Sütun matkap standına proxxon IBS/E bağlamak için adaptör

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimde proxxon'un BFB 2000 matkap standı vardı. Bunun bağlantı yeri, 43 mm çapında ve proxxon'un freze amaçlı kullanılan motorlarının bağlanması için uygun. Ama ona uygun freze motoru hem elimde yoktu, hem de zaten devir sayısı maksimum 6000 d/d idi ve PCB delmek için uygun olmazdı. Proxxon'un IBS/E motorunu aldım ve bağlantı yerinin çapını ölçtüm. 20 mm idi. Bu makinayı matkap standına bağlamak için 43 mm'den 20 mm ye redüksiyon yaptım

IMG_20190511_152422.jpg

IMG_20190511_152439.jpg

Ama yanlış yapmışım :mad:

Redüksiyonun derinliğini, IBS/E nin bağlantı boynunun derinliği kadar yaptım. Ama matkap standındaki 43 mm lik bağlantı yerinin derinliği 24 mm. O yüzden redüksiyonu yerine koyup sıkınca, asimetrik bir şekilde sıkılıyor, yamuluyor ve neticede motoru iyi tutmuyor ... Yeniden 24 mm derinlikte yapmam gerekecek.

IMG_20190511_154807.jpg

IMG_20190511_154834.jpg

Sonradan piyasada satılıyor mu diye baktım, oradaki nasıl diye, ve Proxxon'un kedisinde böyle bir adaptör göremedim. Ama başka firmalar yapıp satıyorlar. Örnek:

proxxon43_600x600.jpg

Benim yaptığımdan farkı, bir kere 24 mm derinlikte gibi görünüyor :D Ama motorun bağlanacağı boyunun derinliği gene 10 mm gibi. Yukarıdan aşağıya doğru da açılı bir şekilde inmişler, matkap standının bağlantı yerinin uyguladığı kuvveti boyun bölgesine yönlendirmek için. Bunun gibi bir tane tekrar yapacağım.

Stand çok güzel ama fiyatını öğrenince hayallerim suya düştü :D Hobi olarak ufak çaplı imalat yapmak istiyorum ama çok pahalıya mal oluyor malesef.

Stand çok güzel ama fiyatını öğrenince hayallerim suya düştü :D Hobi olarak ufak çaplı imalat yapmak istiyorum ama çok pahalıya mal oluyor malesef.

Ben onu 5 sene önce almıştım :D Şimdiki dolar fiyatıyla ben de alamazdım ...

Aslında böyle ürünlerin fiyatları artık o kadar suni olarak şişirildi ki, bunu sadece döviz ile açıklamak da mümkün değil.

Bence en mantıklısı şunu yapmak lazım: Güzel işlevsel bir mini torna alacaksın ve buna artık neyse kesenin ağzını açacaksın. Sonra da bunu kullanarak gereken diğer aparatları kendin yapacaksın.

Mesela aşağıdaki benim de 10 yıl kadar öncesinde almayı değerlendirdiğim Optimum 240x500. O zamanlar 6000 TL gibiydi bu makina. Ama işte bir kere parayı verip bunu aldın mı, bazı kısıtlamalarla freze olarak da kullanmak mümkün. Baya bir alet aparat yaparsın bununla. O proxxon sütununun daha iyisini rahatlıkla yaparsın.

1582382699061.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,809
Üyeler
2,468
Son üye
kate22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back