Sensör - prob önerisi istiyorum.

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
İkea'dan aşağıdaki fırın termometresini aldım. Amacım PCB fırınlama esnasında ortam sıcaklığı ölçmekti. Ama süt pişirirken daha çok işe yaradı ve yengem bu benim işime yarar diyip el koydu. Bakır tencerede güzel yoğurt mayaladığını söyledi.

Cihazın güzel tarafı hem probun hem de kablonun metal ve metal örgülü olması. Yıkamak ve temizlemek kolay. Buna benzer bir prob arıyorum. Amacım hem süt pişerken hem de yoğurt mayalarken ideal sıcaklığa ulaştığında bunu bildirmek. Sütü taşırmadan kontrollü bir şekilde kaynatmak. Termokupl olur diye düşünüyorum ama önerilere açığım. Hassasiyet -+2 derece olabilir. Çok hassas olması şart değil.

images

Diğer bir proje için 30bar basıncı ve -40 ile +150°C arasını rahat okuyabileceği tercihen izole metal kafalı basınç ve sıcaklık sensörü önerisi istiyorum.
Sick marka basınç sensörü buldum ama fiyatları da şahane. 800₺/adet ve 8 tane gerekli. Bu yüzden alternatif arıyorum.
Şimdiden teşekkürler.

İkea'dan aşağıdaki fırın termometresini aldım. Amacım PCB fırınlama esnasında ortam sıcaklığı ölçmekti. Ama süt pişirirken daha çok işe yaradı ve yengem bu benim işime yarar diyip el koydu. Bakır tencerede güzel yoğurt mayaladığını söyledi.

Cihazın güzel tarafı hem probun hem de kablonun metal ve metal örgülü olması. Yıkamak ve temizlemek kolay. Buna benzer bir prob arıyorum. Amacım hem süt pişerken hem de yoğurt mayalarken ideal sıcaklığa ulaştığında bunu bildirmek. Sütü taşırmadan kontrollü bir şekilde kaynatmak. Termokupl olur diye düşünüyorum ama önerilere açığım. Hassasiyet -+2 derece olabilir. Çok hassas olması şart değil.

images

Diğer bir proje için 30bar basıncı ve -40 ile +150°C arasını rahat okuyabileceği tercihen izole metal kafalı basınç ve sıcaklık sensörü önerisi istiyorum.
Sick marka basınç sensörü buldum ama fiyatları da şahane. 800₺/adet ve 8 tane gerekli. Bu yüzden alternatif arıyorum.
Şimdiden teşekkürler.

3d yazıcılarda nozul sıcaklığını ölçen sensörler iş görmez mi? Fiyatları neredeyse bedava.

images

Aslında bunun gibi temizliği kolay bişey arıyorum.

Orjinali parçalayıp, nasıl ölçüm yaptığını anlayabilirsem kullanabilirim.
Ama şöyle bir durum var. Ikea ürünü oda sıcaklığında 170kohm direnç gösterirken 150°C civarında 660 ohm'a kadar düşüyordu. Nasıl ölçekleyeceğimi bilemedim. Birinde 1k direnç 1°C fark ederken sıcaklık yükseldikçe 1k direnç 25°C ifade etmeye başlıyor.
Bu sensörde de aynısı ile karşılaşmaktan korkuyorum.

termokupllar sıcaklığa göre lineer olmayan milivolt üretirler. termokupl sıcaklık değerlerinin termokupl cinsine göre milivolt çizelgesi vardı. nerede olduğunu bulamadım şimdi. termokupl kullanacaksanız sıcaklık kontrol cihazıda gerekir. yada milivolt çizelgesine göre sizin bir program yazmanız gerekir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back