Standby güç sarfiyatı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün elektrikler kesildi ve bir saati geçik süre de kesik kaldı. Benim UPS de sonunda kapandı ve bütün cihazlar da kapandı. Sonra elektrikler geldi ve ben UPS'i açtım. O arada dikkatimi çekti, hiçbir cihaz açık değilken UPS'de %8 yüklenme olduğunu farkettim. UPS 3 kVA olduğuna göre 240 W gibi bir güç harcanıyor! Güç ölçeri bağladım UPS girişine ve 280 W gibi bir güç çekildiğini gördüm. Yav hiçbirşey açık değil, kim çekiyor bu gücü önce anlayamadım.

Sonra aşama aşama cihazların fişlerini çektikçe bu yüklenme yüzdesinin giderek azaldığını ve en sonunda %1 lere düştüğünü gördüm. Yani standby'da olan cihazlar kayda değer bir güç harcıyor. O yüzden şimdi cihazların bağlı oldukları çoklu fişleri değiştireceğim ve anahtarlı olanlardan koyacağım. Cihazları kullanacağım zaman ilgili priz grubunun anahtarını açacağım.

Bugün elektrikler kesildi ve bir saati geçik süre de kesik kaldı. Benim UPS de sonunda kapandı ve bütün cihazlar da kapandı. Sonra elektrikler geldi ve ben UPS'i açtım. O arada dikkatimi çekti, hiçbir cihaz açık değilken UPS'de %8 yüklenme olduğunu farkettim. UPS 3 kVA olduğuna göre 240 W gibi bir güç harcanıyor! Güç ölçeri bağladım UPS girişine ve 280 W gibi bir güç çekildiğini gördüm. Yav hiçbirşey açık değil, kim çekiyor bu gücü önce anlayamadım.

Sonra aşama aşama cihazların fişlerini çektikçe bu yüklenme yüzdesinin giderek azaldığını ve en sonunda %1 lere düştüğünü gördüm. Yani standby'da olan cihazlar kayda değer bir güç harcıyor. O yüzden şimdi cihazların bağlı oldukları çoklu fişleri değiştireceğim ve anahtarlı olanlardan koyacağım. Cihazları kullanacağım zaman ilgili priz grubunun anahtarını açacağım.
Nerdeyse bir masaüstü pc nin sabahtan akşama kadar harul hurul kullanılması gibi bir şer heralde.

UPS çıkışı sinüs mü, yoksa kare mi, veya modifiye sinüs mü?

Hatta şu anda iki bilgisayar, bir amfi, bir de laboratuvar güç kaynağı açık ve güç 520 W. Yani normal iş yaparken harcadığım elektrik standby'daki çekilen elektrikten daha az ...

Beslenen cihazlardaki 220vac ye paralel kapasitörler çekiyor o akımları galiba.

Beslenen cihazlardaki 220vac ye paralel kapasitörler çekiyor o akımları galiba.

Gerçi basit bir güç ölçer ile baktım ama, güç faktörünü 0.91 olarak gösteriyor. Eğer bu değer doğruysa, harcanan güç neredeyse tamamı reel güç, yani para yazan :)

Soft power tuşu olan bir sürü cihaz var muhtemelen onlar çekiyorlar bu gücü.

Bugün elektrik mühendisi arkadaştan elektrik tesisat ölçüm cihazını almıştım. Biraz önce kaçak akım ölçtüm ve toprak hattında 6 mA kaçak akım var. Acaba bu normal mi bilemedim şimdi. Kaçak akım röleleri 30 mA de atıyor, buna göre 30 mA altı olması lazım gibi düşünülebilir, ama aslında hiç olmaması lazım değil mi? Bir de UPS mi yapıyor bu kaçağı yoksa UPS'in arkasındaki cihazlar mı onu anlamak lazım.

İşler bitince hiç bir cihazı stand-by da tutmam.
Gece TV, PC ler modem vs.vs.. işler bitince anahtarlı prizden hepsinin elektriklerini keserim.
Hem sarfiyat olmaz. Hem de komponentler dinlenir...

İşler bitince hiç bir cihazı stand-by da tutmam.
Gece TV, PC ler modem vs.vs.. işler bitince anahtarlı prizden hepsinin elektriklerini keserim.
Hem sarfiyat olmaz. Hem de komponentler dinlenir...

Evet sarfiyat olmaz ama komponentlerin dinlenmesi konusunda emin değilim. Cihazların ilk açıldıkları an oldukça streslidir bence.

İki ADSL modem düşünelim, birisi sürekli açık, diğerini açma kapama anahtarı ile sürekli açıp kapatıyorsun. Hangisi daha çabuk bozulur? Benim tahminim sürekli açılıp kapanan.

