Stk entegreli phono amfi sapkali transistöre cevrilebilirmi

Canbey

Yeni Üye
Bilgisi olan lutfen yorum yapsin bu mumkunmu birde stk mi daha iyi sapkali transistor mu

STK lı amfiler fena değildir. STK yı çıkarıp onun yerine birkaç transistör koyamazsın, STK lar çok sayıda komponent içeren hibrit devrelerdir.

Kalite konusuna gelirsek, STK lı amfiden daha kaliteli transistörlü amfi tasarlanabilir tasarlanmasına, ama aradaki farkı ölçebilmek için bir audio analizör cihazı gereklidir. Sadece insan kulağı ile aradaki farkı anlaman çok zor. Ayrıca audio analizör yoksa, transistörlü amfi tasasrımını bitirdikten sonra STK ya göre kıyaslama imkanın da yok.

@taydin 'a ilaveten

STK üzerine amplifikatör yoktur. Tek tercihim her zaman STK dır.

Transistörlü amplifikatör yapılır, STK arızalıysa devresi iptal edilip transistörlü ampli ile devam edilir.
STK sağlamsa transistörlü ampli için uğraşmayın derim...

Kolay gelsin...

STK üzerine amfi yoktur demek baya iddialı olmuyor mu? Sonuçta onun içinde de transistör var. Her tip, sınıf anfide olduğu gibi iyisi kötüsü var.

Açıklamamda da yazdım. Transistör yarıştırmıyorum. (TDA - LM ) amplifikatörler de güzeldir.
Tercih meselesi; benim tercihim, her zaman STK işlemcili ampli 'ler de...
STK 'nın tonlamalarını, hiç bir ampli 'den almadım.
Orijinali artık üretilmiyor.

Son düzenleme:
Bu arada yeri gelmişken, bence amfilerin bugatti veyron'u olan ve benim de almaya özendiğim modeli koyayım. Benchmark ürünleri ses piyasasında referans niteliğindedir, ulaşılabilecek nihai hedefi belirler. Bilgi birikimi açısından da referans niteliğinde bir firma bence, sitelerinde ses frekans tekniği ile ilgili çok faydalı teknik makaleler var, mutlaka incelemek lazım.

Cihazın fiyatı da nispeten makul. Bundan çok daha düşük vasıflı birçok odyofil amfiler var bunun 5 katı fiyata satılan.

1643369620048.png

Bu arada yeri gelmişken, bence amfilerin bugatti veyron'u olan ve benim de almaya özendiğim modeli koyayım. Benchmark ürünleri ses piyasasında referans niteliğindedir, ulaşılabilecek nihai hedefi belirler. Bilgi birikimi açısından da referans niteliğinde bir firma bence, sitelerinde ses frekans tekniği ile ilgili çok faydalı teknik makaleler var, mutlaka incelemek lazım.

Cihazın fiyatı da nispeten makul. Bundan çok daha düşük vasıflı birçok odyofil amfiler var bunun 5 katı fiyata satılan.

15479 eklentisine bak
Devre şeması var mı?
İncelemek isterdim.

Devre şeması var mı?
İncelemek isterdim.

Kendi sınıfındakiler arasında performans anlamında doruk noktada olan böyle bir cihazın şeması açıklanmaz. Ama firma ses elektroniği ile ilgili ileri seviye bilgiler verme konusunda çok cömert, birçok faydalı makale var.

Cahilliğime say üstad;
Sony, uher, technics, pioneer 'dan daha ileri teknoloji mi?
Saydıklarımın hepsinin kullanma kılavuzları şemaları var, açık, ulaşılabilir.

Cahilliğime say üstad;
Sony, uher, technics, pioneer 'dan daha ileri teknoloji mi?
Saydıklarımın hepsinin kullanma kılavuzları şemaları var, açık, ulaşılabilir.

Bu cihaz tamamen ayrı bir ligde, o dediğin markalar ile kıyaslanamaz.

Premium Audio teknolojileri

O kulvara çıkamadık üstad;

Benchmark AHB2 odyofillere hitap eden bir ürün değil. Gerçekten en düşük gürültü, en düşük distorsiyon ve en yüksek ses sadakatine ihtiyacı olanlara hitap eden bir ürün.

Odyofil güruha hitap eden lambalı amfilerin fiyatı 50 bin dolara kadar çıkabiliyor, ama audio analizör ile performans kriterleri ölçüldüğünde bir LM1875 i dahi geçemiyor. Bunları alanlar da zaten ses performansı için almıyor. Estetik görünüm, parasal statü sembolü, veya sadece kendilerinin duyabildiği bir ses farkından dolayı alıyorlar :) Hatta bazan de lambalı amfilerin ürettikleri tipik distorsiyon herifin hoşuna gidiyor ve onu beğenip alıyorlar.

@taydin Hocam o zaman bir F5 yapın, düşük distorsiyonlu mosfet class a anfidir. https://www.firstwatt.com/pdf/prod_f5_man.pdf (yapım detaylarıda var) , http://www.6moons.com/audioreviews/firstwatt7/f5.html (200khz kare dalgaya dikkat)
Güç katı hariç kapasitör kullanılmamış bir anfi. girişte kullanılan JFET'ler karaborsa. Üst frekansları mükemmel veriyor. Ama bass seslerde detay az. Daha önce paylaştığım JLH amfimde kaliteli kapasitörler kullanınca üst frekansları iyileştirmiştim ve şuan daha keyifle dinliyorum. Benim kanım değerlerden çok kulağın sevdiği ses. Tüplü anfilerin olayı zaten kulağa hoş gelmeyen kısımları sönümlemesi

Son düzenleme:
@taydin Hocam o zaman bir F5 yapın, düşük distorsiyonlu mosfet class a anfidir.

İhtiyacım olduğundan değil de fantezi işte :) Ama güzel bir dizayn. Bu class A ların da kötü tarafı fazla güç çekmesen bile çok aşırı derecede ısınıyorlar.

Yalnız benim yüksek voltajlı bir amfiye ihtiyacım var. ± 350 VDC ile çalışacak, bant genişliği de 100 kHz gibi olacak. Distorsiyon, arka plan gürültüsü vs önemli değil. Amaç audio uygulamasında kullanmak değil, amaç ayarlı ve regüleli AC güç kaynağı yapmak. Böyle bir tasarım var mı bildiğin?

Class A topojisine sahip anfiler audioda teoride de, pratikte de ses kalitesi olarak en iyi amplifikatör diyebiliriz. Eski anfi kataloglarında öyle bir anfi yaptık ki Class a gibi sesi var falan ibarelereni görebilirsiniz. Dediğiniz gibi malum sebeplerden standart uygulamalardan pek kullanılmaz. yaptığım F5 şebekeden 130W , JLH 65W çekerken yaklaşık 1/4 oranlarında güç verebiliyorlar. Koca ısıtıcılar 55 dereceye geliyor, Kışın evi ısıtıyorlar :) Birde trafo hep yükte olduğu için sessiz olması tercih sebebi. Ama kaliteli ses istiyorsanız verdiği ses bunlara değer.

Yüksek voltajlı bir anfi için birşey diyemeyeceğim, Hobi olarak ses elektroniğiyle ilgileniyorum ama daha ±35V'un üzerine çıkamadım :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back