Silikon Mat Yapmak İçin Malzeme Tavsiyesi

Omega

Kıdemli Üye
Aşağıdaki videoda elektronikçilerin kullandığı ısıya dayanıklı silikon Matın nasıl yapıldığı izah ediliyor

Bunu yapmak istesem malzeme olarak web sitesi linki (veya firmaların ürün kodları olarak) hangisini tavsiye edersiniz
Birinci ürün gibi o kadar uzamamalı ,bu elastik seviyesi hangi malzeme ile ayarlanıyor?

*Bu arada video da bahsedilen Cetvel yazılımının linki
https://robbbb.github.io/VectorRuler/

Son düzenleme:
1kg'ı 337tl. Matın kendisi kaç para ki? :D

Maksat hangi özellikteki silikonun matt yapmaya uygun olduğunu anlamak zaten bu malzeme ellerinde de yok
Normalde silikonun kilosu ortalama 50 tl civarlarında
Şimdi ben RTV2 alsam (Shore 20 Değerinde ) işimi görür diyebiliyormuyun ?

@Omega shore degerine gore bir sey soyleyemem ancak genel kanim rtv2 silikonlarin hepsi cok esnektir.

Discilerin kullandigi bir zetaplus diye silikon var dis depolarinda bulursun tahminimce bu is icin ideal. Kesme matlari gibi sert bir hale geliyor.

Bu konu ile ilgili biraz daha araştırdım
Bu shore değerlerinin neye karşılık geldiğinin karşılaştırma değer tablosu varmış
Şöyle bir karşılık tablosu var
shore.png

Shore değeri nasıl artırılır diye araştırdığımda .Şöyle bir kısa yazı buldum
Silicone rubber is mostly poly(dimethyl siloxane). The strength can be mostly improved by adding Aerosil or other silica aerogel. Non-treated aerogel particles give higher strength but it is harder to mix the particles homogeneously due to agglomeration.
(*Burada adı geçen Rubber (Kauçuk ) ama nihai ürünü sertleştirilmesinden bahsetmediğini sanıyorum )
Bunun google çeviriside :
Silikon kauçuk çoğunlukla poli (dimetil siloksan) 'dır. Mukavemet çoğunlukla Aerosil veya diğer silika aerojel eklenerek geliştirilebilir. İşlem görmemiş aerojel partikülleri daha yüksek mukavemet verir ancak aglomerasyon nedeniyle partikülleri homojen olarak karıştırmak daha zordur.

Bu cümleyi kimya mühendisi bir arkadaşıma okuduğumda burada tarif edilen malzemelerin bilinen kimyasal bir grup olduğunu falan söyledi.
Yani çok bilinmeyen bir konu değilmiş.

RTV2 ( Room Temperature Vulcanizing ) piyasada kalıbı alınacak şeyin durumuna göre yumuşak orta ve sert diye çeşitli bulunabiliyor.
Her halukarda çok dayanıklı bir şey değil.
Malzemenin çok önemi yoksa yani illa silikon değilse ham kauçuk kullanabilirsiniz , ortalama 40-50 shore gibidir.
Uygulama biraz daha zor olmakla beraber sonuç iyidir yırtılması çok zordur hatta maket bıçağı ile bile istendiği şekilde kolay "kesilmez" kauçuk .
Lastik tamircilerinde " yanlık " diye tanınır 50cm genişlik ve rulo uzunluk olarak bulabilirsiniz bir diğer tanınma şekli kuşingam kauçuktur.
1-2 mm kalınlıkta olur daha kalın şeyler için üst üste serilir.
Uygulama kolay olsun diye ham kauçuk benzin ile eritilir ve fırça ile bir yüzeye sürülür diğer yüzeyi kolay uygularsınız yoksa kauçuk birbirine yapıştımı ayrılmaz hava kalır , tıpkı eriyen bant ( zaten ham kauçuğun özel tipi ) gibi.
Kalıp için az bir baskı yeterlidir.
Yani kötü tarafı rtv gibi akışkan değil.
155 derece sıcaklıkta mm kalınlık başına 5 dakika pişmesi için yeterlidir.
Uygulama biraz sorunlu ama alışınca başka işler içinde kullanılan bir tekniktir mesela zor bulunan formlardaki contalar gibi...

Metal bir kalıbınız varsa içerisini silikon tabancası mumu diye tanınan çubuklarla ( silikonla alakası yok kolay eriyen naylon naylon 6 ) doldurup fırınlayın.
Üzerine sıcak hava tutmayacağınız çalışmalarda olabilir , kauçuk için sorun değil tabii.

" Çok yumuşak epoksi " en kolayı (kalıptan çıkarmak için önlem gerekir )

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back