Sigma profil şasenin dışını toz geçirmeyecek şekilde kapatma

fmy

Aktif Üye
Merhaba forum yine tecrübeli abilerden danışmak istediğim bir sorun var. çünkü işin içinden çıkamadık.

Aşağıda görsellerdeki biyomedikal sektörü için yaptığımız ve içinde 5 eksenli mikroskop, ısıtma ünitesi ve elektronik kartlar bulunan, şasesi 20x20 sigma profillerden oluşan bir cihaz. Proje çok karışık, gui embedded kısmı görüntü işlemesi motion controlü falan.. derken yazılım ve hareket sistemini(3mikron hassasiyet) bitirdik çok şükür. yazılımdaki bugları düzeltirken takılıp kaldığımız bir kısım var. Şasenin dışını kapatma konusunda bir yere gelemedik. bu konuyu size danışmak istedim.

bu cihazın şasesini öyle kapatmalıyım ki toz geçirmez olmalı. tabi burda aklımza ip65 gelmesin. delik yokmuş gibi olmalı. ilk aşamada aluminyum plakalar kestirip köşelerine de aluminyum köşebentler koyup bu işi çözecektik ancak, cihazın servisini yapak kişi için işler çok zorlaşıyor. köşebentleri 3d yazıcıdan basıp kaplamayı düşündük oda güzel olmadı. şuan önümüzde sigma profilin kanalına fitil koyup plexiglaslar ile kapatmak var. onunda örnek resmini aşağıya koyuyorum.

cihazın arkasında 220v soketi, sol yan tarafında bir kapak, ön kapakta bir kapak ve üst tarafta ekranın kablolarının çıkması için bir delik bulunuyor. ön kapak hava geçirmez gibi duruyor şuan. kapağın conta konusu hala tam anlamıyla bitmiş değil ama idare ediyor. arkada 220v soketi var, ordan da bi toz geçişi olmuyor. üst tarafta ekranın kablolarının orayada rekor koyup yine toz geçişini engelleyeceğiz. gelelim yan kapağa, yan taraftaki kapağı müşteri belirli aralıklarda açıp içersinde bulunan su haznesini çıkartıp su doldurup kapatacak. normalde oraya bir parça kesip civatalı yapmayı düşünüyorduk ama menteşeli birşey olursa harika olur kullanıcı açısından. ama toz geçirmeyecek şekilde nasıl ayarlarız bilemedim.

Ekler

• 1.png
    1.png
    50.1 KB · Görüntüleme: 193
  • WhatsApp Image 2020-10-12 at 10.25.25.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-12 at 10.25.25.jpeg
    105.1 KB · Görüntüleme: 188
  • WhatsApp Image 2020-10-12 at 10.25.25 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-12 at 10.25.25 (3).jpeg
    138.5 KB · Görüntüleme: 185
  • WhatsApp Image 2020-10-12 at 10.25.25 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-12 at 10.25.25 (2).jpeg
    118.2 KB · Görüntüleme: 207
  • 3.png
    3.png
    66.8 KB · Görüntüleme: 176
  • 2.png
    2.png
    115.7 KB · Görüntüleme: 213
Tam sökülmeyecek şekilde Oynar mafsallı kelebek somunlu vida. kelebek gevşeyince mafsal sayesinde kapak üzerindeki slottan yana doğru çekilir. Meneteşeli contali kapak açılır....

Yok aklıma geleni söyledim.

Menteşeli bir kapak düşün. kapağı kilidi için kelebek vida düşün. kapağı üzerinden vidalayıp kapağı sıkıyor... Vidayı sök tak uyuz olacağı için mafsallı bir şey yapmalı. Ama tarifi zor :) Kapakta C sot olacak oradan civata geçecek. civatanın dibi gövdede olacak ve mafsallı olmalı. Ciavatanın ucunda da kelebek somun.

Yada söyle bir sürgü kilitte olur ama biraz sert olur...

@fmy mesajınızı iki üç kere okudum ancak tam ne demek istediğinizi anlamadım.Eğer tam olarak ne istediğinizi anlarsam daha önceden kutu imalatı yapan bir firmada çalıştığımdan sorununuza çözüp bulabiliriz diye düşünüyorum.

Ayrıca su haznesinin veya ekran kablolarından toz girişini neden bu kadar büyütüyorsunuz? Cihaz bir un değirmeni yada daha tozlu bir ortamda bile çalışacak olsa bile conta vb malzemelerle zaten içeriye çok fazla toz almayacaktır.

İstediğinizi tam anlatan çizim/fotoğraf ile tam tarif ederseniz daha iyi yardımcı olunabilir

Endorfin35+ sanırım bunun gibi bir sistemden bahsediyor. Ben öyle anladım.

