere +5V, kırmızının olduğu yere de GND :)

Önce akımı 200 mA ile sınırlandırdım ve çıkışı aktif hale getirdim. Hemen 200 mA çekti. 1 A ile sınırlandırdım ve tekrar açtım. 204 mA çekti ve köşedeki LED yandı.

IMG_20191018_234350.jpg

IMG_20191018_234358.jpg

Cihazın üzerinde iki tane 3.3V LDO var. Sağdakinin çıkışı 3.28V, ama diğerinin çıkışı 3.8V ... Bu tuhaf.

İki tane test point var kartı üzerinde, birisi 1.8V diğeri 1.55V. 1.8V var, ama 1.55V olması gereken yerde 1.17V var.

Voltajlar marjinal. Demekki şimdiye kadar sınırda çalıştı ve en sonunda artık çalışmamaya başladı.

Hmm LDO'lar 1117B, bunlar ayarlı regülatör ... Hakikaten ikinci regülatör 3.8V verecek şekilde yapılandırılmış.

@taydin abi firmware atsan düzelir mi acaba ? şimdi https://www.rigolna.com/firmware/ sitesinden senin cihaza baktımda 2019-1-31 tarihin de update (verisyon : v00.01.16.00.02) gelmiş.

Ve update de Bug giderildi filan diyor Sürüm notları kısmında . cihazı kullanmadığım için pek bir şey anlamadım belki işine yarar. Açılırken takılıyor filan dedin ya oradan aklıma geldi.

Ekler

• ss.png
    ss.png
    569.8 KB · Görüntüleme: 226
Cihaz hiç boot etmiyor, firmware atabilmek için boot etmesi şart. NAND çipi söküp bendeki programcı ile programlayabilirim ama NAND'deki yapılandırma nasıl onu bilmeden bunu da yapamam.

Lanet olsun, sorun anlaşıldı. Üzerindeki işlemci BGA paketindeki i.MX28. Şimdi kartı yerine taktım ve elimle işlemciyi adamakıllı ezdim ve power verdim. Bu durumda i.MX28 boot etti. Tabi cihazın geri kalan yerleri hala sökük, o yüzden başka test yapamadım.

Yani sorun BGA tam yerine oturmuyor. Bunu söküp "reball" etmek gerekiyor. Bu BGA'lara da benim alerjim var. Birkaç kere reballing denedim ama hüsranla sonuçlandı :D Gerçi onlar dev BGA'lerdi. Bu daha küçük. Belki de tekrar deneme fırsatı bu :)

Veya belki de BGA'in altına bolca flux basıp sıcak hava ile bir ısı tedavisi deneyebilirim. Ama belki de bir süreliğine çalışacak sonra gene gidecek.

Kaymaz o, lehimler eridikten sonra yüzey gerilimi nedeniyle bunlar kendilerini tam olarak merkezliyor. Ama işte o tip ısı tedavileri geçici sonuç veriyor, belirsizlik devam ediyor ve ileride gene aynı sorun çıkıyor.

Türkiyede SMD elek üreten yerler varmış. BGA ya uygun şekilde elek ürettirip. veya standart zaten hazırı vardır belkide alıp lehimlemek mi kalıyor geriye.

Hiç BGA kılıf lehimleme işi yapmadım. Ama yotubeden severek izlerim videoları :D

Türkiyede SMD elek üreten yerler varmış. BGA ya uygun şekilde elek ürettirip. veya standart zaten hazırı vardır belkide alıp lehimlemek mi kalıyor geriye.

Hiç BGA kılıf lehimleme işi yapmadım. Ama yotubeden severek izlerim videoları :D

Ben de konuyla ilgili çok video seyrettim :D ama pratikte yaptığım birkaç deneme hüsranla sonuçlandı. Aslında bu işin usulüne uygun olarak nasıl yapılması gerektiğini biliyorum. Prosedür şu:

1) Board'u alttan ısıt ve sıcak hava ile çipi sök.
2) PCB'deki padleri lehim emme fitili ile temizle.
3) Çipin altındaki pad'leri de lehim emme fitili ile temizle.
4) Bu çipe uygun elek ile lehim macunu sür
5) PCB'deki padlere bolca flux sür
6) Board'u gene alttan ısıt ve sıcak hava ile çipi yerine koy ve lehimle

Alttan ısıtıcım var, çok güçlü sıcak hava havyası da var. Elek ve lehim macunu lazım sadece.

Aslında vereyim bilen birisine yaptırayım diye de düşünüyorum ama bilemiyorsun ki becerip beceremeyeceğini. Verip bir de iyice board'u bozdurmak var. O zaman da "keşke bu bozacağına kendim deneyip bozsaydım" diye kızacağım :)

Abi benim de aklıma aslında geldi Kadıköy de yazıcıoğlu iş hanın da bu bga işlerini yapanlar var makinalarıda var orada makinalarda yaptırsan diye. ama dediğin gibi işte birşey olursa :D

Aslında senin atölye maşallah organize sanayi gibi :D bga yı lehimlemek için bga makinasına benzer bir şey yapsan kendine senin bga kılıfına uygun bir şey işini görse yeter şeklinden bir şey :D

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back