Bugün elektrik mühendisi arkadaştan elektrik tesisat ölçüm cihazını almıştım. Biraz önce kaçak akım ölçtüm ve toprak hattında 6 mA kaçak akım var. Acaba bu normal mi bilemedim şimdi. Kaçak akım röleleri 30 mA de atıyor, buna göre 30 mA altı olması lazım gibi düşünülebilir, ama aslında hiç olmaması lazım değil mi? Bir de UPS mi yapıyor bu kaçağı yoksa UPS'in arkasındaki cihazlar mı onu anlamak lazım.

1608317990409.png

Yorumsuz (yazmak zor geldi) :cheeky2:

Sürekli açıp kapatma yok. Gündüz saatleri kullanılıyor. Gece boyunca kullanılmadığında en az 6-8 saat modem ve TV 'ler pc 'ler kapalı kalıyor. Bu durum elektrolitik Kondansatörlerin çalışma ömürleri göz önünde bulundurulduğunda özellikle iyi bir durum.
Smps leri standby da iken voltajlarını ölçün. Devre 7/24 devamlı çalışıyor.

Bence stand by konumundaki cihazları komponentlerinin yıpranmaması için ara ara dinlendirilmeli...

Son düzenleme:
Soft start filan iyi güzel de sürekli elektrik harcıyor ve yangın gibi durumlara karşı tehlikeli. Evdeki tüm cihazları değil ama 2-3 hafta önce atölyemdeki cihazları anahtarlı prizde kullanmaya başladım. İşimi bittiğinde anahtardan kapatıyorum. Aslında @posta nın yaptığı gibi bunu bütün eve yaymak en güzeli ama mini sunucum çalıştığı için modem ve bazı cihazları maalesef kapatamam!

Sürekli açıp kapatma yok. Gündüz saatleri kullanılıyor. Gece boyunca kullanılmadığında en az 6-8 saat modem ve TV 'ler pc 'ler kapalı kalıyor. Bu durum elektrolitik Kondansatörlerin çalışma ömürleri göz önünde bulundurulduğunda özellikle iyi bir durum.
Smps leri standby da iken voltajlarını ölçün. Devre 7/24 devamlı çalışıyor.

Bence stand by konumundaki cihazları komponentlerinin yıpranmaması için ara ara dinlendirilmeli...

Ben de zaten anahtarlı priz takacam elektrik faturasu çok aşırı fazla geliyor. Ama biraz da tedirginim. Özellikle osiloskop fişini yerine takarken ark sesini duyabiliyorum ...

Değişik SMPS'li cihazlar için toprak hattı akımını ölçtüm. 0.1 mA ile 0.6 mA arasında değişiyor. Herhalde benim UPS tek başına 6 mA lik bir toprağa kaçağı var, çünkü UPS çıkışındaki faz, şebekeden tamamen izole, oradan toprağa akacak akım sadece kaçak kapasitenin yaratacağı akımdır ve çok azdır diye düşünüyorum. Neyse bir dahakine elektrikler uzun gidince UPS'i tek başına ölçerim.

Ben de zaten anahtarlı priz takacam elektrik faturasu çok aşırı fazla geliyor. Ama biraz da tedirginim. Özellikle osiloskop fişini yerine takarken ark sesini duyabiliyorum ...
Sorun olmaz. EMI filtre var.
Ayrıca evin tüm elektriğini kesemeyiz. Buzdolabı, kombi vs.vs... her an kullanımdalar.

Bu emi filtrenin topraga bagli olmasi aslinda hic hosuma gitmiyor. Topraklama olmadigi durumlarda emi filtredeki kondansatorler gerilim bolucu gibi calisiyor. Cihazin govdesinde 110v olusuyor. Akim dusuk oldugu icin carpilmiyorsun ama ufak ufak hissediyorsun.

İstersen ups in toprak baglantisini prizden ayir. Ups bagli herhangi bir metal kasa cihazin govesi ile notr arasini olc. 110v goreceksin...

Ups dagitim noktamiz olsun ve topraklamasi olmasin onlarca cihaz ups bagli ortada bir toprak hatti var ama topraklama yok. Butun cihazlarin emi filtre sizintilari paralel baglanti nedeni ile birlesiyor. Ve govdeye temas edenleri hafif carpmaya basliyor.

Topraklama oldugu zaman enerji topraga aktigi icin 110v kayboluyor. Topraklamanin amaci insani korumak. Gurultu azaltmak degil. Bu nedenle emi filtredeki baglanti bana sacma geliyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back