Step motor akımı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün 3d yazıcıda kullandığım step motor sürücülerinin akımını artırmaya çalışıyordum. Akım değerini değiştirdim, ve gerçekten bir şeyin değişip değişmediğini görmek için step motor voltajlarına bakayım dedim. DC bir voltaj beklerken şöyle birşey görüyorum:

Motor akım ayarı 800 mA
800.png

Motor akım ayarı 1600 mA
1600.png

Yani DC akım yerine bir PWM sinyal ile kontrol sağlanıyor. Benim bildiğim CNC tezgahlarda kullanılan sürücülerde DC akım kullanılır. Ama herhalde 3d yazıcılarda tutma torku ihtiyacı minimal olduğu için böyle PWM ile işi idare edebiliyorlar ...

Benim MK8 ekstruderin kaçırma sorunu tork'tan kaynaklanıyor gibi duruyor, o yüzden mevcut 800 mA olan akımı 1600 mA değerine çıkarmayı düşünüyorum. Bakalım bir süre 1600 mA'e maruz bırakacağım bunu. Eğer yanmazsa ayarı kalıcı olarak değiştireceğim.

Örnek , step motor değerleri 5 V 1 A 1.8° ise 5V uygulandığında bobinlerden 1 A geçer.
3-5 adım atacaksan sorun yok ama motor 100 -200 ..500.. devir dönsün istersen 5V altında 0.2 0.3 ancak ( devir arttıkça ) (self endüdüksiyon :)) geçer ve tabii tork tırt.
Bu yüzden sürücü 12-24-48-..110 V gibi yüksek değerle beslenir ve sürücü motora ancak nominal akımı kadar akım verecek şekilde "gerilim" uygular ( sabit akım kaynağı gibi ).
Bunun tek yolu pwm dir .( sabit besleme gerilimi altında ayarlı akım ancak bu şekilde ..)
Sürücülerde çıkış akımını ölçen sense direnci bu iş için.
Bazı çin işi sürücülerde yapımcı ne olur ne olmaz diye çıkış köprünün değerlerinin yarısı akım geçecek kadar yani 2 katı direnç takar.

EK : Motor akımını arttırmak için sense direncinin değerini düşürmelisin ama bu değer sürücü chip in değerlerini aşmamalı.

Son düzenleme:
Bunda kullanılan sürücü TMC2209. UART arabirimi üzerinde bütün parametreler ayarlanabiliyor (akım, mikrostep vs herşey). Ayrıca kendi sağlık durumu ile ilgili de bilgi gönderiyor Marlin'e. Mesela tepem attı, akıma abandım ve 2 A yaptım. Hemen aşırı ısı uyarısı geldi.

Bunda kullanılan sürücü TMC2209. UART arabirimi üzerinde bütün parametreler ayarlanabiliyor (akım, mikrostep vs herşey). Ayrıca kendi sağlık durumu ile ilgili de bilgi gönderiyor Marlin'e. Mesela tepem attı, akıma abandım ve 2 A yaptım. Hemen aşırı ısı uyarısı geldi.

Bu sürücüler çok yaygın ve iyi diye biliyorum. Yeni Ender 3lerde de TMC2208 var ve sessiz çalışma modu (Trinamic'in stealthchop dediği) açık geliyor.

TMC2209'da bunlara ilaveten step kaçırma yerine motor durdurma ve yüke bağlı olarak akım kısma özelliği varmış:

En son akımı 1400 mA olarak kullandım. Benim MK8 ekstruder hala tıkırdıyor ve artık filament akıtamamaya başlıyor. Sorun torktan değil herhalde, başka bir sorun var. Çok yüksek filament akışı yaparsam tıkanmıyor, ama normal basım sırasında kullanılan düşük filament akışı olunca bir süre sonra tıkırdamaya başlıyor. Sanki ekstruderin üst kısmı yeterince soğuyamıyor ve ısı yukarı yükseliyor ve filamenti yumuşatıp tıkanmaya sebep oluyor. 12 V fan kullanıyorum şu anda, yarın 24 V luk yüksek devirli fan ile deneyeceğim.

Sürücünün stallGuard özelliği ile limit switch kullanmadan homing yapılabiliyor. Ama bu sadece X ve Y için mantıklı, Z için yeterince iyi bir hassasiyet vermez. X ve Y için de uygun bulmuyorum ben, çünkü gene bir engel koymak gerekecek. Engel koymayıp artık en sonda ne varsa oraya çarpsın dersen, o zaman eksende fazla ilerlemiş oluyor ve tabla dışına çıkıyor artık. E madem engeli koydun, limit switch'i de koyuver artık :)

O yüzden ben stallGuard'ı iptal ettim. Bunun için sürücünün alttaki pinlerinden birisini kesmek gerekiyor. Eğer kesilmezse, stallGuard çıkışı, normal limit switch'in çalışmasını engelliyor.

En son akımı 1400 mA olarak kullandım. Benim MK8 ekstruder hala tıkırdıyor ve artık filament akıtamamaya başlıyor. Sorun torktan değil herhalde, başka bir sorun var. Çok yüksek filament akışı yaparsam tıkanmıyor, ama normal basım sırasında kullanılan düşük filament akışı olunca bir süre sonra tıkırdamaya başlıyor. Sanki ekstruderin üst kısmı yeterince soğuyamıyor ve ısı yukarı yükseliyor ve filamenti yumuşatıp tıkanmaya sebep oluyor. 12 V fan kullanıyorum şu anda, yarın 24 V luk yüksek devirli fan ile deneyeceğim.
Bir Video da denk gelmiştim. Bazen PTFE tüb düzgün kesilmediği için tam oturmadığında yapıyormuş bunu...

Step motor akim ayari ile ilgili benimde aklima takilanlar var.

Motor 2 sargili( 4 kablo). Dokumanda faz basina en fazla 1.5A yazmislar. Faz dedigini a veya b sargisi olarak yorumluyorum. Motoru limitlerde calistirmak istersek step surucuden 1.5 mi yoksa 3A mi ayarlamaliyiz... Burasi net degil.

Ek olarak orn 1A ayarladimda normal sartlarda 1A akim cekmiyor surucu. Motor zorlandigi durumlarda 1A de limitleme yapiyor..

Akim ayari dedigin gibi pwm ile yapiliyor olmali. Cunku modern suruculer nerdeyse hic isinmiyor.
Ayrica mikrostep yapabilmesi icin sargilari ayri guclerde surmek gerekli bu nedenlede pwm mantikli duruyor.

Ekler

• sablon.bmp
    2.7 MB · Görüntüleme: 113
  • Beğen
Reactions: umk
Arşiv dosyalarını zip formatında kaydedebilirsiniz. Sizin dosyayı aşağıya ekledim.

Ekler

• STEPMOTOR-dsnyok-2020.zip
    5.2 MB · Görüntüleme: 97
rar dosya ekleme özelliğini aktif hale getirdim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,825
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back