Şarjlı Taşınabilir Ayarlı Güç Kaynağı

athenas0arrows

Aktif Üye
Sahada bir şeyleri denemek ,alacağımız ürüne enerji verip test yapmak , yada benim okul projelerine enerji sağlamak için (bunun başlıca nedeni 9V pillerin kullan at olması şarj edilebilir olanları ayrı tutuyorum bu konudan) gibi amaçlardan taşınabilir güç kaynağı gerekli olmaya başladı proje hakkında düşüncelerim.

1-) kutu hacminin ufak olması tanışabilirliği arttırması (genel olarak çantada taşımayı düşündüğüm için 10x10x10 'un dışına çıkmayı düşünmüyorum)
2-) pil kapasitesi 2 adet 2Ah kapasiteli 18650 li-ion pili paralel bağlayıp 4Ah yapmayı düşünüyorum
3-) max da 24V verebilmeli
4-) akımının tepe değerinde 1,5A verebilmeli
5-) akım regülasyonu yapabilmeli

18650 leri paralel bağlantı ile yaptığım batarya paketinin şarj ve deşarj kontrolünü TP4056 modülüne verilecek
buradan gelen 3,7v çıkış voltajı yükselterek 27V 'a yükseltince ayarlama için gereken regülatör kısmını LM317 ile yapmadığı düşünüyorum hem elimde olduğu için hemde akım regülasyonu başarılı olduğu için
projeyi karşılaştığım sorunları çözüp aşama aşama yazmayı düşünüyorum

ilk sorun kutu hacminin 85x85x55mm olmasından kaynaklı piller ve soğutucu arasındaki mesafenin 2cm olması

WhatsApp Image 2021-11-27 at 21.54.18.jpeg

bunun şöyle bir sorunu olabilir kullandığım piller samsung 18650-22F teknik döküman'a bakınca

Screenshot_39.jpg

çalışma sıcaklığında pillerin deşarj sıcaklığının 60 dereceyi geçmemesi gerekiyor pillerin üzerinden çekilen akım ile regülatörün soğutucu üstünde harcadığı sıcaklık ile birleşince kutunun iç sıcaklığı artması pillere bir yan etki yapar mı

Fikir vermesi açısından aşağıdaki ürünü inceleyebilirsin. Buna mesela 12 V 7 Ah lik standart UPS aküsü bağlasan, portatif 32 V 50 W lik bir güç kaynağı elde edebilirsin.

Screenshot 2021-11-28 at 00-31-18 DC-DC Otomatik Boost Buck Dönüştürücü 4A 50W Uygun Fiyatıyla...png

12v 7Ah akü ile taşınabilir yapılabilir ama ağırlık büyük bir etmen daha ufak bir şeyler olsa güzel olur bu modül ihtiyaçlarıma göre fazla güçlü
@taydin fikriniz nedir bu konuda " pillerin deşarj sırasında 60 dereceyi geçmemesi gerekiyor pillerin üzerinden çekilen akım ile regülatörün soğutucu üstünde harcadığı sıcaklık ile birleşince kutunun iç sıcaklığı artması pillere bir yan etki yapar mı"?

Bence de bjck boost bir ürün kullanilmasi daha mantıklı. Zaten sınırlı bir guc kaynagi kapasitesini lineer bir regulatorle isi olarak kaybetmek mantıklı değil.

Hem akim hem gerilim ayarli buck boost devreleri var. Ancak minimum giriş voltajına göre lityum pil grubu kurmak yeterli olacaktır.

@serkan_48 swicthing regülatörler lineer olanlara göre ısı açısından da verimli ama kısa devreye yakın yükler de arıza çıkarma ihtimalleri daha yüksek lineer kullanmak ısınmasına karşın daha iyi değil mi bu durumda

Anahtarlama elemanında genelde sıcaklık için oto off ve kısa devre koruması oluyor aslında datasheetin yalancısıyım ben de.
Datasheet'e bakmadım ama xl4015 kullandığım bir güç kaynağında kısa devrede kart ayar yapmamaya başladı ondan hep sabit voltaj veriyordu ondan kaynaklı lineer ısrarım

12v 7Ah akü ile taşınabilir yapılabilir ama ağırlık büyük bir etmen daha ufak bir şeyler olsa güzel olur bu modül ihtiyaçlarıma göre fazla güçlü
@taydin fikriniz nedir bu konuda " pillerin deşarj sırasında 60 dereceyi geçmemesi gerekiyor pillerin üzerinden çekilen akım ile regülatörün soğutucu üstünde harcadığı sıcaklık ile birleşince kutunun iç sıcaklığı artması pillere bir yan etki yapar mı"?

