Kaynak ikon/amblem

T4 LCR metre kullanım kılavuzu 1

No permission to download
Maaşallah boyundan büyük kullanma kılavuzu var :D

Buna bir tane kutu basmak lazım aslında. Amaç pil ve cihaz bir arada olsun, bir de pilin bağlantısını kesen bir anahtar olsun. Yoksa sürekli takılı olunca pilin akma riski fazla. Sağda solda gördüm birilerinin tasarladıkları kutuları ama hiçbirisini gözüm tutmadı :D

Ben de onlarca seçeneğin arasından şunu beğendim. Gece yatmadan 11 saatlik baskı verdim. Yarısından çoğu basılmışken yine elektrik gitmiş.
UPS de bağladım ama tabi ups şatrel atmasına karşın 3-5dk içinde müdahale edebilmek içindi. Belli ki elektrik uzun süre gitmiş, baskı yarım kalmış.
Sonra çıkan parçaya test amaçlı cihazı takayım dedim ama oturtamadım. Ölçüleri uymadı. Çok minik bir müdahale gerekli.

Bu kasanın tek kötü tarafı üzerinde anahtar koyacak yer yok. Onu da yapmak kolay. Hatta bir tane jack ekstradan koyarak gerektiğinde harici güç kaynağından bile beslenebilir. Yada 9v bir tane şarjlı pil alıp jack sayesinde doldurma yapılabilir.
Özellik katma ve proje oluşturma konusunda iyi bir fikir ama birde şu var; bu cihazı ne kadar kullanacağız? Pili ne kadar süre dayanacak?
Benim logitech klavye gibiyse hiç bu işlere gerek yok. İlk aldığımda pil takmıştım. Daha hala değiştirmedim. 1 Seneyi geçti herhalde. Ve neredeyse 7/24 açık.

lcr case.PNG

Benim tecrübem, eğer pilli bir cihazda, pili tamamen ayırmazsan o pil zamanla mutlaka akıyor. Ancak normalde çoook düşük akım çeken cihazlarda sorun çıkmıyor. Mesela IR uzaktan kumandada piller akmıyor. Ama benim kablosuz mikrofon alıcısında iki tane 1.5 V AA Duracell pil bıraktım, bir ay sonra baktığımda akmış ve pil kontaktlarını perişan etmiş. Artık pilsiz saklıyorum bunu. Bir de bu Duracell özellikle akmaya çok yatkın.

Bence T4 ün her tarafını kapatan bir kutu kullanışlı olmaz. Transistör ölçümü yapan yer ve civarının tamamen açıkta olması ve çok kolay ulaşılabilir olması lazım o yüzden oralarda kutu hiç olmazsa daha iyi. Kutu sadece T4 ve pili bir arada tutsun yeter ve mekanik on/off anahtarı barındırsın.

Benim tecrübem, eğer pilli bir cihazda, pili tamamen ayırmazsan o pil zamanla mutlaka akıyor. Ancak normalde çoook düşük akım çeken cihazlarda sorun çıkmıyor. Mesela IR uzaktan kumandada piller akmıyor. Ama benim kablosuz mikrofon alıcısında iki tane 1.5 V AA Duracell pil bıraktım, bir ay sonra baktığımda akmış ve pil kontaktlarını perişan etmiş. Artık pilsiz saklıyorum bunu. Bir de bu Duracell özellikle akmaya çok yatkın.

Bence T4 ün her tarafını kapatan bir kutu kullanışlı olmaz. Transistör ölçümü yapan yer ve civarının tamamen açıkta olması ve çok kolay ulaşılabilir olması lazım o yüzden oralarda kutu hiç olmazsa daha iyi. Kutu sadece T4 ve pili bir arada tutsun yeter ve mekanik on/off anahtarı barındırsın.
Ben sunu begenmistim. Soket kolunun kapatilinca gizlenmesi bile yeter. Yalnizca bu pil yerine 18650 kullanmak istiyorum. Bunun gibi bir seyi kaca basarlar ki acaba? :rolleyes:

Piyasaya bastırırsan uçuk para isterler. Forumdan birisine yaptırmaya çalış. Ben kabin ısıtıcısı yapma bahanesi ile yazıcıyı gene dağıttım yoksa ben basıverirdim.

Ben sunu begenmistim. Soket kolunun kapatilinca gizlenmesi bile yeter. Yalnizca bu pil yerine 18650 kullanmak istiyorum. Bunun gibi bir seyi kaca basarlar ki acaba? :rolleyes:

Sadece malzeme parasına siyah yada beyaz ben basarım. + 40₺ civarı kargosu tutar. Antalyada isen elden alabilirsin.

Sadece malzeme parasına siyah yada beyaz ben basarım. + 40₺ civarı kargosu tutar. Antalyada isen elden alabilirsin.
Izmir'deyim. Basarsaniz cok sevinirim gercekten. Ama once elden gecirmek gerek. Uzerinde telefon pili var. Onu 18650 yapmam lazim. Elimde eski notebook pillerinden cikma cok var cunku. Bos yere pil almayayim. Bu degisikligi hangi programla yapabilirim proje uzerinde? Gerci sarj devresini sola cekip voltaj yukselticiyi dikey yapinca pil icin yer acilacak gibi. Tabii ic yukseklik 18 mm vardir diye dusunuyorum. Emin degilim.

Diger alternatif 3mm x 35cm x 90cm dekota 130 tl imis. ondan alip japonla yapistirsam bu alet icin yeterli saglamlikta olur mu? Dekota kullanmadim daha once. Sonucta agirlik tasimayacak? Bu malzeme ile calisanlarin fikri nedir? Kutuyu yaptiktan sonra Elimde epey malzeme kalir cunku. Onuda baska isler icin kullanabilirim is goren bir seyse.

Birde isinize yarar belki, daha once arastirmistim. 3D printer alirsam flament konusunda ne yaparim diye. Boyle calismalar var, belki gormussunuzdur. Pet siselerden flament yapiyorlar. Cok ucuza gelir boylece.

Edit : 150 x 300 cm Foam 160 TL imis. Ama farkli sehirde. Eger kargo icin 50 x 100 cm seklinde kesip gonderiyorlarsa toplam 250 TL gibi rakama 4.5 m2 foam alirim. Omur boyu yeter herhalde. Bir daha proje kutusu sorunu yasamam. :D

Son düzenleme:
n11 veya benzeri yerlerden 3 mm gibi akrilik veya polikarbon alıp şeffaf kutu yapabilirsin. Estetik görünür ve hem kesmesi hem de yapıştırması kolay.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back