Su arıtıcılar hakkında

slewrate

Aktif Üye
Merhaba,

Bulunduğum şehirde su oldukça kireçli ve arıtıcı almayı düşünüyorum. (Ayrıca ağır metalik kokusu var.)

Ev kullanımı için tavsiye ettiğiniz arıtıcı var mı? Satın almadan önce nelere dikkat etmeli?

X marka su arıtma firmasının filtresi Y marka firma ürünüyle uyum sağlar mı? ((Parçalar standart ölçülere sahip midir? Firma kapanırsa yedek parça bulabilir miyim?))

Çamaşır makinesi için kullanılan arıtıcı var mı?

Ütünün kıyafette kötü koku yapması musluk suyu ile alakalı bir durum mu?

Son düzenleme:
Ben 5 yıldır 8 Aşamalı Lotus Water Su Arıtma kullanıyorum. Gayet memnunum. Temelde hepsi aynı işi görüyor. Sadece filtreler arasında kalite farkı var.
Filitrelerin 4 tanesini 6 ayda bir değiştiriyorum. Diğerlerini 5 yılda 1 defa değiştirdim. İkinci taktığım hala üzerlerinde. Burada önemli olan Suyu ilk karşılayan 3 filtre ve asıl filtrelemeyi yapan membran. ilk 3 filtre ucuz ve sık değişmesi gerekiyor. Zamanı doldupta çıkardığınızda çamur rengini rahatlıkla görebilirsiniz üstünde. Membran filtre en pahalıları ve çeşitleri var. 6 ay gideni var, 1 yıl gideni var, amerikanı var, yerlisi var.
Suyun tadı değişmeye başladımı ben hep bu 4 filtreyi aynı anda değiştiriyorum.

Satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bir konu evin su basıncıdır. Eğer su basıncı yeterli değilse motorlu almalısın.

Çamaşır makinesine özel demeyelim de genelde bina girişine alınanlar var. Duştan, taharete kadar her yer arıtılmış oluyor.
Ama illede sadece çamaşır makinesine takıcam diyorsan en az aşamalı (4 aşamalı) arıtmayı alıp takabilirsin. Yine 3'ü ön filtre, biride asıl filtrelemeyi yapan membran.

Son soruyu bilmiyorum. Hiç başıma gelmedi. Zaten ütü içi kireçlenmesin diye bizimkilere devamlı arıtma suyu koyduruyorum.
Sonuçta o kadar pcb ütülüyoruz. Ona da sahip çıkmak lazım :D

Kireç suda çözünmüş durumda olmuyor mu? O zaman filtre nasıl uzaklaştırıyor onu?

Kireç suda çözünmüş durumda olmuyor mu? O zaman filtre nasıl uzaklaştırıyor onu?
Bilimselliğini bilmiyorum ama tadından içilebilir olduğu anlaşılıyor :) Birde akvaryuma koymak için bidona doldurup bir süre bekletiyorum. Bidonda hiç kireçlenme olmuyor. Normal çeşme suyu doldursam bidon bembeyaz oluyor.

Kirec suda cozunsede partikul olarak bir boyutu var. Bu iste membran denen filtre asil gorev görüyor bu filtre cikisi neredeyse saf su oluyor. Olcu olarak Yaklaşık 1 mm’nin 2.000.000’da biri delik çapına sahiptir. Bu çaptaki gozenekten sadece su molekülleri ve bazi inorganik molekuller gecebiliyor.

Dip not bu filtre sistrmlerinde urun suyu kadar atik su vardir. Mesela siz bu sistemden 10 litre su icin 10 - 12 litre atik su atarsiniz.

Kirec suda cozunsede partikul olarak bir boyutu var. Bu iste membran denen filtre asil gorev görüyor bu filtre cikisi neredeyse saf su oluyor. Olcu olarak Yaklaşık 1 mm’nin 2.000.000’da biri delik çapına sahiptir. Bu çaptaki gozenekten sadece su molekülleri ve bazi inorganik molekuller gecebiliyor.

Dip not bu filtre sistrmlerinde urun suyu kadar atik su vardir. Mesela siz bu sistemden 10 litre su icin 10 - 12 litre atik su atarsiniz.

Arıtmada atık su olayını ilk defa duydum. Peki atık su nereye gidiyor? Ben tüm giren suyun filtre edildiğini düşünüyordum.

Arıtmada atık su olayını ilk defa duydum. Peki atık su nereye gidiyor? Ben tüm giren suyun filtre edildiğini düşünüyordum.
Hortumla gidere bağlıyorsun. Kutu içinden aparatı çıkıyor

@Gokrtl Ben burdaki yerel bir firmaya sordum benzeri bir şeye 1200 dediler.
Filtreleri nereden temin ediyorsunuz?
Filtrelerde xx numara gibi bir mekanik bir ölçü var mı? Başka markanın filtresi sizinkine uyuyor mu?

@Gokrtl Ben burdaki yerel bir firmaya sordum benzeri bir şeye 1200 dediler.
Filtreleri nereden temin ediyorsunuz?
Filtrelerde xx numara gibi bir mekanik bir ölçü var mı? Başka markanın filtresi sizinkine uyuyor mu?
Filtreler standart diye biliyorum. Herhangi bir ölçü yok. Yinede çok emin değilim. Ben hep yukarıda linkini verdiğim yerden alıyorum. Kargo ile geliyor. Sistemin yanısıra parçalarını da satıyorlar.

