Merhabalar. Herkese iyi günler dilerim.

Bir projemde 220VAC'yi 5 veya 12VDC ye dönüştürmem gerekiyor. SMPS devreler en iyi çözüm olduğunu gördüm ve örnek bir devre uyguladım(Bu devreler hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok). çıkıştan 12VDC alıyorum fakat voltaj stabil değil saçaklanmalar var. Bana 5V ve 3.3V gerektiği için gerekli devreler ile voltajı düşürdüm fakat 12V'dan gelen saçaklanmalar da beraberinde geliyor ve resimdeki gibi Vmin-Vmax değerleri oluşuyor. Sorum şu; bu saçaklanmaları nasıl giderebilirim sorun

Sürücü olarak TNY 268PN trafo olarak da Würth 7508111323 numaralı trafoyu kullandım.

Şematikteki yaptığım değişiklikler:
1 - Girişe tam dalga doğultma yaptım.
2 - Primerdeki BA159 denedim ve yerine UF4005 kullandım değişen birşey olmadı.
3 - SFH6106 yerine PC817 kullandım.
4 - Seconde BA159 kullandığımda devre sürekli kapanıp kapanıp açılıyordu ben de BYV27-600 kullandım o sorun çözüldü.
5 - 100R ve 470R olan direnç değerleriyle oynadım. Son hali 470R yerine 10K, 100R yerine 270R kullandım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

nerede
GÜNCEL - SMPS devre şematiği.PNG
photo1634290001.jpeg

photo1634290001(1).jpeg

@kesmez, düşük esr'li kondansatörler için tecrübe ettiğiniz herhangi bir marka var mı ? Varsa nerelerden temin ediyorsunuz?

bu veya benzeri kullanabilirsiniz. genelde yüksek voltaj olanların esr si düşük oluyor.
bununesr si tahmini 50mohm falandır. bundan 2 tane paralel bağlayabilirsiniz.

• Beğen
Reactions: umk
220uf düşük esr li olmalı. yoksa 2 tane 220uf paralel bağla.
gürültüyü azaltmak için 220uf dan sonra 1uh seri ve 100uf paralel bağla.
İki tane 220uF 16V kapasitör ekledim denedim olmadı, kapasitörlerden sonra 1uH bobin ve bobine paralel 100uF 16V kapasitör ekledim. Ne yazık ki yine olmadı. Çıkış sinyalinin son halini ekledim.

Acaba bobini 10uH mi yapsam. Datasheet de benzer bir şematik vardı

Edit : Şimdi 15uH ile denedim elimde o vardı. değişme yok
Ekran Alıntısı.PNG

photo1634309717.jpeg

Son düzenleme:
Bu voltajı görüyorken ne kadar akım çekiliyor? Bir de mümkünse tamame rezistif, sabit bir yük bağlayınca voltaj nasıl oluyor?

Optonun led tarafına 1uf gibi bir kapasite atıp sorun çözülmezse en azından feedback tarafını eleyebilirsiniz.

1uh yeterli. 220uf 10 volt yerine 50 yada 63 volt varsa onlarla dene. osilaskop ölçme hatasıda olabilir proplardan kaynaklanan. prop uçlarını kısadevre edince gürültü ne oluyor.
osilaskop ac mode da volt/div time/div düşürerek ölç.

Bu voltajı görüyorken ne kadar akım çekiliyor? Bir de mümkünse tamame rezistif, sabit bir yük bağlayınca voltaj nasıl oluyor?
86mA kadar çekiyor. Trafonun datasheet'inde 1A verebildiğine güvenerek bunu seçtim açıkcası. Boşta çalışırken sorun olmuyor parazitsiz tertemiz voltaj okudum ama direnç bağladığımda aynı sorunla karşılaştım

1uh yeterli. 220uf 10 volt yerine 50 yada 63 volt varsa onlarla dene. osilaskop ölçme hatasıda olabilir proplardan kaynaklanan. prop uçlarını kısadevre edince gürültü ne oluyor.
osilaskop ac mode da volt/div time/div düşürerek ölç.
220uF 25V'du. 22uF 63V iki kapasitörü paralel bağladım değişme olmadı.
Probları kontrol ettim sorun yok kısadevre yaptığım zaman gürültü oluşmuyor farklı sinyaller ölçtüm sorunsuz ölçüyor
AC modda vol/div düşürerek ölçmeyi bilmiyorum ama araştırıyotum şu an

Çıkışta bu şekilde iğne palslerin olmasının tek açıklaması, çıkış filtre kondansatöründe ESR yi yeterince azaltamamış olman bence. iki tane 470 μF low ESR kondansatörü paralel bağla, bir de 1 μF gibi kaliteli bir folyo kondansatörü bunlara paralel bağlamayı deneyebilirsin.

Çıkışta bu şekilde iğne palslerin olmasının tek açıklaması, çıkış filtre kondansatöründe ESR yi yeterince azaltamamış olman bence. iki tane 470 μF low ESR kondansatörü paralel bağla, bir de 1 μF gibi kaliteli bir folyo kondansatörü bunlara paralel bağlamayı deneyebilirsin.
Bu malzemeleri tedarik edip deneyeceğim teşekkürler

Bir de SMPS trafonun primerinde snubber devresi yok. O yüzden MOSFET anahtarlama gürültüsü de olduğu gibi sekondere geçiyor. Aşağıda gösterildiği gibi bir snubber devresi ilave etmeyi deneyebilirsin:

14055 eklentisine bak
180V transil aynı görevi görüyor diye biliyordum resimdeki gibi RC devresine mi çevirmem gerekiyor

180V transil aynı görevi görüyor diye biliyordum resimdeki gibi RC devresine mi çevirmem gerekiyor

Gürültüyü azaltmanın mantığı, sinyallerdeki keskin kenarları elimine etmek. Snubber devresi tam olarak bunu yapıyor. 180 V luk transil diyot bu konuda hiçbir katkı sağlamıyor. Onun tek görevi, voltaj 180 V u aşarsa kırpmak.

220uF 25V'du. 22uF 63V iki kapasitörü paralel bağladım değişme olmadı.
Probları kontrol ettim sorun yok kısadevre yaptığım zaman gürültü oluşmuyor farklı sinyaller ölçtüm sorunsuz ölçüyor
AC modda vol/div düşürerek ölçmeyi bilmiyorum ama araştırıyotum şu an
22uf değil 220uf 2 tane paralel olacak.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back