Symantec Ghost

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Symantec Ghost dan daha iyisini şimdiye kadar hiç görmedim. USB den boot edip bir kaç tuşa basıyorsun disk yada partition direk kopyalıyor. Öyle bin tane filan ayar yok. :)

20221102_102710.jpg

Ghost kullanıyorum. Sınıfında iyi. Acronis true Image bazı açılardan daha iyi.

Ghost'ta incremental differeiantial backup yok.

Örnek: Bir bölüme ait ghost ile
30Gb yedek aldınız. 1 ay sonra canınız çekti eski yedeği kaybetmeden bir daha yedek almak istediniz o da 40GB oldu. Toplam 70GB yedek. 1 ay daha geçti.. yedekler iyice arttı..

Bu vahim durumdan kurtulmak için acronis ideal. 30GB ana yedek sabit kalır sonrakiler 10GB gibi tutar.

Tabii ki isterseniz tam yedek alabilir farklı isimler verebilirsiniz. Ben başka Windows'tan açarak yedekleme yapıyorum. Acronis boot bellekten de çalışabilir.

Microsoft un Win 10 - Win 11 sürümlerinde ki
Denetum masası>Disk görüntü yedekleme yazılımı da çok kullanışlı.
Windows ortamında çalışırken aynı zamanda diskin görüntüsü istenilen ortama aktarılıyor.
Gerektiğinde yedeklerden tekrar Windows ortamına aktarılıyor.

Ghost kullanıyorum. Sınıfında iyi. Acronis true Image bazı açılardan daha iyi.

Ghost'ta incremental differeiantial backup yok.

Örnek: Bir bölüme ait ghost ile
30Gb yedek aldınız. 1 ay sonra canınız çekti eski yedeği kaybetmeden bir daha yedek almak istediniz o da 40GB oldu. Toplam 70GB yedek. 1 ay daha geçti.. yedekler iyice arttı..

Bu vahim durumdan kurtulmak için acronis ideal. 30GB ana yedek sabit kalır sonrakiler 10GB gibi tutar.

Tabii ki isterseniz tam yedek alabilir farklı isimler verebilirsiniz. Ben başka Windows'tan açarak yedekleme yapıyorum. Acronis boot bellekten de çalışabilir.
Windows her yedeklemeye farklı tarihler veriyor.
Disk görüntüsü geri yüklenmek istenildiğinde istenilen tarihe göre yedekleme Windows ortamına aktarılıyor .
Microsoft'un yedekleme yazılımı gelişmiş ve ücretli yazılımlardan bir farkı yok.

Ben xp de çalışıyorum bu aralar :)

Acronis true Image bazı açılardan daha iyi.

Backup çözümü olarak iyidir muhakkak, yılların yazılımı. Ama disk klonlama konusunda beni yarı yolda bıraktı. HDD yi SSD ye klonlamak için bir yıllık üyelik almıştım. Yanında verilen 100 GB bulut backup alanı da çok işime yarayacaktı. Ama klonlama işinde hem sürekli hatalar verdi, hem de geri bildirim konusunda çok kötü idi. Birşeyler yapıyor ama ne yaptığı belli değil.

Sonunda @ozkarah ın tavsiye ettiği ücretsiz Macrium Reflect kullandım ve ilk denemede başarılı sonuç aldım. Bunda da backup özellikleri var. Windows kullanıcısı olsaydım bir lisans alıp kullanırdım backup için. Ama benim bütün veriler bir Linux sunucusunda ve orada çok güçlü çalışan backup çözümleri var zaten.

Acronis XP de işe yarar.
Gerek yok abi. Sadece enter ve yön tuşlarını kullanarak işimi görüyorum ghost da. Disk--> to Disk - - > Kaynak disk - - > Hedef disk - - > Enter. Ve bitti. :)

Bilgisayar da yedekleme çok önemli.
Onlarca kurulu yazılımlar, şifreler, Pro yazılımlar, arşivler, filmler, müzikler, şemalar, datasheetler vs.vs...
Olmadık zamanda işletim sisteminin çökmesi durumunda 25-30 dk. da yedeklediğim Sabit sürücünün görüntü dosyasını istediğim tarihten, geri yüklüyorum.
Ufak tefek bir kaç ayarlama işlem tamam...
verilerimi bilgisayarın dışında en az 2 yere yedekliyorum.
Ne olur ne olmaz, garantili iş yapmak lazım.
Hele ki elektronik arşivim çok kıymetli, riske atamam. :)

Ghost iyi ama cok yavas. DOS uzerinde calisiyor cunku. Ghost'un DOS uzerinde kosmasinin tek dezavantaji hiz degil. Olasi RAID ya da yeni nesil DOS'un tanimadigi M.2 gibi arabirimlerde calismayabiliyor.

Sistemi WinPE ile boot edip Macrium Reflect ile yedek almak oldukca pratik. Full Backup alabilecegi gibi MS'un Birim Golge Kopyalama Hizmeti'ni de (VSS ) kullanabilir. Bu sayede tam yedek yerine Shadow Copy olusturabilirsiniz hizli bir sekilde.

Hiren's Boot CD PE her zaman is goruyor. Lisans sorunu yok. https://www.hirensbootcd.org/

Bir de Sergei Strelec var, ama onun icinde illegal yazilimlarda vardi hatirladigim. Is yerleri icin cok uygun olmaz.

Bunlardan istediginizi USB'ye yazip sonra PortableApps ile birlestirirseniz kurulu isletim sistemine dahi ihtiyac kalmiyor nerede ise. Olurda sistem cokerse, acil isiniz varken sistemi kurtarmakla ugrasmadan bu sekilde hizlica isinizi tamamlayabiliyorsunuz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back