Rui Deng RD6006P ayarlı güç kaynağı

Sercan

--
Rui Deng RD60XX serisine en son 18 A eklendikten sonra şimdi de yeni bir model daha eklendi. Bu model aslında ilk çıkan RD6006'nın (60 V 6 A) P versiyonu. Yani tam model adı RD6006P oldu.

Ben bu seriden RD6012 modelini WiFi özelliği ile bir süredir kullanıyorum. Ben aldıktan az bir zaman sonra çıkan RD6018 modeli beni biraz üzdü, çünkü aldığım 12 A modeli birebir aynı özelliklerde olmasına rağmen 18 A akım verebiliyordu ve fiyatı da ilk çıktığında benim ödediğim ile aynıydı. Aslında bu kadar yüksek akıma her zaman ihtiyacım olmuyor. Hatta mevcut cihazı 5 A akımdan fazla kullanmadım ama aynı para...

Hatta bunun için ön panelini 3D yazıcıdan çıkarttığım, @taydin ile yakın zamanda bitirebildiğim bir kutu tasarımı da yaptım.

Konumuza dönecek olursak RD6006P modelinde yüksek çözünürlük iddeası dikkat çekiyor. 20mV VPP dalgalanma vaadediyor ve 5 dijit göstersi var. Aşağıdaki tablo Banggood'dan alındığı için çevirisi saçma fakat ne demek istediği gayet net.

1615763578783.png

Bu da firmanın hazırladığı tanıtım videosu:

Mart ayı içinde kampanyalı satış fiyatı var. Acaba bu yeni versiyonu da alsam mı bilemiyorum. Alırsam gerektiğinde simetrik, gerektiğinde çok hassas ve gerektiğinde ise yüksek akımlı bütün işimi halledebileceğim güç kaynağı elde etmiş olabilirim. Herhangi bir sorun olmaz ise bir daha güç kaynağına ihtiyacım olmaz.

Aliexpress resmi satış adresi:

Ek olarak EEVBlog'da UniSoft isimli kullanıcının bir incelemesini de paylaşayım. Bu arkadaş ürünü incelemekle kalmamış, şemasını da çıkartmış. Dosyaları bizim foruma da ekleyeyim de ileride ulaşamazsak bizde bir kopyası bulunsun.

Ekler

• Schematic_RD6006P_Control_2021-02-21_19-22-48.pdf
    248.9 KB · Görüntüleme: 244
  • Schematic_RD6006P_2021-02-21_19-13-33.pdf
    332.9 KB · Görüntüleme: 186
Öncelikle şunu gözönünde bulundurmak lazım: Çözünürlük ve doğruluk farklı kavramlar. 1 mV çıkış voltaj çözünürlüğü verilmiş, ama voltaj ayar doğruluğu %0.5 + 4 basamak diyor. Yani çıkışı 60 V değerine ayarladığında çıkış voltaj bu değerden ± 0.34 V farklı olabilecektir. 5 V için aynı hesabı yaparsak ± 0.029 V luk bir doğruluk sözkonusu. Yani 1 mV çıkış voltaj çözünürlüğünün hiçbir anlamı yok!

Akım doğruluğu için de durum aynı. 100 µA akım sınırlama çözünürlüğü belirtilmiş, ama örnek olarak 100 mA değerine akım sınırlanırsa, ayarlanan akım doğruluğu ± 1400 µA olacak.

Şebeke ve yük regülasyonu konusunda veri vermeye gerek bile duymamışlar. Yani neticede SMPS alıyorsan, küçük boyutta yüksek güç alabilmek için alıyorsun, çok üstün doğruluk, çözünürlük ve regülasyon performansı için değil.

Forum istatistikleri

Konular
5,762
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back