Servo motor ve sürücü kurulumu ve yapılandırılması

parametrelerden seçmek lazımdı galiba hareket kaynağını.

servo on sinyali veriyor musun abi?

Ohooo bu ne yav. Olay tam "aynalı körük olmazsa ben gelin gitmem, ud kemani çalmazsa aynalı körüğe de bimem" e döndü ...

Ohooo bu ne yav. Olay tam "aynalı körük olmazsa ben gelin gitmem, ud kemani çalmazsa aynalı körüğe de bimem" e döndü ...

ben servo hastasıyım.
birkaç farklı marka model kullandım, hepsi de aynı sadece kılıf değişiyor.

orda pulse ve yön için uç çıkarır ama öyle vereyim pulseyi dönsün motor olmaz genelde hareket kaynağı seçmen lazım, servoya bak ben seni her an yürütebilirim hazırda bekle diye servo on sinyali vermen lazım, hatta bazı markalarda alarm clear yapman gerekiyor yürütmek için

PDF manual malesef yok ortalıkta ...

Pakette gelen kontrol kablosunda şu pinler var:

PULS+
PULS-
DIR+
DIR-
0V (GND diye varsayıyorum)
24V (belli değil ne olduğu)
ALM+ (output)
SON (input)

DIR- ve PULS- şasede, PULS+ da 500 Hz kare dalga üretiyorum.

Biraz önce SON pinini 1 yaptım, hiçbirşey farketmedi.

Hmm tamam 24V sinyali eğer pulse sinyali 24 V ile 0 V arasında değişiyorsa kullanılacakmış. PULS+ 5 V ile 0 V arasında değişen sinyal için, ben de onu kullanıyorum zaten.

Pin 31 e harici 24v vereceksin. Son sinyalinide hi yapmak için 24v kaynağın gndsini vereceksin.

Başka sayfalarda da parametreler var ama bizim iş ile ilgili olduğunu düşündüklerimi koydum.

IMG_20221005_204545.jpg

IMG_20221005_204559.jpg

Üç çalışma modu var bunun:

0) Position control
1) Speed control
2) Torque control

Varsayılan mod ve şu anda aktif olan 0. O yüzden onunla ilgili parametreleri koydum.

Evet SON'u şaseye çektim ve harici 24 V u verdim ve çalıştı. Özel bağlantı kablosundaki 24V etiketli olan tel 24V besleme imiş demekki.

135 kHz ile tekrar denedim. 1600 devir yapıyor, bana yeter de artar.

İlginç, 24 V kaynaktan sadece 4 mA akım çekiyor sürücü.

İlginç, 24 V kaynaktan sadece 4 mA akım çekiyor sürücü.

içerde opto çalışıyor sadece.

1664999392306.png

buradaki çizime göre optolar iki yönlü. yani istersen com ucuna gnd inputlara voltaj ver gibi bir anlam çıkıyor ama açıklamalarda bahsedilmemiş. Ayrıca bu şekilde opto ile hiç karışılaşmadım.

Örnek arduino kodu ve arduino sürücü arasındaki bağlantı şemasını paylaşma şansınız var mı acaba

Konu içerisinde bağlantı şekli anlatılıyor. Spesifik soru sorarsan cevaplayayım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back