Röleli regülatör arızası

baris__0

Yeni Üye
Merhaba elimde bir kombi regülatörü var fakat röleleri sürekli açıp kapatıyor çıkış alamıyorum. 1n4007 leri ölçtüm sağlamlar.Soldaki 2 transistörü ölçtüm herhangi bir kısa devre yok.Elektronik bilgim temel düzeyde olduğu için sorunun nerden olacağını bulamadım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Ekler

• 260548736_1074136770001514_2876912187825099031_n.jpg
    260548736_1074136770001514_2876912187825099031_n.jpg
    86.4 KB · Görüntüleme: 145
  • video-1637782570.mp4
    828 KB
Röleler aktifse; çıkış almak için, kontrol ettiği voltajı takip etmelisiniz.

Son düzenleme:
Gıcık bir arıza. resimden anladığım kadarıyla Kast ettiğiniz o iki transistör muhtemelen 7812 ve 7805 regülatör. birisi pic16fxx in beslemesi diğeri röleleri ve diğer entegreyi besliyor olmalı. diğer entegrenin de uln2003 olduğunu düşünüyorum ve görevi sadece pic'den aldığı komutla röleleri çalıştırmak. bu tahminler doğru ise önce 7805 ve 7812 nin çıkışlarından 5v ve 12v u görüp sağlama alın. sonra pic'i yerinden çıkarıp deneyin. hiçbir röle çekmeyecek. böylece uln2003 ü de sağlama almış olursun. geriye pic kalıyor. sanki pic şebeke voltajının sürekli değiştiğini sanıp pozisyon almaya çalışıyormuş gibi. önce pic'in şebeke voltajını ölçen bu anolog pini bulup ölçüp bu değişikliğin gerçekte olup olmadığını anlamak lazım.

Son düzenleme:
videoda görünen displaylerden entegreye yakın pozisyondaki işlemcinin okuduğu şebeke voltajı. @mehmetaliözdemir 'in dediği gibi işlemci giriş gerilimini sürekli değişken olarak okuyor ve bunu dengelemeye çalışıyor. Analog giriş kısmı sıkıntılı.

Gıcık bir arıza. resimden anladığım kadarıyla Kast ettiğiniz o iki transistör muhtemelen 7812 ve 7805 regülatör. birisi pic16fxx in beslemesi diğeri röleleri ve diğer entegreyi besliyor olmalı. diğer entegrenin de uln2003 olduğunu düşünüyorum ve görevi sadece pic'den aldığı komutla röleleri çalıştırmak. bu tahminler doğru ise önce 7805 ve 7812 nin çıkışlarından 5v ve 12v u görüp sağlama alın. sonra pic'i yerinden çıkarıp deneyin. hiçbir röle çekmeyecek. böylece uln2003 ü de sağlama almış olursun. geriye pic kalıyor. sanki pic giriş voltajının sürekli değiştiğini sanıp pozisyon almaya çalışıyormuş gibi. önce pic'in giriş voltajını ölçen bu anolog pini bulup ölçüp bu değişikliğin gerçekte olup olmadığını anlamak lazım.
7805 ve 7812 den çıkışlar stabil ve düzgün gelişyor.pic i çıkardım hiçbir röle çalışmadı. yani pic te mi bir sıkıntı var?

Voltaj da dalgalanma var. Devredeki voltajları takip edin. Regulator entegre çıkışları takip edin.
Kurumuş/ şişmiş bir kondansatör olabilir. Değer kaybetmiş bir malzeme, bağlantı gevsekligi vs.vs...

2 3 4 5 analog çıkışları mı oluyor acaba?

Ekler

• ss.png
    ss.png
    72.6 KB · Görüntüleme: 99
Voltaj da dalgalanma var. Devredeki voltajları takip edin. Regulator entegre çıkışları takip edin.
Kurumuş/ şişmiş bir kondansatör olabilir. Değer kaybetmiş bir malzeme, bağlantı gevsekligi vs.vs...
gözle görülür birşey yok ve bağlantıları tekrar kontrol ettim fakat sorun devam ediyor hala

pin özelliklerinde AN1, AN2... ANXX yazanlar analog girişler. Pic bu girişlerin birisinden şebeke voltajını okuyor olmalı. Eğer bu girişi bulursan ve bu pini kendisine bağlı diğer bileşenlerden ayırıp doğrudan şaseye bağlarsan ekranda sabit olarak (yazılım izin verirse) 0V okuman lazım. Eğer bu değer sabit 0V yerine yine değişken bir değerse analog giriş bozulmuştur.

pin özelliklerinde AN1, AN2... ANXX yazanlar analog girişler. Pic bu girişlerin birisinden şebeke voltajını okuyor olmalı. Eğer bu girişi bulursan ve bu pini kendisine bağlı diğer bileşenlerden ayırıp doğrudan şaseye bağlarsan ekranda sabit olarak (yazılım izin verirse) 0V okuman lazım. Eğer bu değer sabit 0V yerine yine değişken bir değerse analog giriş bozulmuştur.
Dediğinizi tam anlayamadım entegreyi devreden söküp dışarıda mı ölçmem gerekiyor.

Dediğinizi tam anlayamadım entegreyi devreden söküp dışarıda mı ölçmem gerekiyor
An yazan portlardan biri direnç üzerinden geçip belki diyot kondansatör de olabilir, bunların üzerinden geçip şebekeye bağlanması gerekiyor. Bu pini bulup (sadece bu bacağı) karttan ayırıp gnd ye bağlayıp çalıştırmak.

An yazan portlardan biri direnç üzerinden geçip belki diyot kondansatör de olabilir, bunların üzerinden geçip şebekeye bağlanması gerekiyor. Bu pini bulup (sadece bu bacağı) karttan ayırıp gnd ye bağlayıp çalıştırmak.
dediğiniz gibi yaptım ama her bacakta yine röleler açılıp kapanıyor sürekli ve bu sefer displayde düzgün çalışmadı ayırıp gnd ye bağlayınca

Röle girişindeki 1N4007 diyotları ve uln 2003 entegresi kontrol edin.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back