Servo Tester Arızası

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
images (11).jpeg

Elimde bir sevo tester var. Arızalı durumda.
Üzerindeki elemanları kontrol ettiğimde koruma diyodunun sağlam olduğunu gördüm. Zaten başkada da kayda değer bir eleman yok. Kontrolcü çipin üzeri tamamen kazınmış ne olduğunu anlayamadım. Netten yaptığım araştırmalarda 555 den farklı başka hiç bir entegre bulamadım. Tüm şemalarda 555 entegresi var.

Bu entegreyi alacağım ama kafama bir şey takıldı.
Cihazın üzerinde bir buton var ve üç farklı fonksiyonu tetikliyor. Her basmada bir sonraki fonksiyona sıçrıyor.
Bunlardan biri pot ile servoyu kontrol etme, diğeri servoyu sürekli 0-180 derece arasında harekette tutma. Üçüncüyü hatırlayamadım.
Benim burada merak ettiğim 555 entegresi böyle modlar sunabiliyor mu? Yoksa benim sistemde başka bir entegre mi kullanılmıştır?

15801 eklentisine bak

Elimde bir sevo tester var. Arızalı durumda.
Üzerindeki elemanları kontrol ettiğimde koruma diyodunun sağlam olduğunu gördüm. Zaten başkada da kayda değer bir eleman yok. Kontrolcü çipin üzeri tamamen kazınmış ne olduğunu anlayamadım. Netten yaptığım araştırmalarda 555 den farklı başka hiç bir entegre bulamadım. Tüm şemalarda 555 entegresi var.

Bu entegreyi alacağım ama kafama bir şey takıldı.
Cihazın üzerinde bir buton var ve üç farklı fonksiyonu tetikliyor. Her basmada bir sonraki fonksiyona sıçrıyor.
Bunlardan biri pot ile servoyu kontrol etme, diğeri servoyu sürekli 0-180 derece arasında harekette tutma. Üçüncüyü hatırlayamadım.
Benim burada merak ettiğim 555 entegresi böyle modlar sunabiliyor mu? Yoksa benim sistemde başka bir entegre mi kullanılmıştır?
bacak yapısını inceleyin.555 olduğunu düşünüyorsanız. 1 numaralı pin gndye bağlı olmalı 8-4 köprülü beslemeye gitmeli.5 numarada bir kutuplu kondansatör olmalı. Bu kılıfta benim tahmini olarak söyleyeceğim bir işlemci var ATTINY85 olması yüksek ihtimal.

bacak yapısını inceleyin.555 olduğunu düşünüyorsanız. 1 numaralı pin gndye bağlı olmalı 8-4 köprülü beslemeye gitmeli.5 numarada bir kutuplu kondansatör olmalı. Bu kılıfta benim tahmini olarak söyleyeceğim bir işlemci var ATTINY85 olması yüksek ihtimal.
Eğer üzerinde Attiny varsa netten 10 tane sıfır servo tester alırım. :D
Çünkü servo testerlar şuanda 15-20₺ ye alınabiliyor. Attiny ise 60₺ bandında dolaşıyor.

Söylediğiniz bacak bağlantılarına bakacağım eve geçince.

Eğer üzerinde Attiny varsa netten 10 tane sıfır servo tester alırım. :D
Çünkü servo testerlar şuanda 15-20₺ ye alınabiliyor. Attiny ise 60₺ bandında dolaşıyor.

Söylediğiniz bacak bağlantılarına bakacağım eve geçince.
entegre üstü kazındıysa bacak bağlantılarına bakarak bulacaksınız benim tahminim tiny85 yönünde fakat pic12 serisi de olabilir

Pin bağlantıları şöyle görünüyor;
1.Pin 40v 1A diyottan vcc ye ve 10k potun sağ bacağına bağlı
2.Pin 470r dirençten servonun sinyal çıkışı
3.Pin 470r dirençten 10k potun sağ bacağına ve tact butona bağlı
4.Pin 470r dirençten led 1'e
5.Pin 470r dirençten led 2'ye
6.Pin 470r dirençten led 3'e
7.Pin 470r dirençten 10k potun orta bacağı
8.Pin GND

Multimetre ile diyot kademesinde ölçüm yaptığımda çipin 3 numaralı bacağından tepki alamıyorum. Bu bacak bozulmuş.
Şemasını bugün çıkartmaya çalışacağım.

Çipi söktükten sonra altında E6241J1 şeklinde part numarası gibi bir şey buldum. Henüz araştırmadım ne olduğunu.
20220304_102221.jpg

Bunlarda servo tester devrenin resimleri

20220304_102125.jpg

20220304_102153.jpg

Son düzenleme:
Screenshot_20220304-113031.jpg

VCC ve GND bacaklarını baz alıp ATtiny ve PIC arasında incelediğimizde çipin PIC 12 serisi olduğunu söylemek mümkün. Ancak ben PIC serisi çipleri tanımadığımdan tam model numarasını kestiremiyorum.

