Şebeke Gerilimini En Ucuz ve Sağlam Hangi Devre İle Ölçebilirim?

Bu entegre sanırım kalibrasyon için kullanılan voltmetrelerde kullanılıyor.
Bu entegrenin bu kadar pahalı olmasına sebep olan hangi özelliği /özellikleri?

Özelllikle bu datasheetdeki mavi çerçeve tam olarak neyi izah ediyor
(Sanırım karekök içindeki KHr ifadesi binlerce saat anlamında örneğin bir yıl için karekök 8766 saat diyebiliriz(24x365 saat) +6 saat den

Bu kadar hassas ölçmeye (kalibrasyon dışında) neden ihtiyaç duyuluyor Yani bu hassasiyet hangi konulardaki hatayı engelliyor?

Örneğin 1,5 USD lik ST nin MCU da da 12 bit veya 16 bitlik ADC si ile karşılaştırınca hangi konularda /uygulamalarda 79 USD lik Ultra Precision Reference chipi bunları sağlıyor.Bilmediğimden soruyorum

ekran.png

Bir sistemin toplam hatası, bütün bileşenlerinin yaptığı hata katkılarının bir toplamıdır. O yüzden eğer istenen hata oranı X ise, her bir bileşenin hatasının X den çok daha az olması lazım ki, toplamları da X den az olsun.

Keysight'ın klasik 8.5 haneli 3458A modelinde de bu referansın kullanıldığını hatırlıyorum. Bu cihazda bu referans sabit bir sıcaklıkta tutuluyor performansı en uç noktada kullanmak için. Referansın hatası, cihaz girişindeki yükselteçlerin hatası, kademe bölücü dirençlerin hatası vs derken hatalar birikiyor. O yüzden her birisinin hatasının olabildiğince az olması gerekir.

1585581813687.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back