Taşınabilir cihazlar için pil ve şarj devresi önerisi

slewrate

Aktif Üye
Pil şarj etmek en sevmediğim şey. Balanstı şarj akımıydı vs.

12V 50-100mA gibi akım çeken cihazlar için hangi batarya sistemini önerirsiniz?

Aynı maliyette Lipo mu 18650 mi? Aslında kuru akü bile olur ama boyutları büyük.

18650'ler için İnternette satılan BMS devreleri var fakat şarj için değildir diye belirtilmiş. Bunları şarj etmek için ayrıca başka devre mi gerekiyor.?

Bildiğiniz markalı bms ve pil şarj devresi var mı?

Lipo için marka model öneriniz var mı? Lipolarda saklama voltajı ve alıştırma(doldur boşalt) gibi süreçler var mı?

Güvenlik ve kullanışlılık bakımından hangisi daha uygun olur?

Resimdeki gibi pil koruma devresi kullanan var mı?

Bu devrenin birkaç çeşidi var. Ben özellikle balanslı versiyon diye sipariş etmiştim. Firma standart versiyon göndermiş.

Bu devreye tam dolu pilleri taksam birkaç kullanımdan sonra yinede balans gerekir mi? Çinliler ürettiği için net bilgiler yok internette.
bms-4s-40a-koruma.jpg

Resimdeki gibi pil koruma devresi kullanan var mı?

Bu devrenin birkaç çeşidi var. Ben özellikle balanslı versiyon diye sipariş etmiştim. Firma standart versiyon göndermiş.

Bu devreye tam dolu pilleri taksam birkaç kullanımdan sonra yinede balans gerekir mi? Çinliler ürettiği için net bilgiler yok internette.
20854 eklentisine bak
ben 6s olanı kullanıyorum güzel çalışıyor.
onlarca kez doldur boşalt yaptım

Hücre voltajlarını ölçtünüz mü fark oluşuyor mu zamanla?

Nasıl şarj ediyorsunuz? Ne amaçla kullandınız?

Hücre voltajlarını ölçtünüz mü fark oluşuyor mu zamanla?

Nasıl şarj ediyorsunuz? Ne amaçla kullandınız?
Laptop için power bank yaptım 6 seri bağlı çıkışa buck converter ile 19.6v yapıp makineye bağlıyorum makine duruma göre 1-2 bazen 3A civarına dayanıyor tam yüke vermemeye çalışıyorum tam yükte 5 A civarında çekiyor.
geçen çıkışı erken kesti 1 saat olmadan bir içini açıp bakayım dedim üstündeki moslar BMS'yi karartmaya başlamış bir voltajlara bakayım dedim benim görüşüm sorun yaratmayacak farklar var aralarında.

hücreler arası genel fark 100-120mV değişiyordu.
kimi hücre 4.20 şarj olmuş kimi 4.18 kimi 4.15

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back