Şebeke voltajı ve akımını ölçmek için çok kullanışlı aparat

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bizim buradaki Kartal Otomasyonun outlet bölümünden şebeke voltajı ve akımını ölçmek için çok kullanışlı bir aparat aldım. Bunu fişe takıyorsun, sonra da yükü bunun fişine takıyorsun. Sonra da kolaylıkla hem pens ampermetre ile şebeke voltajını hem de çekilen akımı ölçebiliyorsun. Yani hiçbir kabloyu kesip araya ampermetre falan bağlaman gerekmiyor.

IMG_20201126_161503.jpg

Last edited by a moderator:
Mesela benim LED aydınlatma panelini buna takıyorum. Burada "V" ile işaretli olan terminaller ya faz/nötr yada nötr/faz, artık fişi hangi yönte soktuysan ona göre. "PE" ise toprak hattı.

IMG_20201126_161828.jpg

Sonra da "A x1" bölümünü kullanarak akımı ölçüyorum. Akım 0.3 A

IMG_20201126_161933.jpg

Eğer burada olduğu gibi akım çok düşük ise, 10 kat daha fazla çözünürlük elde etmek için "A x10" bölümünde ölçüm yapıyorum. Burada ölçülen değer, gerçek değerin 10 katı. Bu şekilde yapınca akımın aslında 0.29 A olduğunu görüyoruz. Bu özelliği çok hoşuma gitti. Pens ampermetrelerin çözünürlüğü genelde düşüktür ama bu x10 özelliği ile 10 kat fazla çözünürlük elde ediliyor !

IMG_20201126_162055.jpg

Bir de "mA PE" ve "mA L-N" bölümü var. Buradan da kaçak akım ölçümü yapılabiliyor. Bu da çok faydalı bir özellik. Bir cihazda kaçak olup olmadığını anlamak için büyük bir kolaylık sağlayan bir özellik. Buraya bir kaçak akım pens ampermetresi geçiriyorsun ve kaçak akımı ölçüyorsun. Birgün kaçak akım pens ampermetrem olursa bu ölçümü de yapabileceğim.

Burada L-N bölümünde 0 ölçülmesi lazım, çünkü eğer kaçak yoksa, bir iletkenden giden akım aynen diğer iletkenden geri dönecek ve bu ikisinin manyetik alanı birbirini iptal edecek.

Eğer toprağa kaçak yoksa, PE bölümünde de 0 ölçülmesi lazım.

Ama genelde kapasitif etkilerden dolayı bir miktar (mikroamplerler seviyesinde) bir kaçak akım ölçülür.

Benim elimdeki mevcut pensampermetre ile bu kaçak akım ölçümünün yapılması mümkün değil, çünkü çözünürlüğü bu ölçüm için yeterli değil. Ölçülebilecek en düşük değer 100 mA. Bir kaçak akım pensampermetresi ise 0.01 mA ölçüm yapabiliyor.

Güzelmiş.

x10 olayına kafam basmadı. Sanki ordan 10 Kat fazla akım geçiyor gibi oluyor. içeride kablo 10 tur sargı mı oluşturuyor acaba....

Sadece akım ve gerilim ölçmek için bir kablo yapmıştım.
Yeni pirizlerde delikler çocuk güvenliği için kapaklı probu içeri dürterken prop çok zorlanıyor.
Bir toprakli fiş üç banana jak iki buçuk mm2 lik çok damarlı kablo, iş bitti

Sadece akım ve gerilim ölçmek için bir kablo yapmıştım.
Yeni pirizlerde delikler çocuk güvenliği için kapaklı probu içeri dürterken prop çok zorlanıyor.
Bir toprakli fiş üç banana jak iki buçuk mm2 lik çok damarlı kablo, iş bitti

Yani ucu çıplak üç banana jack mı kullandın :cheeky5:Bari etrafı plastik perdeli olan multimetre jacklarından kullansaydın.

Aslında şöyle birşey daha güvenli olur:

1606414434129.png

Ne gerek var kimbilir kaç paradır o.Bananaları multimetreye takmadan fişi duvara takmazsın olur biter.

