Stk465 amfi devresi aşırı ısınan direnç

atillalgur

Üye
Öncelikle herkese merhaba
İnternetten satın almış olduğum -stk465- ile uyumlu devre kartını uygun parçalarla doldurup devreyi tamamladım.
Devreyi beslemek için eski bir amfiden söktüğüm 2x26vac 10A (tam emin değilim ama amfinin gücü 280w idi.) trafoyu kullandım.
Devreye direkt olarak L-R girişlerinden ses sinyali vererek deneme yaptım. Devre çalışıyor ses de geliyor fakat devre girişindeki 470 r dirençler aşırı ısınıyor.(boşta bile)
Dirençler ısındıkça koku yayıyor ve amfinin sesi 2x30 w a göre düşük geliyor . Nerde hata yapıyorum bilemedim. Bu arada devrede potansiyometre kullanılmadı.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Devre kartı ve malzeme listesi:
1619443982583.png

1619443925299.png

Öncelikle herkese merhaba
İnternetten satın almış olduğum -stk465- ile uyumlu devre kartını uygun parçalarla doldurup devreyi tamamladım.
Devreyi beslemek için eski bir amfiden söktüğüm 2x26vac 10A (tam emin değilim ama amfinin gücü 280w idi.) trafoyu kullandım.
Devreye direkt olarak L-R girişlerinden ses sinyali vererek deneme yaptım. Devre çalışıyor ses de geliyor fakat devre girişindeki 470 r dirençler aşırı ısınıyor.(boşta bile)
Dirençler ısındıkça koku yayıyor ve amfinin sesi 2x30 w a göre düşük geliyor . Nerde hata yapıyorum bilemedim. Bu arada devrede potansiyometre kullanılmadı.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Devre kartı ve malzeme listesi:
9892 eklentisine bak
9891 eklentisine bak
O dirençler 2W yazıyor. Gerçekten 2W mı takılı? 1/4W takmış olabilir misin?
Bir de giriş sinyali çok yüksek ise ondan olabilir.

@Gokrtl
Dirençleri 2w kullandım. Biraz önce 2x12vac 70Va trafo ile deneme yaptığım zaman ısınmanın ortadan kalkdığını gördüm . Yani 26v dirençlere fazla geliyor anladığım kadarıyla(dirençler ne5532 yi besliyor şemaya göre). Dirençlerin w değerlerini yükseltirsem 26 voltta kullanabilir miyim ?

26V çok fazla gibi geliyor bana. Wattlı direnç kullanmak sorunu çözmez. 2W direnç 10dk da ısınıyorsa diğeri 20dk da ısınır.
Ben 25W LM1875 için 19V kullanıyorum. 26V gerçekten fazla gibi.

Datasheet'ine baktım önerilen voltaj 28V muş.
Aslında bu stk465'in piri @Mr_YAMYAM
İsmini etiketledim. Görür de gelirse yardımcı olur.

Tamamdır teşekkür ederim. Şimdilik 12v ile idare edeceğim böyle de sesi fena değil. Aslında ne5532 yi iptal edip ön yükselteç ve ton kontrol devresi eklersem bir miktar daha sesi yükseltebilirim diye tahmin ediyorum

Tamamdır teşekkür ederim. Şimdilik 12v ile idare edeceğim böyle de sesi fena değil. Aslında ne5532 yi iptal edip ön yükselteç ve ton kontrol devresi eklersem bir miktar daha sesi yükseltebilirim diye tahmin ediyorum
Yer müsait anlaşılan. Ben 2x25w yaptım ama 10w dan yukarı çıkamıyorum komşular kapıya dayanacak diye :katil2:

Devre şemasını ekleyebilir misin?

NE5532 leri beslemek için zenerler kullanılıyor. Bu son derece verimsiz bir besleme şekli, senin de gördüğün üzere 2 küsür watt direnç üzerinde ziyan oluyor. O zenerli devreyi komple kaldırıp yerlerine 7812 ve 7912 voltaj regülatörü koyabilirsin.

