Stanford Research SR625 frekans sayıcı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Uzun süredir sahibinden.com da takip ettiğim SR625 frekans sayıcıyı, sahibinin de sonunda kabul etmesiyle bütçeme uygun bir fiyattan satın alabildim. Bu cihazın özelliği, rubidyum zaman referansına sahip olması. Bu bir çeşit atom saati ve çok yüksek bir ölçüm doğruluğu anlamına geliyor.

Eve gelince hemen benim sinyal jeneratörünü çalıştırdım. Bu sinyal jeneratöründe de OCXO (oven controller crystal oscillator) var ve çok stabil çıkış üretebiliyor, ama bir rubidyum referansa göre performansı oldukça düşüktür. Sinyal jeneratörünü ve SR625'i yarım saat gibi ısıttım, sonra da 10 MHz 2 Vrms sinyal üretip frekansını ölçtüm. Gate süresi 0.1 saniye ile ölçüm yapıyorum şu anda. Ölçüm sonucunu bir süredir gözlemliyorum ve maksimum ± 0.17 Hz gibi bir sapma oluyor.

IMG_20220513_191328.jpg

Bu cihaz iki bileşenden oluşuyor. Ana cihaz SR620 ve yanına monte edilmiş rubidyum time base. İkisi de ayrı şebeke kablosu ile besleniyor. Hem ana cihazda hem de yandaki time base cihazında fan var ve ikisi de inanılmaz derecede gürültülü çalışıyor. Herhalde bunların değiştirilmesi gerekecek. İçini açınca iç resimlerini de koyarım.

Gate süresini 1 s yapınca, 100 μHz çözünürlük ile ölçüm yapıyor ve şu anda maksimum hata ± 0.0007 Hz

IMG_20220513_193234.jpg

Abi merak ettiğim birşey var.

00000000089 Hz frekans uygulayınca 0 yazılan segmanları kapatıyormu yoksa 0mı diziyor oraya.

Öndeki sıfırları atıyor. Şu anda ben 10 MHz ile test ediyorum o yüzden bir sürü sıfır var.

Yalnız bir tuhaflık var. Şimdi benim sinyal jeneratörünün datasheet'ine baktım. OCXO opsiyonu var cihazda ve bu olunca frekans doğruluğu 0.1 ppm diyor. Bu durumda 10 MHz frekans verince ± 1 Hz hata olması lazım. Benim ölçümlerimde hata çok daha düşük çıkıyor. Bu normal değil.

10 MHz de 0.0007 Hz hata 0.0001 ppm demek, yani olması gerekenden 10 bin kat daha iyi! Time base doğruluğu 5 x 10-11 yani 0.00005 ppm. 0.1 ppm nere, 0.00005 ppm nere ... Sanki bu alet kendi time base'ini ölçüyor ve dolayısıyla çok düşük bir hata gösteriyor. Manual'a biraz bakayım bari.

Haydaa, durup dururken şimdi de 14 Hz hata ile ölçmeye başladı. İyice ısındı cihaz. Belki de içinde toz pislik fare sidikleri falan bunun soğumasını engelliyor. Bunun içinin açılması artık farz oldu ...

Haydaa, durup dururken şimdi de 14 Hz hata ile ölçmeye başladı. İyice ısındı cihaz. Belki de içinde toz pislik fare sidikleri falan bunun soğumasını engelliyor. Bunun içinin açılması artık farz oldu ...
Acaba ne ısınıyor abi içinde ölçüm yapan kısımı mı?
Yoksa besleme devresi mi?

Onun içine fare nasıl girsin abi. Bence sen bir an önce içini açıp bakmak için bahane arıyorsun:katil1:

Rubidyum time base herhalde bir fırının içinde çalışıyordur stabilite için, o yüzden ısınıyordur. Ama eğer toz pislik her tarafı tıkadıysa olması gerekenden fazla ısınıyor olabilir. Bu fırınlar sadece ısıtma yönünde kontrol sağlayabiliyor, soğutma değil, o yüzden kontrol devresi ısıyı kesince osilatörün soğuması gerekir. Soğumuyorsa o zaman fırının hiçbir anlamı kalmamış demektir.

Ana cihaz neden ısınıyor onu ben de bilmiyorum. Bunun kendi time base'inin de fırın opsiyonu var ama bu cihazda o opsiyon satın alınmamış.

Onun içine fare nasıl girsin abi. Bence sen bir an önce içini açıp bakmak için bahane arıyorsun:katil1:

İşemek için içine girmesine gerek yok, havalandırma ızgaralarından işini görür :) Ama evet, her halükarda zaten açacaktım içini :dusun2:

Abi daha önce yarı iletkenlerin sabit 25 dercede ama +-0 toleranslı 25 derecede değişmeyen akım gerilim altında ömürlerinin sonsuz olduğunu duymuştum.

Bundan yola çıkarak mı böyle birşey yaptı acaba bu adamlar.

Bundan yola çıkarak mı böyle birşey yaptı acaba bu adamlar.

Olay ömür ile ilgili değil. Sıcaklığı sabit tutarak, frekans kararlılığını etkileyen bir faktörü ortadan kaldırmış oluyorsun.

Olay ömür ile ilgili değil. Sıcaklığı sabit tutarak, frekans kararlılığını etkileyen bir faktörü ortadan kaldırmış oluyorsun.
Bu cihazın içeriği de kullanımı da beni aşıyor anlaşılan içini merak ettim ama bir bakayım söken birisi video fotoğraf vs. çekmişmi yoksa mecburen senin sökmeni bekleyeceğim abi

Neyseki cihazın hem devre şemaları mevcut hem de parça listeleri ve kalibrasyon prosedürü. Ama tabi böyle bir cihazı kalibre etmek için bundan daha iyi olan bir frekans kaynağına ihtiyaç var.

Çok güzel bir cihaz, hayırlı olsun. Temizlenip kendine geldikten sonra GPS ile bir şekilde kalibre etmeyi başarırız bence :)

neo6m ile yapabilir miyiz acaba abi bunu.

Birçok değişik devre var, araştırmamız gerekiyor. Bundaki time base'den daha iyi olan bir referans oluşturmam lazım ki yapılan işin bir anlamı olsun. Yoksa biz cihazı kontrol edeceğimize, cihaz bizim devreyi kontrol etmiş olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back