Sensor Mania

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
Elimde raspberry pi Pico, Pico w, esp32 ve pi zero var.
Esp32 ve Pico/Pico w üzerine paket kurma ve hafıza sıkıntısından dolayı şu anda çok gündemde değil.

Ama pi zero hem Python paket hem işletim sistemi hem de WiFi özelliğinden dolayı tam bu iş için biçilmiş kaftan.

Projeyi şöyle özetleyeyim:
Elimde co2 sensörü, bh1750 ışık sensörü,, sht30 ve aht10 sıcaklık +nem, adafruit 10 dof imu, basit encoder ve GPS var.
Bu sensörleri güzelce yerleştirip istenen sensor yada tüm sensörleri okuyup veritabanında konum /zaman, hız ve sensör bilgilerinden istenenleri kaydedecek bir proje yapmak istiyorum.

Proje maliyetini şişirmemek için şimdilik ekstra bişey eklemek çok istemiyorum ama yine de pcb çizdikten sonra tüh keşke şunu da ekleseydim demek hoşuma gitmiyor.
Bunun için ilgilenenlere sorayım: hangi sensörler eklenebilir?

Yazarken aklıma gelenler :
Mikrofon mems (150₺)
Lazer mesafe yada tof (200-400₺)
Uv ve visible light (görünür ışık) si1145 (400₺)

Neler eklenebilir? Pi zero da analog giriş yok. Bu yüzden analog sensör anca mcu destekle eklenebilir.
Belki proje güzel bir zemine oturursa pi zero + pi Pico ikilisi de kullanılabilir. Biri sensör okur diğeri veriyi işler.

Son düzenleme:
Kablo ile bağlanabilir bişey olarak düşünmemiştim ama gerilim bölücü dirençlerle eklemek düşünülebilir.

Devreye optik izoleli bir-iki dijital terminal giriş ekleyebilirsiniz 3.3-12V aralığını destekleyecek.
Böylece hareket sensörü, intüktif sensörler vb sensörleri terminal ile ekleyebilme olanağınız olur sonradan.
Induktif sensörlerin çoğu 12 V besleme ve lojik seviyesinde çalışıyor.

Bir de röle vs sürmek için çıkış terminali eklemenizi önerebilirim.

Endüktif sensör ile devir ölçümü güzel olur aslında.
Endüktif sensör için 12V temin etmek sıkıntı olabilir. Step up ile lipo pili 12 volt seviyesine çıkarmak olabilir belki.

12 volt 100mA besleme
5V 250-300mA besleme

2 izole input
2 izole open collector

Teşekkür ederim

Aslında sıcaklık ve Nem yanında problu bir sıcaklık ölçme güzel olur. Ds18b20 yada max6685 termokupl gibi. Hatta temassız bile olabilir

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back