Rui Deng yeni ürünleri

Sercan

--
Çinli Rui Deng isimli firma daha önce çok tutan RD DPS serisi yerine alternatif olarak RD RD6012 ve RD 6006 iki farklı ürün çıkartmış. 60V 12A 720 W güç ile başa çıkabiliyor. Alsam mı acaba, RD6012W versiyonu WiFi modülünü de içeriyor 391 TL ama gümrük gözümde büyüyor...

Kendi testlerinde kullandıkları 800W switch mode güç kaynağı fiyatı 255 TL + Kargo 116 TL. RD6012 kutulu ve (W uzantılı) WiFi modüllü alırsan 633 TL tutuyor. Yani toplamda gümrük hariç 970 TL tutuyor.
Gümrük vergisi hesaplama sitesine göre Siparişin Toplam Maliyeti: 1.173,92 TL

Cihazın tüm dokümanları Google Drive da bulunuyor.

Buna göre giriş voltajı 6-70 V arasında yani uygun bir güç kaynağı ve kutudan vazgeçilirse, gümrük vergileri dahil Siparişin Toplam Maliyeti: 478,00 TL
- WiFi modülü 20 TL fark ettirdiği için onu çıkartmadım.
- Bir arkadaşım switch mode güç kaynağı tamir-ticaretini yaptığı için kilo ile hesaplayarak yapıyor, ondan buna uygun güç kaynağını çok ucuza hatta ücretsiz temin edebilirim.

Son düzenleme:
PDF dosyasını da ekte paylaşıyorum. Youtube sayfasında ise her işlemin videosu mevcut. Hatta açılıştaki logoyu bile değiştirebiliyorsun...

Ekler

• Constant Voltage and Constant Current DC Power Supply Instruction5.21.pdf
    3 MB · Görüntüleme: 489
Son düzenleme:
Kitapçıkta RD6012 için "Output ripple typical 250mV VPP@6A" TD6006 için "100mV VPP" değeri verilmiş. Acaba bunun için şunun gibi bir trafo kullanırsak o zaman dünya paraya satılan lineer güç kaynaklarına "Düşük Ripple Gürültüsü (<350uVrms / 2mVpp)" filan yaklaşır mı? Yoksa şu an 650 TL civarında ülkemizde de kolayca bulunan Korad KA3005D marka güç kaynakları ile aynı sınıfta mı diyebiliriz? Ya da bu fiyat farkını oluşturan başka şeyler var da ben mi kaçırıyorum?

Son olarak, en en en en pahalısı yerine RD6012 alsam, evdeki atölyemde (mikroişlemci, motor, bazen tamirde telefon filan) beslediğim devrelerde fark olsa bile bir sorun yaşar mıyım?

Bu forumda benim düşündüğüm gibi yapanlar olmuş ama genelde görsel şeyler.

Son düzenleme:
Gurultu seviyesi konusunda lineer güç kaynaklarina yaklasmasi mumkun degil. Nedeni kendisininde bir anahtarlamali güç kaynagi olmasidir.

Giriste normal transformatorde kullanilsa sonuc degismez.

Youtube da baya bir test video su var. Bende niyetlendim ancak sonradan cok hosuma gitmedi. Estetik olarak guzel tartisilmaz ancak o paraya deger mi emin degilim..

Cihazı Keysight ile denemeleri biraz garip olmuş.

SMPS cihazlar mikrodenetleyici kristallerini, osiloskopları vs fazlaca etkileyip sapıtmasına neden oluyor. Bu nedenle bu smps tip cihazları sevmiyorum. Hatta laptopa lineer güç kaynağı yapmayı planlıyorum.

100mV ripple opamlı-mikrodenetleyicili vb. hassas devrelerde sorun yaratabilir. Giriş lineer olsa bile gürültü seviyesi pek değişmeyecektir. Smps yapı olarak kendisi gürültü üretiyor zaten. Güç elektroniği için tercih edilebilir belki.

Korad yakışıklı bir cihaza benziyor. Lineer yapıda ise alınabilir.

Cihazı Keysight ile denemeleri biraz garip olmuş.

