Süper kapasitörler pil alternatifi olabilir mi?

Deterministik olması için tekrar ölçüyorum.

1) Kapasitörün uçlarında 5 mV ölçülene kadar boşalttım (5A akım ile)

2) 2.7V'a kadar şarj ettim (5A akım ile)

3) 2.7V'da 30 dakika tuttum.

4) 540 mA ile deşarj etmeye başladım, osiloskop da kayıt halinde idi.

Neticede çıkan kapasite değeri 446 F

Şimdi tekrar baktım 10 F kondansatörden minimum 1 paket oda 3000 adet içinmiş. :(

Deterministik olması için tekrar ölçüyorum.

1) Kapasitörün uçlarında 5 mV ölçülene kadar boşalttım (5A akım ile)

2) 2.7V'a kadar şarj ettim (5A akım ile)

3) 2.7V'da 30 dakika tuttum.

4) 540 mA ile deşarj etmeye başladım, osiloskop da kayıt halinde idi.

Neticede çıkan kapasite değeri 446 F

Tam olarak aynı şartlarda tekrar ölçtüm, 443 F. Demekki net bir deşarj ve şarj prosedürü takip etmek gerekiyor. Bu kapasitörleri tam deşarj etmek de çok zor, tam şarj etmek de. Mesela deşarj ediyorum, 5 mV'da bile hala 250 mA akım geçiyor. Şarj ediyorum, yarım saattir 2.7V'ta ama hala 60 mA akım ile şarj olmaya devam ediyor.

O yüzden hem deşarj hem de şarj için eşikler belirleyip o eşiklere ulaşınca işlem yapmak lazım. Böyle yapınca çok yakın ölçüm sonucu aldım. Ortalama alacak olursak 445 F gibi bir kapasite değeri var diyebiliriz.

1 adette minimum sipariş tutarı uyarısı veriyor. 2 adet sipariş edebilirsiniz.

Buradaki minimum paketleme adedi ne anlama geliyor ben bundan minimum 3000 adetli 1 paket siparis adedi anladim ama? Yanlismi?

Screenshot_20200118-232139.png

Şimdi kullanım ile ilgili birkaç örnek düşünelim:

Tam şarj edildiğinde bu kondansatör 2.7 gösteriyor, ama yüke bağlandığı anda 2.5V gibi bir değere düşüyor. Şöyle bir varsayım yapalım: Kondansatör 2V'a düştüğü anda artık devreyi çalıştıramadığını varsayalım.

Bu durumda sürekli 50 mA çeken bir yükü 4450 saniye (1 saat 14 dakika) çalıştırır. Sürekli 5 mA çeken yükü 12.3 saat çalıştırır.

Birçok yük, sadece kullanıldığında akım çekecek. Bu durumda örneğin bir süper kapasitörü bir TV uzaktan kumandasında kullanırsak, çok daha uzun kullanabileceğiz. Ama tabi kapasitör kendi kendini de deşarj edeceği için teorik maksimum süreyi kullanamamış olacağız.

Bir TV uzaktan kumandasında şöyle kullanılabilir: Çalıştığı sürece kullan, çalışmamaya başlarsa, git 10 saniyede şarj et ve gene çalıştığı sürece kullan :)

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back