Sismik izolatör içerisindeki madde nedir?

mikron24

Aktif Üye
Arada kauçuk gibi bir madde görünüyor. Fakat bina ağırlığı kauçuk üzerinde durabilir mi? Burada müthiş bir basınç vardır. Acaba nasıl bir düzenek var? İçinde sıvı olsa patlayabilir. Bunun ömrü nasıl oluyor? Periyodik değişim gerekmez mi? 10 kat binayı hidrolik ile mi kaldıracaklar? Nasıl oluyor bu sismik izolatör?

Sismik izolatorun içinde celik şimler ile plastik bulunuyor. Sandviç gibi şim plastik şim plastik şeklinde katmanlardan oluşuyor.

Ciddi tonajda ağırlık kaldırabiliyor ve bir bina altında adetli kullanılarak yükü ve sarsintiyi bölerek koruma sağlıyor.

Türkiye'de sismik izolatör test eden laboratuvar. Sismik izolatör kullanılırsa, bu sayede binaya deprem kuvvetlerinin %80 daha azı uygulanıyormuş.

Bizim müteahhitlere gün doğdu. Artık bundan sonra sismik izolatör takıp, daha da fazla malzemeden çalıp binaları %80 daha sakat yapabilirler :katil2:

Bu depremlerin hiçbirinde kıyas yapmıyorum çünkü şartlar ve deprem şekilleri aynı değil.

1: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60771008

2: https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/cinde-deprem-en-az-65-olu,if_xpjLFdkyrWEZCa2gG6g

ve büyük şili depremi.

Bu saydıklarımdan hiçbiri bizim kadar yerle bir olmadı. şilide 10 dakika boyunca 9.5 şiddetinde sallanmalarına rağmen vefaat sayısının 3bin olduğunu(kayıtlara geçen en azından bu sayı) görüyoruz.

Bu ülkelerin kaçının bina temelinde sismik izolatör vardır?

Şunu merak ediyorum: Doğrudan fay üzerine diyelim süper sağlam bir bina yaptırdın. Japonlara yaptırdın, malzemeden çalmadan olması gerektiği gibi yaptılar. Bina yıkılır mı?

Bana yıkılır gibi geliyor, çünkü Maraştaki depremde fay kırıklarında 4 m kayma var. Sağ kolonlar 2 m sağa, sol kolonlar 2 m sola giderse, bun hangi bina dayanır? Kolon kiriş yapı da dayanmaz, tünel kalıp da dayanmaz. Çelik konstrüksiyonun dayanacağı dahi şüpheli.

Şunu merak ediyorum: Doğrudan fay üzerine diyelim süper sağlam bir bina yaptırdın. Japonlara yaptırdın, malzemeden çalmadan olması gerektiği gibi yaptılar. Bina yıkılır mı?

Bana yıkılır gibi geliyor, çünkü Maraştaki depremde fay kırıklarında 4 m kayma var. Sağ kolonlar 2 m sağa, sol kolonlar 2 m sola giderse, bun hangi bina dayanır? Kolon kiriş yapı da dayanmaz, tünel kalıp da dayanmaz. Çelik konstrüksiyonun dayanacağı dahi şüpheli.
Maraşta toki evlerinde çatlak bile olmadığını söylüyorlar.

Aslında tam olarak soruna deyindin abi.

Fay hattı üzerinde neden yüksek yapılara müsade ediliyor?
Her arazi alan 8-10 kat bina diktiği için bunlar oluyor bence.

Fay hattı veya zeminin taşıyabileceğinden ağır yapı yapılırsa ne kadar sağlam olursa olsun yıkılır.
Oraya bina yapmak tehlikeli ise tek katlı 2 katlı yapılara müsade edilip ne araziyi boş bırakmalı nede insan canı tehlikeye atılmalı.
Tek katlı bir yapının yıkılması evet insana zarar verebilir fakat tek katlı binadan sağ kalan birini kurtarmak ile 8 katı yerle bir olmuş binadan birini kurtarmak arasında çok ciddi zaman farkları var.

Yav olayı doğru anlatamadım. Fay çatlağının meydana geldiği iki tektonik tabakanın birisinde binanın sağ kolonları, diğerinde binanın sol kolonları var. Mesela aşağıdaki hastanenin bahçesindeki duvar 2 m gibi sola kaymış. Burada bir bina olsaydı yıkılmama ihtimali var mıydı?

1676749058910.png

Yani güvenlik önlemleri almak tek başına yeterli değil. Tektonik tabaka birleşim yerlerine bina inşaatının tamamen yasaklanması lazım gibime geliyor.

Sondaj veya diğer teknikler ile bu kadar derinden bilgi alınmadığı halde fay hattı şimdiye kadar olan depremler dikkate alınarak mı belirlenmiştir?

1676755395808.png

Son düzenleme:
Bir programda jeolog, fay hattını büyük bir çözünürlükle belirleyebildiklerini belirtmişti. Ben buradan, fay hattının 100 km genişlikte bir şerit olmadığını, çok daha dar bir şerit olarak belirlenebildiğini anlıyorum. Ama yanılıyor olabilirim tabiki.

Deprem ve vefat sayısı arasında bir karşılaştırma yapmış.

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back