Ses Frekansına Göre Farklı Led Yakan Devre

Herkese selam. 3. sınıf elektrik-elektronik öğrencisiyim ve proteus üzerinden bir proje yapıyorum. Proje proteus üzerinde çalışıyor fakat pcbsini yollar birbirinin üzerinden atlamayacak şekilde kuramadım, karmaşık geldi. Tasarımı nasıl daha kolay hale getiririm veya aynı devreyi farklı bir şekilde yapabilir miyim ?
Ses_modulatoru_devresi.png

Ekler

• Ses_modulatoru_PCB.png
    Ses_modulatoru_PCB.png
    66.6 KB · Görüntüleme: 89
Bataryanın pcb kılıfı olmadığı için ares tarafında çıkmamış. Şema tarafında ona ikili tblok koyarsan çıkar. Pcb yi Ahmetin dediği gibi şema çizer gibi diz. Şemada hangi eleman hangisinin yanındaysa ares tarafında da aynısını yap. Sonra yolları gelişi güzel çiz. Hiç simetri filan arama.
Enson çizimi bitirdikten sonra ne yaptığına bir bak. Ve "nasıl daha iyi yapabilirim" diye yorumlamaya başla. Gerektiğinde elemanı ters çevir, gerektiğinde direncin altından, kondansatörün bacak aralarından yol geçir. Tıkandığın yerde ekran görüntüsü al koy buraya, birlikte bakalım.

Transistörlere giden yol sayısı çok olduğundan ötürü fazla uğraştırdı fakat Gökhan beyin dediği gibi direncin, kondansatörün altından yol geçirerek hallettim. Tekrar Teşekkür ederim ilginiz için

Ekler

• Ses_Modulatoru_Son_Hal.png
    Ses_Modulatoru_Son_Hal.png
    44.5 KB · Görüntüleme: 70
Transistörlere giden yol sayısı çok olduğundan ötürü fazla uğraştırdı fakat Gökhan beyin dediği gibi direncin, kondansatörün altından yol geçirerek hallettim. Tekrar Teşekkür ederim ilginiz için
Bu devreyi o alanın beşte birine sığdırabilirsin.
Hoparlörün bir bağlantısını unutmuşsun, onuda ekle.
R5'in ikinci bacağına yol çok yakın olmuş.
+ ve - kutupların yollarını sinyal yollarına göre daha kalın çiz.
Bu ilk söylediğim gelişi güzel hali. Şimdi bunu "nasıl daha göze hitap eden bir hale getirebilirim? Nasıl hocamın gözünü boyayıp bir kaç puan fazladan kaparım?" diye düşünmelisin :

Simülasyonda hoparlörün bir bacağını audio generatora bağlandığı için öyle olmuş nasıl düzeltebilirim acaba? Devre kartı üzerinde de nasıl bir sistem kullanmam gerekir ?

Bende isis programı yok hocam proteusda crackli şimdi ekleyebilir miyim bilmiyorum
isis proteusun içinde zaten. İsiste şemayı çizersin, areste pcb çizersin. İkiside proteusun içinde.
Senin buraya resmini attığın ares tarafı, yani pcb çizimi. Ben şemayı görmek istiyorum.

Şemayı ilk eklentide atmıştım fakat çıkmadı mı acaba. Farklı bir sekmeyle analiz daha yapılıyordu sanırım ben onla karıştırdım
Ses_modulatoru_devresi.png

Şemayı ilk eklentide atmıştım fakat çıkmadı mı acaba. Farklı bir sekmeyle analiz daha yapılıyordu sanırım ben onla karıştırdım
21127 eklentisine bak
Doğru ya. Çıkmış. Ben diğer konulara laf yetiştirmekten kaçırmışım bunu :D
Acelesi yoksa yarın devam edelim mi?
Sabah işe gideceğim. Yatma vaktim geldi.

Simülasyonda hoparlörün bir bacağını audio generatora bağlandığı için öyle olmuş nasıl düzeltebilirim acaba? Devre kartı üzerinde de nasıl bir sistem kullanmam gerekir ?
Kısaca soruna cevap vereyim. Hoparlörün bacağına bağlı audio generatorü sil ve o bacağı bataryanın eksisine bağla.

Devrenin son durumu böyle.Pcb şemasını da olabildiğince küçülttüm.21130 eklentisine bak21131 eklentisine bak
Görünüşe göre küçük bir hata yapmışız. Ses girişi yok ama çıkışı var. :)
Hoparlörün pilin eksi kutbuna bağladığımız yolu iptal edelim. Audio generatör yerine bir tane daha ikili tblok ekleyelim, isminide Audio_IN yapalım. Bu ikili tblok'un bir bacağı pilin eksi kutbuna, diğer bacağı hoparlörün boşta kalan bacağına bağlı olsun. Ayrıca pilin eksi kutbundaki GND simgesini kaldırmışsın, onuda geri koyman gerek.

Yalnız bu şemada bir gariplik var. Sanki sesin başka bir yerden girip hoparlörden çıkması gerekiyor, ama bu şemaya göre ses önce hoparlöre girip sonra yükseliyor gibi. @taydin abi bir bakar mısın 1.mesajdaki şemaya.

Hoparlör burada mikrofon olarak kullanılmış. Ses çıkışı da yok, istenen sadece LED'lerin uygun şekilde yanması.

Şema daha anlaşılır olması için pilin altında sadece şase sembolü olsun. Hoparlörün üst ucu da aşağı baksın ve oradan şaseye insin.

Hoparlör burada mikrofon olarak kullanılmış. Ses çıkışı da yok, istenen sadece LED'lerin uygun şekilde yanması.

Şema daha anlaşılır olması için pilin altında sadece şase sembolü olsun. Hoparlörün üst ucu da aşağı baksın ve oradan şaseye insin.
Timur bey selamlar. Elektronik hoparlör nasıl oluyor da mikrofon olarak kullanılabiliyor ?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back