SMPS cihazlar mikrodenetleyici kristallerini, osiloskopları vs fazlaca etkileyip sapıtmasına neden oluyor. Bu nedenle bu smps tip cihazları sevmiyorum. Hatta laptopa lineer güç kaynağı yapmayı planlıyorum.

100mV ripple opamlı-mikrodenetleyicili vb. hassas devrelerde sorun yaratabilir. Giriş lineer olsa bile gürültü seviyesi pek değişmeyecektir. Smps yapı olarak kendisi gürültü üretiyor zaten. Güç elektroniği için tercih edilebilir belki.

Korad yakışıklı bir cihaza benziyor. Lineer yapıda ise alınabilir.
Bu yanlış bir yanılgı. Genel olarak SMPS ler hep gürültü kaynağı olur bilinir. Ben bu durumun fazla abartıldığını düşünüyorum.
İyi tasarlanmış bir SMPS için bunları söylemek doğru değil. Neye dayanarak söylüyorum ? Bu güne kadar gördüğüm SMPS ile beslenen hatta bu ADC beslemesini dahi SMPS ile üreten ürünler/tasarımcılar görmem.
Bahsettiğiniz durum çin malı dandik adaptörler için geçeli olabilir fakat iyi tasarımlar için doğru bir yaklaşım değil.
Paranız vardır çıkışa 30 kat LC filtre dizersiniz. :)
Kısaca ifade etmek istediğim şey "genellemenin" doğru olmadı.

En büyük sorun şase problemi. Filtre bu sorunu çözmez sanıyorum. Lineer güç kaynağının en güzel tarafı izolasyon sağlaması.

Düşük güçlerde özel tasarımlı smps kullanılmış olabilir. Yüksek güçlü bir smpste düşük gürültü değerleri yakalamak zor olsa gerek.

Bu tartışma şuna benziyor aslında A sınıfı amplifikatör mü, D sınıfı amplifikatör mü?
Ben şu açıdan dedim alındıktan sonra pişman olunmasın diye.

Rui Deng in güç kaynağının Noise değeri ile örneğin Rigolun yaklaşık 9000 TL cik fiyata satılan güç kaynağının gürültü değeri neymiş ki?

Aradaki yaklaşık 8000 TL cik farka karşılık acaba Noise/TL oranımız nedir? Acaba bu "hay noyslu" güç kaynağımızla ne beslersek çok büyük hayal kırıklığına uğrayıp cihazımızın saçma sapan çalışmasına sebep olur ve bu değerlere güvenemeyiz?

Performans parametreleri açısından kıyaslayınca lineer güç kaynakları her zaman SMPS'lere göre çok ileride. Ben olayı şu şekilde düşünüyorum: Bir tasarım yaparken, hiç güç kaynağı faktörünü düşünmeden, tamamen tasarıma odaklanmak istiyorsam, lineer güç kaynağı kullanırım. Bir sorun olursa, güç kaynağı, şüpheleneceğim en son unsur olacaktır. Ama SMPS güç kaynağı kullanırsam, bir sorun olduğunda, bunda güç kaynağının da bir rolünün olabileceğini gözardı edemem.

Mesela piyasada alınabilecek en kaliteli SMPS laboratuvar güç kaynaklarından birine bakalım:

Rohde & Schwarz NGP 800

Bu güç kaynağı 4 çıkışlı ve toplam 800 W güç verebiliyor. Performans verileri de fena değil. Ama onun beşte biri fiyatında olan Rİgol DP832A lineer güç kaynağı, toplam güç ve çıkış sayısı dışındaki tüm parametlerde daha iyi. Bazı parametrelerde 15 misli daha iyi.

SMPS laboratuvar güç kaynağını tercih etmenin tek sebebi güç / maliyet oranının çok yüksel olması. Eğer senin için bu önemli ise, performans üst seviyede olmasa da olur diyorsan, o Rui Deng rahatlıkla alınabilir.