Ekler

• kati_yakitli_kat_kalorifer_kazan.jpg
    kati_yakitli_kat_kalorifer_kazan.jpg
    482.9 KB · Görüntüleme: 210
@Omega hocam tozlu bir ortamda çalışmayacak, 2 soket ve bir kapak olacak, soketlerden zaten toz geçmez onları eledim. yan taraftaki küçük kapak için menteşe ve conta olayını tam oturtamadım. bide şasenin etrafındaki asıl kapakların montajını merak ediyorum

Eğer sorun şaseye yapılan deliklerin kapatılması ise .Bunlar için "Çakma somunu" kullanırsanız bir delik olmayacağı için kapatılacak gizlenecek birşey kalmaz.

cakma somunu.png

http://teknikressamm.blogspot.com/2016/03/pres-cakma-insert-somun-vida-nedir-ne-ise-yarar.html#:~:text=Pres çakma (insert) somunlar,,tersi gömme civatalar da mevcuttur.

Diğer açılır kapaklı sistem için, kart yuvalı uydu cihazlarının öndeki kapak mekanizmasını düşünebilirsiniz.Yada cihazınızla aynı işi yapan yabancı markaların cihazlarının videolarını inceleyebilirsiniz.Medikal cihazları inceleyebilirsiniz
Örnek
(1:30 dan sonra kurulumu anlatıyor)

Bu kutuyu metalden imal etmek oldukça zor.Eğer kısıtlama yoksa ABS den (Plastikten) olması daha iyi olur.Tabiki bu seri imalat söz konusu ise

Kolay gelsin

Eğer sorun şaseye yapılan deliklerin kapatılması ise .Bunlar için "Çakma somunu" kullanırsanız bir delik olmayacağı için kapatılacak gizlenecek birşey kalmaz.

5679 eklentisine bak

http://teknikressamm.blogspot.com/2016/03/pres-cakma-insert-somun-vida-nedir-ne-ise-yarar.html#:~:text=Pres çakma (insert) somunlar,,tersi gömme civatalar da mevcuttur.

Diğer açılır kapaklı sistem için, kart yuvalı uydu cihazlarının öndeki kapak mekanizmasını düşünebilirsiniz.Yada cihazınızla aynı işi yapan yabancı markaların cihazlarının videolarını inceleyebilirsiniz.Medikal cihazları inceleyebilirsiniz
Örnek
(1:30 dan sonra kurulumu anlatıyor)

Bu kutuyu metalden imal etmek oldukça zor.Eğer kısıtlama yoksa ABS den (Plastikten) olması daha iyi olur.Tabiki bu seri imalat söz konusu ise

Kolay gelsin
sorun delikten ziyade kapakların birleşim noktalarının kapatılması. bu insertler bizim işimizi görmez bence. bizim cihaz yılda maksimum 5 tane satılacak. dolayısıyla plastik kalıp işleri çok zor.

Sigma profillerde boardların takılması için yiv olur oraya yaptığınız devreyi takarsanız vida ile falan uğraşmazsınız .Diyeceksiniz ki birsürü farklı boyutlarda kartlar var .O zaman ne olacak
Böyle durumlar için zeminine dikine takarsınız.Üstüne de bir kapak oldu bitti.
1975-80 model bir Fluke cihazının kutusu
Örnek resim

board.png

Sigma profillerde boardların takılması için yiv olur oraya yaptığınız devreyi takarsanız vida ile falan uğraşmazsınız .Diyeceksiniz ki birsürü farklı boyutlarda kartlar var .O zaman ne olacak
Böyle durumlar için zeminine dikine takarsınız.Üstüne de bir kapak oldu bitti.
1975-80 model bir Fluke cihazının kutusu
Örnek resim

5680 eklentisine bak
hocam ya tam anlatamadım:p:p boardlar sorun değil. yukarıdaki sigma profillerden oluşan cihazın etrafını kapatmak şuan sorun. boardlarla ilgili de sıkıntı var ama orda farklı şekilde çözmeyi planlıyorum

@fmy bu üzerinde çalıştığın cihaz nedir? Biraz bilgi verebilir misin?

Mesela ZEISS in bir ürünü

3D printer ARDUINO ve Telefonunu kullanarak bir üniversite hocası yapmış

Ben anlamadım. Hücreler hareket ediyor. Mikroskop ta hücreyi takip mi ediyor?
mikroskop belirli aralıklarla hücrelerin resimlerini çekiyor. sonra hepsini birleştirince hareket ettiklerini görüyorsun abi. bizim sistemde birkaç farklı sistemin birleştirilmiş hali, bu sistemi tam otomatik hale getirdik. kapak fikrini sundum deniycez inşallah. dış kasayı da plexiden yapacaz gibi duruyor sizin attığınız. firmalara yazdım bakalım nasıl bir yol izlencek. ama benim aklımda bi fikir var onuda paylaşıcam

ihtiyacınıza göre bir fitil işinizi görürmü.

• Beğen
Reactions: fmy

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back