Veya uğraşmak istemiyorsan, 470 Ω ların yerine 820 Ω 2 W bağlayabilirsin.

1619521327217.png

Evet haklısınız.
Bende devredeki ne5532 yi kullanmak istemiyorum. Elimde 2x ne5532 entegreli dc 9-24v ile çalışan ton kontrol - preamfi kartı var. Devredeki ne5532 yi söküp bu hazır kartı devreye eklersem daha iyi olmaz mı sizce ?
Bu durumda 26v trafoyu da kullanabilirim diye düşünüyorum. Çünkü dirençler hariç devrede hiçbir problem yok.

Evet haklısınız.
Bende devredeki ne5532 yi kullanmak istemiyorum. Elimde 2x ne5532 entegreli dc 9-24v ile çalışan ton kontrol - preamfi kartı var. Devredeki ne5532 yi söküp bu hazır kartı devreye eklersem daha iyi olmaz mı sizce ?
Bu durumda 26v trafoyu da kullanabilirim diye düşünüyorum. Çünkü dirençler hariç devrede hiçbir problem yok.

Evet sorun olmaz.

Yalnız 2x26 VAC trafo ile oradaki doğrultucu 2x34 VDC verecek. Gene bir voltaj regülatörleri gerekecek ton kontrol kartını beslemek için.

@taydin
Tamamdır o zaman ne5532 yi söküp 1 ve 7 numaralı bacaklarına yeni eklediğim preamfinin out kısmındaki ses çıkışlarını gireceğim. Bunun haricinde preamfiyi beslemek için devreden aldığım dc voltu ve 7812 voltaj regülatörünü kullancağım.
Peki bu durumda 470r veya 5532 nin diğer bacaklarının olduğu yerde değişiklik yapmam gerekir mi ? Yoksa stknın sinyal girişlerine sinyal vermem yeterli midir ?
Bu arada elimde bulunan preamfi devresi:
stk 465 devresi:

Teşekkürler.
600m.png

Ekler

• sss.png
    sss.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 166
Son düzenleme:
@taydin
Tamamdır o zaman ne5532 yi söküp 1 ve 7 numaralı bacaklarına yeni eklediğim preamfinin out kısmındaki ses çıkışlarını gireceğim. Bunun haricinde preamfiyi beslemek için devreden aldığım dc voltu ve 7812 voltaj regülatörünü kullancağım.
Peki bu durumda 470r veya 5532 nin diğer bacaklarının olduğu yerde değişiklik yapmam gerekir mi ? Yoksa stknın sinyal girişlerine sinyal vermem yeterli midir ?
Bu arada elimde bulunan preamfi devresi:
stk 465 devresi:

Teşekkürler.9905 eklentisine bak
NE5532'nin 1 ve 7 numaraları bacaklara yeni devrenin ses çıkışlarını bağlayacak olman doğru.

Mümkünse 7812 yerine 7818 ya da 7824 kullan. Bence yeni devre müsait olduğu için voltaj dönüşümü dolayısı ile ısınma sorunu çok daha az olur.

NE5532, 470 K (R26, R27) ve 47 K (R4, R8) dirençlerini devreden sök, yani aşağıdaki sarı ile işaretli olanları mutlaka sök.

Hatta üşenmeyip kırmızı kutucukların içinde kalan bütün elemanları söküp, ses giriş soketi ile NE5532'nin 1 ve 7 numaraları bacaklarına kablo bağlarsan, bu ses giriş soketlerini kullanmaya devam edebilirsin. Ben olsam sökerdim...

1619572376023.png

Dün foruma yazdıktan sonra devreyi düzenledim. 2X12V trafo kullanarak test ettim. Devre çalışıyor. Ekstaradan 5v regülatör ekleyip bluetooth devresi ekledim. Fakat bu sefer gürültü yapmaya başladı. Sanırım bluetooh devresinin kalitesiyle alakalı.
Bu arada elimde 7812 vardı onu kullandım fakat dediğiniz gibi 24 v kullanmak çok daha mantıklı olur.
Devredeki gereksiz dirençleri de çıkartacağım.
Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back