RLC olarak bilinen 3 adet devre elemanına bir yenisi daha eklendi... MEMRISTOR ...

naschibo

Kayıtlı Üye
417


Memristor (https://en.wikipedia.org/wiki/Memristor) gerilim ve voltaj arasındaki zaman integral ilişkisini kontrol eden elektronik bileşendir. Bu yapılan işleme memristans denir. Rezistans ile hemen hemen aynı işlevdedir. Özel olarak üretilmiş hafıza dirençleri kontrol edilebilir rezistans işlevi sağlar. Öte yandan, bu tarz aygıtlar henüz halkın kullanımına sunulmamıştır.

Pil, batarya ve türevi aygıtlar hafıza direnci içerirler, ancak bu dirençler onların çalışmasını kontrol etmezler. Hafıza direncini sadece temel devre elemanları olan rezistans, kapasitör veya indüktör ile olan benzer yönleriyle tanımlanabilir. Hafıza dirençleri doğrusal olmayan ve zamana bağlı işlevlerde net gerilimleri farklılık gösterebilen bir aygıtlardır. Her bir aygıt üstlendiği görevi (örn. voltaj değişimine bağlı olarak gerilimin ayarlanması) yerine getirir.

1971 yilnida Leone Chua isimli devre teoristi, dördüncü devre elemaninin da olmasi gerektigi fikri üzerine matematiksel iliskiyi ortaya koydu. 12008 yilinda HP laboratuvarlarinda kayip devre elemani memristör TiO2 ince film ile üretildi.
 
Last edited by a moderator:
Top