@taydın bu benim soruma tam cevap anlamında değil bu aslında bu hani eskilerin bir lafı var"Devede de boy var ama eşşeğin arkasından gidiyor"

Benim söylemek istediğim biz bu 500 tl ye mal olan cihaza 400-500 VA lık bir trafo +bir köprü +2 büyük kondansatör bağlayınca.
Rohde &Schwartz ı takdığımız hangi cihazı beslersek bizim RD ayvayı yer."Abi benden bu kadar" der(Tabi etiket güçlerine göre takılan cihazları kasdediyorum)
Ekleme:
Pardon son cümleni yeni gördüm

Özetle demek istediğim eğer bir radyo alıcısı gibi devrelerde bile SMPS kullanılabiliyorsa( kullanılıp kullanılmadığını bilmiyorum) bence bu konu çok abartılıyor

Aslında şuda var.O kadar hassas işlemler yapan bilgisayarlarımızda lineer güç kaynağımı kullanılıyor?

Son düzenleme:
SMPS güç kaynağının sorunlarının hepsi SMPS güç kaynağının kendisinden kaynaklanıyor :) Girişine mükemmel, tertemiz bir DC voltaj versen de bu sorunları gidermek mümkün değil.

Yukarıdaki videoda osiloskop ile otomatik Vpp ölçümü yapmamış. Ama gözle görüldüğü kadarıyla en az 300 mVpp ripple var çıkışta. Daha fazla da olabilir. Belki de o yüzden otomatik ölçüm yapılmamış herhalde :)

Özetle demek istediğim eğer bir radyo alıcısı gibi devrelerde bile SMPS kullanılabiliyorsa( kullanılıp kullanılmadığını bilmiyorum) bence bu konu çok abartılıyor

Konu "hangi güç kaynakları piyasada yaygın" değil. Eğer konu o olsaydı, piyasadaki cihazların %99 unda SMPS var :) En adisinden en kalitelisine durum bu. Geri kalan %1, bir arpa boyu fayda için on binlerce dolar veren odyofil cihazları veya mutlaka çok düşük gürültü gerektiren uygulama alanları.

Burada konu, laboratuvar güç kaynağında lineer mi SMPS mi. Yani laboratuvarda bir cihaz geliştiriyorsun. O cihaz bittikten sonra da muhtemelen bir SMPS ile çalışacak. Ama geliştirme esnasında hangi güç kaynağı ile besleyeceksin, olay bu.

yaw odyofiller ne kullanırsa kullansın isterse 10 tane 18650 yi bağlayarak çalıştırsınlar amplilerini

Bu arada RD firmasına bu güçkaynağının gürültüsü nedir diye sordum.Birazdan cevap verirler.
(Geçen akşam 7 gibi birşey sordum 3-5 dakika içinde cevap verdiler şok oldum orada saatin en azından gece yarısı olduğunu düşününce)

yaw odyofiller ne kullanırsa kullansın isterse 10 tane 18650 yi bağlayarak çalıştırsınlar amplilerini

Bu arada RD firmasına bu güçkaynağının gürültüsü nedir diye sordum.Birazdan cevap verirler.
(Geçen akşam 7 gibi birşey sordum 3-5 dakika içinde cevap verdiler şok oldum orada saatin en azından gece yarısı olduğunu düşününce)

Bir de bu Rui Deng'in internet sitesini bulamıyorum :) Sadece aliexpress mağazası var, orada da ürün ile ilgili sadece genel bilgiler var. Bir datasheet'i yok mesela.

Bari sormuşken datasheet'i isteseydin :)

Gürültü düzeyi yüksek smps güç kaynağı ile çalışmak zorlayıcı olsa da kartları bununla denemek iyi oluyor. Tasarımın kalitesini arttırmak zorunda kalıyorsunuz.

Yaw hocam sende adamları üçkağıtçı yaptın iyice :katil1:
Adamın cihazları peynir ekmek gibi satıyor.Youtube da onlarca incelemesi var cihazların
Yeni fabrikaya bile geçmişler

Yalnız patronun odası çok havalı :)

Yaw hocam sende adamları üçkağıtçı yaptın iyice :katil1:
Adamın cihazları peynir ekmek gibi satıyor.Youtube da onlarca incelemesi var cihazların
Yeni fabrikaya bile geçmişler

Yalnız patronun odası çok havalı :)

Bir datasheet istedim yav. Çok mu :D

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back