Onu al demiyorum zaten, o kablodaki plastik perdeli bananalardan kullanmak daha güvenli olur diyorum. Böylece birisi gaflet ve dalalet içinde önce fişi sokarsa prize, istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmaz :katil2:

Geçenlerde pimapenciler geldi eve. 230 mm diskli, dev gibi taş motorunu çıkardı ve priz nerde var diye sordu. Baktım taş motorunun kablosuna, ucunda fiş yok, üç tane uçları soyulmuş kablo var sadece! "Noldu lan bunun fişine" dedim. "Fiş yok abi çalışıyor bu sen prizin yerini göster" dedi. Gösterdim. Herhalde yanlışlıkla toprak ucunu faza soktu, çarpılıp makinayı yere attı. Sonra diğer ucu denedi ve sonunda çarpılmadan makinayı çalıştırdı ve işi bitirdi.

Çekiştim buna, "gidin elektrikçiye de şuna bir fiş taktırın, gebereceğiniz birgün" diye. Sonra düşündüm de, camları söktükten sonra da camın mermeri üzerinde hiçbir yere tutunmadan tarzanlık yapıp sigara içiyordu bu. En azından görmeyeyim diye çıktım mutfaktan :)

Geçenlerde pimapenciler geldi eve. 230 mm diskli, dev gibi taş motorunu çıkardı ve priz nerde var diye sordu. Baktım taş motorunun kablosuna, ucunda fiş yok, üç tane uçları soyulmuş kablo var sadece! "Noldu lan bunun fişine" dedim. "Fiş yok abi çalışıyor bu sen prizin yerini göster" dedi. Gösterdim. Herhalde yanlışlıkla toprak ucunu faza soktu, çarpılıp makinayı yere attı. Sonra diğer ucu denedi ve sonunda çarpılmadan makinayı çalıştırdı ve işi bitirdi.

Çekiştim buna, "gidin elektrikçiye de şuna bir fiş taktırın, gebereceğiniz birgün" diye. Sonra düşündüm de, camları söktükten sonra da camın mermeri üzerinde hiçbir yere tutunmadan tarzanlık yapıp sigara içiyordu bu. En azından görmeyeyim diye çıktım mutfaktan :)
Ben kendim yalnız çalışıyorum ve kendi güvenliğimden sorumluyum.İşçi çalıştırınca herşey değişir.O resimdeki kyoritsu'yu almak,işciyi sigortalamak çok daha ucuza malolur çünkü bir tek kaza olsa ve tazminat davası açılsa varını yoğunu kaybedebilirsin.

Eğer burada olduğu gibi akım çok düşük ise, 10 kat daha fazla çözünürlük elde etmek için "A x10" bölümünde ölçüm yapıyorum. Burada ölçülen değer, gerçek değerin 10 katı. Bu şekilde yapınca akımın aslında 0.29 A olduğunu görüyoruz. Bu özelliği çok hoşuma gitti. Pens ampermetrelerin çözünürlüğü genelde düşüktür ama bu x10 özelliği ile 10 kat fazla çözünürlük elde ediliyor !

IMG_20201126_162055.jpg

Aslında bunun içini açıp fotoğraflasan belki klonlanabilir bir şeydir. 3D yazıcıdan çıktı alıp...

Aslında bunun içini açıp fotoğraflasan belki klonlanabilir bir şeydir. 3D yazıcıdan çıktı alıp...

Bunun içinde kesinlikle bir devre yoktur. Sadece bağlantı tellerinden oluşuyordur. Ama içini açmak iyi fikir, belki birşeyler öğreniriz.

Merhaba iyi günler foruma yeni kayıt oldum .
Konu ilğimi çekti .

Nasıl benzeri ürün nasıl yapabilirim . ( 3 lü )
Malzemeler . ( kablo cinsi , mm2 , uzunluk , ? )
Teşekkürler .

kablo X.png

line-splitter-image.jpg

www.youtube.com/watch?v=O76vRqLjFYcm/watch?v=O76vRqLjFYc

71WTL-3pnzL.jpg

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back