Filtreler standart diye biliyorum. Herhangi bir ölçü yok. Yinede çok emin değilim. Ben hep yukarıda linkini verdiğim yerden alıyorum. Kargo ile geliyor. Sistemin yanısıra parçalarını da satıyorlar.

Plastik aksamların standart bir üretimi var sanırım. Herkes kendi markasını basıyor.

Önerdiğiniz ürün fiyat olarak makul görünüyor.

Teşekkür ederim.

İstanbul'da değilim. Çeşme suyunun tadı güzel değil ve kireçli o nedenle arıtıcı almak istiyorum.

Bu konuya benzer birşey sormak istiyorum.
Bahçemizde 35 mt civarı derinden çıkan suyumuz var pompa ile bunu çekiyor fıskiyelerle bahçeyi suluyoruz .
Çıkan su içmeye çok elverişli değil.Gerçi çay içmede kullanıyoruz ama içilebilir hale getirmek istiyorum.
Bir tane TDS metre bile henüz almadım ama en kısa sürede bu işi yapmayı düşünüyorum
Özetle:

* Bu kadar derinden yabancı metal suya karışabilirmi ?

* Aktif karbon satın alacağım hangi firmayı önerirsiniz?.Palet gibi olanları var daha ufak toz gibi olanları var

*Suda demir var sanırım henüz analize göndermedim eğer basit test stripleri varsa bunlardan alır kendimde bakarım (Demir,Arsenik,Kurşun vb)

*Sudan demiri nasıl temizlerim?

Aşağıdaki videodaki sistemi kurabilirim ama bu dört varili nasıl doldurmuş,bağlantısını nasıl yapmış tam anlamadım

Şöyle birşey var. Ph 7 civarında içilebilir su diyor.
Piyasada satılan ph değeri ölçmek içinde çeşitli araçlar var. En basiti özel bir kağıt parçası. Test edilecek suya batırılıyor, aldığı renge göre suyun içilebilirliğini gösteriyor. Ama ne kadar güvenilir bilinmez. En sağlıklısı laboratuvara göndermek sanırım.

images (2).jpeg

@Endorfin35+ bayağı birşeyler yapmak gerekiyormuş aslında .
2-3 gündür bu konuları araştırıyorum.Basit gibi görülen bu konu araştırdıkça oldukça fazla şeyler çıkıyor.
Anladığım kadarıyla aktif karbonun da olduğu DIY filitre sistemi işimi görecek gibi.

Malesef internette acaip bilgi karmaşası var. Adamlar plastik bardaklar içine A firmasının suyu B firmasının suyu diye metal çubukları sokup yallah 220 volt veriyorlar sonra su kararınca gördünüzmü suyunuz ne kadar kirliymiş diyorlar :)

Ben hala arıtıcıyı alabilmiş değilim. AO smith diye bir markanın ürünleri aklıma takıldı. Bu marka hakkında bilgisi olan var mı?

Bu markanın en büyük artısı NSF onaylı olması ve atık suyunun diğerlerine göre az olması.

Ama pahalı. Bu markayı alsam yedek parçada illaki bu firmaya mı bağımlı olurum?

Gökhanın önerdiği diğer alternatifim ama o firmanın şikayetlerini okuyunca beni düşündürüyor.

Pek arası da yok bu işin. Parça parça alıp toplama bilgisayar gibi yapabilir miyim acaba?

Ben hala arıtıcıyı alabilmiş değilim. AO smith diye bir markanın ürünleri aklıma takıldı. Bu marka hakkında bilgisi olan var mı?

Bu markanın en büyük artısı NSF onaylı olması ve atık suyunun diğerlerine göre az olması.

Ama pahalı. Bu markayı alsam yedek parçada illaki bu firmaya mı bağımlı olurum?

Gökhanın önerdiği diğer alternatifim ama o firmanın şikayetlerini okuyunca beni düşündürüyor.

Pek arası da yok bu işin. Parça parça alıp toplama bilgisayar gibi yapabilir miyim acaba?
Aslında senin aldığın kasası sadece. Diğer malzemeleri istediğin yerden alırsın. Aynı bilgisayar mantığı. Hdd'i vatandan, işlemciyi medya markt dan almak gibi birşey. Yani filitreler standart. Ve tabi ssd ile hdd arasındaki fiyat farkı gibi filitreler de kendi arasındaki kaliteye göre fark ediyor.

Benim önerdiğim cihazı, ben aldım 2 sene kullandıktan sonra 1 tane ablama, 1 tane de babama aldırdım. Birebir aynısı. Şuan bizim ailede aynı cihazdan 3 tane kullanılıyor. Arada soruyorum hallerinden memnunlar. Şikayetlere anlam veremedim ama yine de işin doğrusunu biliyorum diyemem. Belki fabrika hatalı ürün aldılar, belki kendi beceriksizliklerini firmaya malettiler, belkide gerçekten haklılardır. Kim bilir. Güzel ülkemde çeşit çeşit insan var. :D

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back