SDR ile Spectrum Analizörü Projesi

Atak

Aktif Üye
Elimde halihazırda bir tane RTL-SDR var girişine en fazla 10dBm / 10mW / 0.71Vrms / 1Vp / 2Vpp uygulanabiliyormuş. Bu proje ile alıcı veya vericilerdeki filtreleri ölçmeyi planlıyorum. Bandpass filtre ölçmeye uygun henüz kristal filtre de ölçebilir mi ondan tam emin değilim ama olur sanırım o da. İnternette bu şekilde ölçüm yapan kişiler var ölçümden kastım daha çok filtrenin karakteristliği yani geçirdiği bölgeler ve eğrinin şekli. Bu işi yapabilmek için bir de broadband RF gürültü kaynağı gerekiyor. Çok basitinden karmaşığına doğru bir sürü devre var.

Örneğin:
1627377034060.png
1627377064127.png

Hepsinin çıkış gücü verilmemiş veya ben tam olarak güvenemiyorum. Ayrıca hepsi de aynı kalitede düz bir gürültü de üretemiyor. 2-3 tane denemeyi en beğendiğimi kullanmayı düşünüyorum. Bu konuda tek takıldığım nokta bunların çıkış gücünü ölçme şansım var mıdır? Eğer varsa SDR'ımı yakmadan çıkışlarını ölçmek istiyorum hatta sınırlar dahilinde kalırsam RF amp katınından sonra da ölçmek isterim.

Telsizlerin çıkışına 50 ohm kör yük takarak direnç üzerinden bir diyotla doğrultma yaplıp volt ölçülüyor ve sonrasında da formülle watta çevriliyor. Bu RF noise devrelerinin çıkışı da bu şekilde ölçülebilir mi? Yoksa voltlar çok düşük olduğu için multimetre ile ölçüm şansım olmaz mı?

• Beğen
Reactions: fmy
Gürültü için genel anlamda dört tane tanımlayıcı özellik vardır:

1) Gürültünün türü (termal, flash, vs).

2) Gürültünün frekansa göre dağılımı (white, pink vs)

3) Gürültünün RMS değeri

4) Gürültünün bant genişliği

Bu gereksinimlere göre bir gürültü üreteci bulman lazım. Eğer 50 MHz bant genişliğinde bir gürültü yeterli ise, uygun bant genişliğine sahip de bir osiloskobun varsa (gürültü bant genişliğinin en az iki katı olmalı), osiloskoba gürültü üzerinde RMS ölçümü yaptırabilirsin.

Bu videolardaki gibi istiyorum ama 1. Soruda ne demek istediğinizi anlayamadım.

2) White noise, çok aşırı düz olmasa da oluyor program düzeltiyor ama düz olsa en ideali.

3) RMS değeri ya da dBm olarak o kısım henüz tecrübe etmediğim için fark etmez, gerekirse arttırırım amp ile şimdilik sadece 10dBm'i geçmemesi lazım ilk aşamada sdr ı bozmamak için.

4) Kaçtan başlıyorlar bilmiyorum ama sıfırsa eğer 20-30MHz'e kadar rahat işimi görür.

Osiloskopum yok da, benim bunu multimetre ile bir şekilde ölçmem mümkün mü yapabilirsem farklı devreleri ölçüp max değeri aşmıyorsa SDR ile kullanacağım?

Multimetre ile ölçmek çok yanlış sonuçlar verebilir. Fazla da ölçebilir az da. Sen en iyisi bir direnç gerilim bölücü ile gürültü kaynağının çıkışını 10 kat veya 20 kat zayıflat. SDR nin çok düşük seviyeli sinyalleri de ölçebilmesi lazım.

Multimetre ile ölçmek çok yanlış sonuçlar verebilir. Fazla da ölçebilir az da. Sen en iyisi bir direnç gerilim bölücü ile gürültü kaynağının çıkışını 10 kat veya 20 kat zayıflat. SDR nin çok düşük seviyeli sinyalleri de ölçebilmesi lazım.
Anladım ona göre orandan hesaplayıp 10dBm'i aşıp aşmadığını öğrenirim aşmıyorsa direkt bağlarım.

Gerilim bölücü yerine buna benzer bir şey buldum kademeli sinyal zayıflatıcı (step attenuator) switchleri açtıkça kaç dB zayıflatacağını da bilmiş olurum. Daha sonrası da işime yarayacak bir şey. Toplamda 80 dB lik yapmayı düşünüyorum ya da o civarda.
1627413928980.png

Çok güzel olur. O çizdiğin yapı AYNEN spektrum analizörlerin giriş katında mevcut. Tek fark, orada zayıtlatma rölelerle belirleniyor.

Yapacağın çalışmalarda frekans üst sınırı nedir?

Çok güzel olur. O çizdiğin yapı AYNEN spektrum analizörlerin giriş katında mevcut. Tek fark, orada zayıtlatma rölelerle belirleniyor.

Yapacağın çalışmalarda frekans üst sınırı nedir?
İlk aşamada 7-7.200 ve 14-14.350 MHz bandlarında BPF yapmak istiyorum.
1627417705828.png

Bunun gibi, sonrasında LPF ve kristal filtre yapacağım. Her ne kadar genelde bu işle uğraşanlar dinleyerek ayarlasa da ben görüp ölçmeyi çok istiyorum. Hem daha öğretici olur. Osiloskoptan önce bir ufaktan analizör benzeri cihazımın olması heyecan vermiyor değil. Üst sınır belki ileride 28MHz falan çıkarsam 30 MHZ işimi görebilir. Şimdilik üst sınır 20MHz gibi.

Hocam bir soru daha sorsam DPDT switch kullanmışlar zayıflatıcıda normal single olmaz mı bir taraf takılı kalsa sinyale. Sinyal kaçağı olmasın diye mi double kullanılıyor?

Hocam bir soru daha sorsam DPDT switch kullanmışlar zayıflatıcıda normal single olmaz mı bir taraf takılı kalsa sinyale. Sinyal kaçağı olmasın diye mi double kullanılıyor?

O şema, attenuatörün fiziksel yapısını yansıtacak şekilde çizilmiştir de ondan. 30 MHz ve altında transmisyon hattı etkileri belirgin değildir o yüzden o kadar ayrıntıya girmeye gerek yok. Benim tamir etmeye çalıştığım HP spektrum analizörde böyle röleli bir attanuatör var:

Önceden incelemiştim o konuyu kendilerinden bir haber var mı hocam?

Önceden incelemiştim o konuyu kendilerinden bir haber var mı hocam?

Yok hala bitkisel hayatta. Hem güç kaynağına ihtiyacı var hem de muhtemelen mixer'i bozuk. Ebay'de var mikseri ama bizim gümrük korkutuyor, alsam bana oturaklı bir kazık atabilirler. Mikser 250 dolar, gümrük de 500 dolar alsa zaten spektrum analizöre verdiğim paranın 4 misli çıkıyor.

Umarım çözülür sıkıntısı. Birçok ürünün ülkede olmadığına mı üzülsem, dışarıdan alınca ne olacak diye endişe mi etsem korkusu çok yorucu cidden.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,782
Üyeler
2,462
Son üye
W.A.Semih Aslan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back