PIC programlama hakkında bilgim olmadığından bu devre çöp olacak gibi görünüyor. Yada ileriki bir tarihte PIC serisine merak sararsam ilk tamir edeceğim şey bu servo tester olacaktır.

Bu durumda yenisini tasarlayıp ATtiny ile programlamak iyi bir proje olurdu ama hem elimdeki henüz bitirmediğim diğer projelere yoğunlaşmak hemde dolar kuru yüzünden 20₺ verip yeni bir servo tester almak benim için daha makul olacak.

@Gokrtl, Chip ile ilgili bende biraz bakındım fakat bir bilgi yok. Ancak Vcc(1), Gnd(8) ve Analog(7) girişi referans alırsak, örnek olarak PIC12F675 (8-Pin FLASH-Based 8-Bit CMOS Microcontroller) bacak yapısı uyuyor. Ayrıca aşağıdaki linkte küçük bir inceleme yapılmış. Adam 3.5 volt ile besleme yapıp çalıştırmış. Bu Vcc değeri de PIC12F ler için uygun bir aralık (Osilatör frekansını düşük tutmak kaydıyla. Datasheetinde bununla ilgili uyarı var)

Haydaa benden önce aynı şeyi yazmışsın :))

@Gokrtl, Chip ile ilgili bende biraz bakındım fakat bir bilgi yok. Ancak Vcc(1), Gnd(8) ve Analog(7) girişi referans alırsak, örnek olarak PIC12F675 (8-Pin FLASH-Based 8-Bit CMOS Microcontroller) bacak yapısı uyuyor. Ayrıca aşağıdaki linkte küçük bir inceleme yapılmış. Adam 3.5 volt ile besleme yapıp çalıştırmış. Bu Vcc değeri de PIC12F ler için uygun bir aralık (Osilatör frekansını düşük tutmak kaydıyla. Datasheetinde bununla ilgili uyarı var)

Haydaa benden önce aynı şeyi yazmışsın :))
Evet abi aşağı yukarı aynı bilgilere ulaşmışız. Ben yukarıdaki yorumuma istinaden yeni bir servo tester alma yoluna gideceğim. Hatta belki almayıp elimdeki arduinolar ile test yapabilirim.

• Beğen
Reactions: umk
Evet abi aşağı yukarı aynı bilgilere ulaşmışız. Ben yukarıdaki yorumuma istinaden yeni bir servo tester alma yoluna gideceğim. Hatta belki almayıp elimdeki arduinolar ile test yapabilirim.
bu devre 555 gibi entegrelerle yapılabilirdi.Yani hem pot kontrolü,hem tarama yaptırması gibi ama çok fazla uğraştıracağı için ben işlemci olduğu kanattine varmıştım. Daha önce hiç böyle bir ürün kullanmadım pwm servoda kullanmadım. Bacak yapısını yazdığın @umk 'nın da dediği gibi PIC12F serisi olması kuvvetle muhtemel.Bu iş için bir arduino feda etmek yerine(en ucuz arduino pro mini oda 50 lira civarında)
onun yerine 555 ve birkaç direnç kondansatör ve pot ile kendinize bir servo tester yapabilirsiniz

bu devre 555 gibi entegrelerle yapılabilirdi.Yani hem pot kontrolü,hem tarama yaptırması gibi ama çok fazla uğraştıracağı için ben işlemci olduğu kanattine varmıştım. Daha önce hiç böyle bir ürün kullanmadım pwm servoda kullanmadım. Bacak yapısını yazdığın @umk 'nın da dediği gibi PIC12F serisi olması kuvvetle muhtemel.Bu iş için bir arduino feda etmek yerine(en ucuz arduino pro mini oda 50 lira civarında)
onun yerine 555 ve birkaç direnç kondansatör ve pot ile kendinize bir servo tester yapabilirsiniz
Aslında hiç de gerek yok butona basınca 3 farklı programda çalışmasına. Amaç zaten servoyu test etmek. Belki pota bile gerek yok. Servoyu bağlayınca otomatik olarak ileri geri yapsın, çalıştığını anlayalım yeter.

Ben belki 555 dir diye bir kaçtane smd 555 almıştım. Belki onlardan bir tane yaparım. Nette tonlarca şema var 555 ile ilgili.

Aslında hiç de gerek yok butona basınca 3 farklı programda çalışmasına. Amaç zaten servoyu test etmek. Belki pota bile gerek yok. Servoyu bağlayınca otomatik olarak ileri geri yapsın, çalıştığını anlayalım yeter.

Ben belki 555 dir diye bir kaçtane smd 555 almıştım. Belki onlardan bir tane yaparım. Nette tonlarca şema var 555 ile ilgili.
bu biraz hayal gücünüze kalıyor pot yerine ldr koyup telefon flaşı ile de hareket verebilirsiniz bir ptc koyup elinizle tuttukçada

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back