Taşınabilir güç amfisi

Keşke ben de kendimi japonca yazılan forum sayfasın da gibi hissetmeseydim :D

Hemen microcap'i kur benim yaptığım deneyleri yap, sonra da komponent değiştirip neler değişiyor gör. Bu iş böyle öğrenilir.

Bunlar basit şeyler.
Esas sen Taydın abimi böcüklü çay tarifinde görecektin :)
Taydın abi.
Çıkış transistörlerini aynısından yapıp çıkışa bir transformatör koyarak simule edebiliyormusun?
Yani iki adet NPN transistör. Kollektörleri transformatörün 2X primerine gidecek. Transformatörün orta ucu Vcc olacak.
Transformatörün sekonder sargısı ise tamamen yük empedansında olacak.
12V tek besleme ile bakalım kaç wattlık bir güce ulaşabileceksin :D

Bu yapıda güç en az iki katına çıkması lazım. Ama distorsiyonu da berbat olur çünkü crossover konusunda bir tedbir alınmamış olacak.

Bu arada microcap THD+N analizi de yapıyor :) ama nasıl kullanıldığını öğrenmemiz lazım.

Çok düşük distorsiyonlu bile yapılabilir.
İkincil bir sürücü trafosu konulup, bu trafonun sekonder orta ucundan uygun bir BIAS sağlanabilir.
1868 eklentisine bak

Abi tam köteklik bir şema çizmişsin :D Kur şu microcap'ı yav, gayet rahat istediğin şemayı çizersin. Simulasyonu da bonus!

Linux versiyonu yok bunun. Ama kicad var linux için :cool: Onda da simulatör kullanılabiliyor ama o biraz daha ileri düzel bir simulatör, biraz daha ayrıntılı SPICE bilgisi gerektiriyor.

Ama bunu öğrenmek lazım. Bende Circuit Studio ve Proteus olmasına rağmen ben gene de bunu öğrenmek istiyorum, çünkü gençlere "şu kadar dolar verip xxx programını al" diyemeyeceğimize göre KiCad'i kullanmaları daha iyi. Gerçi herkes korsan morsan işini görüyor ama KiCad alternatifini öne çıkarmak lazım. Korsana tevessül etmeden basitten karmaşığa birçok projenin altından kalkabilecek bir yazılım.

Yalnız benim Debian depoları ile gelen KiCad baya eski. Ben kaynak kodunu indirip sıfırdan derleyeceğim. Aşamalarını da burada paylaşacağım.

Ne olacak şimdi bu benim ampli? Bu haliyle kullanmaya devam mı? Yoksa bir düzenleme yapacak mıyız?

Düzenlemeye gerek yok. Orijinal haliyle restore etmek en güzeli. Volüm için anahtarlı bir pot bulursun. İstersen tone filtresi üzerinde biraz çalışabilirsin, ama şart değil.

Üzerindeki elemanlara bakılırsa eski bir devreye benziyor. O dönemin popüler devrelerinden biri olsa gerek. Bu devrenin özelliği nedir?

Bu amfinin, transistör devrelerini öğrenmede faydası olur. Girişteki preamp'ta örneğin hem feedback kullanılmış (kazancı 50 civarına getirmek için), hem de bu feedback frekansa göre adapte edilmiş (kollektördeki iki direnç ve ortasındaki kondansatör). Aynı transistör, bir mikser olarak da kullanılıyor :) gitar ve mikrofon sinyallerini topluyor ve ilk transistörde yükseltilmesini sağlıyor.

Puş pul devresi ve onun girişindeki ön yükselticide de frekansa göre adaptif çalışan feedback'ler var. Ayrıca puş pul ön yükselticideki PNP/NPN transistör seçimi de özellikle yüksek kazanç elde eymeye yönelik bir yapı. Buradaki transistörlü devrelerin tasarım ayrıntıları tam olarak bilmek ve her bir komponent neden konmuş onu anlamak önemli, o yüzden bu uğraş :)

Bu amfinin, transistör devrelerini öğrenmede faydası olur. Girişteki preamp'ta örneğin hem feedback kullanılmış (kazancı 50 civarına getirmek için), hem de bu feedback frekansa göre adapte edilmiş (kollektördeki iki direnç ve ortasındaki kondansatör). Aynı transistör, bir mikser olarak da kullanılıyor :) gitar ve mikrofon sinyallerini topluyor ve ilk transistörde yükseltilmesini sağlıyor.

Puş pul devresi ve onun girişindeki ön yükselticide de frekansa göre adaptif çalışan feedback'ler var. Ayrıca puş pul ön yükselticideki PNP/NPN transistör seçimi de özellikle yüksek kazanç elde eymeye yönelik bir yapı. Buradaki transistörlü devrelerin tasarım ayrıntıları tam olarak bilmek ve her bir komponent neden konmuş onu anlamak önemli, o yüzden bu uğraş :)
Ben bunu biraz kurcalayayım ama başınızı ağrıtabilirim. Demedi demeyin :D

50k ses potunun ilk bir kaç milimi çalışıyor gerisi feed bak. Ne yapmak lazım?

elvis-sema-png.1612

Potu mikrofon hattına bağlamışsan böyle davranır. Yani mikrofon ile pot parelel olamaz.
Mikrofon doğrudan kendi ön yükseltecine bağlanmalıdır. Ön yükseltecin çıkış empedansı ve ana yükseltecin giriş empedansları potun empedansını belirler.
Abi aynen resimde gösterdiğin gibi bağladım.

Çizdiğim resme iyi bak.
ENS İNEK ucu boşta gösterilmiştir.
Demekki olası osilasyonların önlemi için daha önceden tasarım yapılmış ve bağlantıları sunulmuştur.
İlk transistör yüksek kazanç ihtiva eden bir mikrofon devresidir. Bu devrenin girişine dinamik mikrofondan başka ve 200-600 ohm dan yüksek empedanslı ekipmanlar bağlanamaz.
Anladım abi. O zaman şöyle birşey yapılabilir mi?
Dinamik mic girişini normal ineğe bağlayıp, piezoyu da senin dediğin gibi j2 orta bacağından bağlarsak istediğimiz sonucu elde etmiş oluruz.

@Mr_YAMYAM @taydin
Yav bu cihaz kendi kendine türkü çalıyor. Çok ileri seviye yapmışız bunu. Türküyü ben çalıp söyleyecektim o sesini yükseltecekti :D

Ne yapacaz şimdi bunu?

Girişinde mikrofon veya saz manyetiği varken mi yapıyor bunu? Yoksa giriş boşta mı?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back