DrFreeman

Aktif Üye
Herkese Merhaba :)
SMPS veya güç elektroniği olarak konu göremedim.Yanlış yere tezgah açtımsa affola
Daha önce başka forumlarda bununla ilgili konular açmıştım.Lakin iş güç telaşe derken ve SMPSler ile çok ilgilenemedim. @serkan_48 ile de bir sürü çalışmalarımız oldu ama doğru düzgün başına geçemedik.
Ben daha çok yaptım oldu demektense işin tekniğini öğrenmeye çalıştım ve sanırım biraz mükemmeliyetçi davrandığım için proje aşamasına daha gelemedim.
Aşağıda seneler önce yaptığım SMPS e ait şema bulunmakta.Burada meraklı arkadaşlar olursa teknik açıdan destek verebilirim.Şu an TL494 üzerine SMPS proje çalışmasına başladım ama ne zaman biter bilmiyorum.Konuya ilgili arkadaşlar olursa yardımcı olmaya çalışırım
i1540bf478m.png
i1542bro2u2.png
i1500btk87g.jpg
i1502b49vx2.jpg
i1497bh218v.jpg

Ekler

• i1497bh218v.jpg
    i1497bh218v.jpg
    177.8 KB · Görüntüleme: 286
  • i1498byvu3z.jpg
    i1498byvu3z.jpg
    160.1 KB · Görüntüleme: 264
  • i1499bhei5w.jpg
    i1499bhei5w.jpg
    142.7 KB · Görüntüleme: 329
Eline sağlık çok kapsamlı bir devre. SMPS işine ben de çok meraklıyım, projelerin devamını bekleriz :)

Eline sağlık çok kapsamlı bir devre. SMPS işine ben de çok meraklıyım, projelerin devamını bekleriz :)

İlk elektroniğe başladığımda kendi güç kaynağım olsun istemiştim.Daha sonra SMPS mantığına merak duymaya başladım.Ama herşeyin bir hesabı olmasını istediğim için baya hesaplamalar üzerine uğraştım.İşin teknik kısmını aşağı yukarı tamamladım.Kendime bir kaynak belirleyip bir proje başlangıcı yapıcam.
SMPSlerde en büyük sorun kompanzasyon sorunu.Modifiye edilen devrelerin kararlı çalışmama sebebi çoğu zaman bu oluyor.Feedback devresini bozduğumuz için kompanzasyonda bozuluyor.
Örnek devreler sitede paylaşılırsa üzerine tartışabiliriz. :)

Ben de aslında aşırı derecede mükemmeliyetçiyim :) Böyle olunca iyi öğreniliyor ama birşey ortaya çıkması uzun sürdüğü için çok fazla azim ve kararlılık gerekiyor.

Aslında şöyle birşey yapmak istiyorum: Temelden başlasak, en minimal haliyle tek transistörlü bir flyback converter yapsak. Sonra da üzerinde ölçümler yapıp eksikliklerini, dezavantajlarını görsek, sonra da bunları gidermek için gereken değişiklileri yapsak ne iyi olur! Böyle yapınca devredeki her komponentin görevi nedir, değeri nasıl seçilir, alternatifleri nedir onu görmüş olurduk.

İşin bilimsel hesabı hakkaten çok zor. Stabilite analizi gibi konular ileri seviyede matematik gerektiriyor.

Herkes doktoru tanıyor galiba :) Bir ben çıkaramadım. elektronikprojeler.com'dan tanışıyor muyuz acaba?

Ben de aslında aşırı derecede mükemmeliyetçiyim :) Böyle olunca iyi öğreniliyor ama birşey ortaya çıkması uzun sürdüğü için çok fazla azim ve kararlılık gerekiyor.

Aslında şöyle birşey yapmak istiyorum: Temelden başlasak, en minimal haliyle tek transistörlü bir flyback converter yapsak. Sonra da üzerinde ölçümler yapıp eksikliklerini, dezavantajlarını görsek, sonra da bunları gidermek için gereken değişiklileri yapsak ne iyi olur! Böyle yapınca devredeki her komponentin görevi nedir, değeri nasıl seçilir, alternatifleri nedir onu görmüş olurduk.

İşin bilimsel hesabı hakkaten çok zor. Stabilite analizi gibi konular ileri seviyede matematik gerektiriyor.

Flyback işin başlangıcı gibi görünsede çok kararlı devreler değil.Onun yerine Half-Bridge Full-Bridge veya Push-Pull topolojileri seçilebilir.TL494 üzerine çok aşinayım diğer entegreler için ek araştırma yapmam gerek.
ATX PSUları genelde half bridge oldukça bol ve ucuz.Bunlardan elde edilen ölçüm ve meteryaller ile smps tasarlayabiliriz :D
Ben mesleğim gereği bazen hiç uğraşamıyorum bu işlerle ama fiziksel destek verebilecek arkadaşlar olursa bende konuya teknik destek verebilirim.
Fiziksel destek derken projenin başlangını fiziki olarak yapacak bende burdan bilgim yettiği kadar yönlendireceğim.
Bu şekilde ortaya bir proje çıkarabiliriz.

Meslek lisesinde mi öğretmenik yapıyorsun?

BÖCEKLİ değil abi, BÖCÜKLÜ çay :D
Ben de doğuş marka filiz çayı seviyorum. Son zamanlarda biraz bozulsa da ağız tadıma hitap ediyor.
Böcüklü çay esprisi demleme usulü ile ilgili olup, en iyi usuül olarak soğuk suyla demleme usulüdür.

Karanfil de atıyormusun çayı demlerken abi :D böcük dediklerin onlarmı yoksa.

Böcüklü çay esprisi demleme usulü ile ilgili olup, en iyi usuül olarak soğuk suyla demleme usulüdür.

İsterseniz bilimsel çay demleme ile ilgili bir konu açalım orada ayrıntılarına girelim :D

Tek bir şartla bu konuyu açabilirim :)
Çay seven ve çay meraklısı olan her arkadaşımız konuya icabet edecekler ve konu içerisinde anlatılan yönergeleri uygulayarak herkes kendi testlerini yapacaklardır.
Aksi takdirde konuştuklarımız burdakilerden farklı olmayacaktır.

Tamam aç abi. Benim de duyduğum ve denediğim bir katkı var çaya, onu önereceğim ;)

Kardesim tekrar hosgeldin. Burada insallah projeni hayata geçiririz. @taydin abi ve diger degerli arkadaslarimizda cok bilgili arkadaslar.

Cok keyifli sohbetler oluyor. Her ne kadar katilamasamda elimden geldigince takip ediyorum.

Kolay gelsin.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back