Aşağıdaki linkte lityum piller ve ortam sıcaklığı ile ilgili faydalı bir makale var:

Bu makaleye göre sıcaklık bu sınırların dışına çıktığında pilde kalıcı hasar, performans kaybı, hatta yangın çıkabilir.

Taşınabilir bir sistem için switching gürültüsüyle bir sıkıntınız yoksa eğer düşünmeye gerek olmadan switch mod kullanmalısınız. Depolayabileceğiniz enerji belli, bir yere kadar sonuçta. İsterseniz röle ile kısa devre koruması ekleyin modüle güvenmiyorsanız ama size denk gelmiş bir durum da olabilir ben böyle bir sorun duymamıştım daha önce kendi XL4016 lı kaynağımda da denedim çok yine görmedim bir sıkıntı.

IMG_20211128_012810.jpg

Soğutucuyu arkadaki yerine önde ile değişirsem kanat yapısı daha fazla ve kasanın arkasına ızgara gibi delik açıp ısı atımını ordan sağlasam yada soğtucu ile regülatörü kasa dışına koysam nasıl olur

Anahtarlamali bir step down bende kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yok. Kısa devre anında şöyle bir sorun olmuş olabilir. Akim ayari maksimumda ise birde xl entegresi sahte ürün ise anlık akim çekimi zarar vermiş olabilir.

Lineer tercihi sizin tabi ama ayarli kısımda giriş çıkış arasi voltaj farkı yükseldikçe atık isi çığ gibi artıyor. 15 - 20 watt lara çıkabiliyor. Bu durumu havya gibi ısınmak olarak düşünebilir siniz.

Son düzenleme:
Birkaç testten sonra 40 -50 derecede seyreden soğutucu blok hiç hoşuma gitmedi o yüzden switching tipe geri dönücem

@serkan_48 dediğiniz gibi akım ayarı yüksekte kalmış olabilir o anda bunu araştırdım ve devrede bir açık bulunmuş akım stabilizyonu hakkında bendeki modülde de aynı sorun vardı

Fikir vermesi açısından aşağıdaki ürünü inceleyebilirsin. Buna mesela 12 V 7 Ah lik standart UPS aküsü bağlasan, portatif 32 V 50 W lik bir güç kaynağı elde edebilirsin.

14582 eklentisine bak
bunu 18650 pillerle beslemek mümkün mü acaba? Eğer öyle ise çok kullanışlı olabilir.

@Emir oztkn 18650 lerin en az 3s bağlanması gerekiyor ama şöyle bir problem var benim karşılaştığım voltajı yükselterek akım çektiğimiz için yükselmemiş ana voltajda daha yüksek akım çekiliyor hal böyle olunca şarj devresi korumaya erken geçiyor

@Emir oztkn 18650 lerin en az 3s bağlanması gerekiyor ama şöyle bir problem var benim karşılaştığım voltajı yükselterek akım çektiğimiz için yükselmemiş ana voltajda daha yüksek akım çekiliyor hal böyle olunca şarj devresi korumaya erken geçiyor
Kısa sürede kullanımdan çıkıyor yani öyle mi,4s yaparak çözülebilir mi sorun? Minimum 7V alıyormuş girişte, mAh yüksek tutsak sorun çözülecek gibi.

2 adet 2000mah paralel kullandım oradan yükselttim 12v 400ma de ses yapmaya başladı 12v 600ma de ise şarj devresi korumaya aldı kendini

@Emir oztkn Güç kaynağındaki sorunu çözdüm benim kullandığım 2A olan yükseltici devre den kaynaklı korumaya geçiyor devre 12v 600ma çekince 7.2w çekmiş oluyoruz ama bu yükseltilmiş voltaj dan çekilen akım aslında pilden 7.2w yani 1.94A çekiyoruz böyle olunca 2A modül kendini korumaya alıyor üstteki yanlışı da düzelteyim sorun şarj devresinde değil yükseltici de yerine 4a bir yükseltici takınca düzelir diye umuyorum yakında test edeceğim

@Emir oztkn Güç kaynağındaki sorunu çözdüm benim kullandığım 2A olan yükseltici devre den kaynaklı korumaya geçiyor devre 12v 600ma çekince 7.2w çekmiş oluyoruz ama bu yükseltilmiş voltaj dan çekilen akım aslında pilden 7.2w yani 1.94A çekiyoruz böyle olunca 2A modül kendini korumaya alıyor üstteki yanlışı da düzelteyim sorun şarj devresinde değil yükseltici de yerine 4a bir yükseltici takınca düzelir diye umuyorum yakında test edeceğim
Screenshot 2021-11-28 at 00-31-18 DC-DC Otomatik Boost Buck Dönüştürücü 4A 50W Uygun Fiyatıyla...png Bu 4A sınırlamasına sahip fanlı haliyle, fansız ise 3A. Sen Hangi modülü kullanıyordun?

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back