Sürekli arızalanan röle

BetülCan

Üye
48V güç kaynağından beslnen ve en fazla 3 amper akım çeken bir yükü bir rölle ile açıp kapatıyorum.
250V 10A özelliklere sahip rölle kullandığım halde röle bir ay gibi bir sürede arızalandı.
Röleyi değiştirdim ve birkaç aylık sğre sonunda tekrar arızalandı.
Arıza şekli de aynı,röle sargısına gerilim uygulamasam bile röle kontakları kapalı ve yük güç kaynağına bağlı kalıyor.Yükün çektiği akım çoğunlukla 3 amperden daha az.Probem ne olabilir? daha yüksek voltaj veeya akım dayanımı olan bir röle mi kullanmam lazım.

48V güç kaynağından beslnen ve en fazla 3 amper akım çeken bir yükü bir rölle ile açıp kapatıyorum.
250V 10A özelliklere sahip rölle kullandığım halde röle bir ay gibi bir sürede arızalandı.
Röleyi değiştirdim ve birkaç aylık sğre sonunda tekrar arızalandı.
Arıza şekli de aynı,röle sargısına gerilim uygulamasam bile röle kontakları kapalı ve yük güç kaynağına bağlı kalıyor.Yükün çektiği akım çoğunlukla 3 amperden daha az.Probem ne olabilir? daha yüksek voltaj veeya akım dayanımı olan bir röle mi kullanmam lazım.

Yük ne tarz bir yük? Endüktif bir yük ise kontaktlarda 250V dan çok daha yüksek voltajlar görülebilir.

Yük endüktif değil.
Gerilim ve akımı gözlemledim sınır değerlere yaklaşmıyor bile.

Bir de rölenin 250V voltaj değerine daha ayrıntılı bak. O çok büyük ihtimalle AC voltaj sınırı. Genelde bu rölenin üzerinde mesela 250 VAC yazar.

Bir de rölenin 250V voltaj değerine daha ayrıntılı bak. O çok büyük ihtimalle AC voltaj sınırı. Genelde bu rölenin üzerinde mesela 250 VAC yazar.

Röle şu anda yanımda değil ama teknik belgelerine bakınca 250 V AC ve 10 amper olduğu ifade edilmiş.
250 V alternatif gerilime dayanabilen bir rölenin 48 V doğru gerilime rahatlıkla dayanabilmesi gerekmiyor mu?

NOT: teknik belgelerde bir DC dayanım gerilimi belirtilmemiş.

Röle şu anda yanımda değil ama teknik belgelerine bakınca 250 V AC ve 10 amper olduğu ifade edilmiş.
250 V alternatif gerilime dayanabilen bir rölenin 48 V doğru gerilime rahatlıkla dayanabilmesi gerekmiyor mu?

48 VDC voltajda kontaktlarda baya ark oluşur ve kontantları çok fazla yıpratır. Yüksek DC voltajlarda uzun ömürlü olarak çalışan röle ben pek bilmiyorum. Vardır mutlaka ama, bunlar çok özel ve pahalı rölelerdir. Çok yüksek ark olsa bile çok az zarar gören bir kontakt materyali olması lazım.

@slewrate in önerisi çok mantıklı. Bir SSR veya hatta bir tek MOSFET ile o yükü devreye sokup çıkarırsan sorunu kökten çözmüş olursun.

Cihazı merak ettim doğrusu.

@taydin'ın dediği gibi DC özelliklerine bakmak lazım.

Cihazın özelliklerini, kontrol eden devrenin özelliklerini, ne sıklıkla devreye girdiğini bilmek gerek.

Belki de bir mosfet bile yeterli olabilir.

(Edit: Mesajlar çakıştı:))

Ama sorunu anlayamadık hala.

Veri cihazı marka model vermenizde sakınca yoksa yazar mısınız? (Belki bizimde işimize yarar)

Isıtıcı var mı diye sormuştum zaten. Röle ısıtıcıyı da besliyor sanırım.

Belki ısıtıcı soğukken röle kontaklarını yapıştırıyor. Belki de başka bir şey var.

Maliyet sorunu yoksa SSR tabiki tercih edilebilir.

Link verdim ama anlaşılamamış sanırım

Çözümü R C Snubber devresi ,Yük akımı ve voltajın değerine göre basitçe hesaplanıyor.

Bu sorunun çözümünü izah eden başka bir kaynak (Google Çevirisi)
(Sayfanın en altındaki. 4.1.Snubber Devreleri ni okuyun)
https://translate.google.com/translate?hl=tr&sl=auto&tl=tr&u=https://sound-au.com/articles/relays2.htm

Snubber devresi kontaktları nasıl koruyacak anlamadım. (Edit: okuyunca anladım ama galiba sadece DC için uygun bu yöntem)

Ark oluşumundaki AC DC farkını gösteren video (forumda başka bir konuda biri linklemişti, kimdi hatırlamıyorum kusura bakmasın):

Bu kaynak hakkaten çok güzelmiş. Bir sürü audio projesi var. Bu projelerden bizim de yapmamız lazım.

Hocam bu adam,Avustralyanın meşhur elektronik dergilerinde yazıları çıkmış ampliler konusunda da uzman biridir.
Yazıları pekçok yerlerde kaynak olarak gösterilir.Adam bu devrelerin PCB lerini de gayet makul rakamlardan satıyor.(Avustralya doları ile satıyordu en son)

Bu arada @taydın hocam , bir web sitesinındeki yazıları otomatik pdf e dönüştürüp.Adeta kitap haline getirebilen bir yazılım varmıdır?
* Klasörleri kıstas olarak da alsa da yeterli

Ekleme:
Sattığı ürünlerin kodları ve fiyatları

https://sound-au.com/pcb/pricelist.html

Son düzenleme:
Hocam bu adam,Avustralyanın meşhur elektronik dergilerinde yazıları çıkmış ampliler konusunda da uzman biridir.
Yazıları pekçok yerlerde kaynak olarak gösterilir.Adam bu devrelerin PCB lerini de gayet makul rakamlardan satıyor.(Avustralya doları ile satıyordu en son)

Bütün makalelerde devrenin çalışma şekli ve alternatifleri çok ayrıntılı olarak anlatılmış. 10 dakikada incelediğim her projede yeni birşeyler öğrendim.

Bu arada @taydın hocam , bir web sitesinındeki yazıları otomatik pdf e dönüştürüp.Adeta kitap haline getirebilen bir yazılım varmıdır?
* Klasörleri kıstas olarak da alsa da yeterli

Bildiğim hazır bir program yok malesef.

Chrome sayfayı pdf e çeviriyormuş zaten .
html veya world ile başlık textlerine ,pdf lerin linkleri verilirse olur biter sanırım

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back