TCST2103 sensörü ile bu HJR-3FF-S-Z-4/05VDC roleyi nasıl açıp kapatmak lazım?

Olay cozume kavustuguna gore benim yapmama gerek kalmadi. Ben en sona kalmisim.

Bir ara elime fotokopi makinasi geçmişti 3 adet. Sokup parcaladim bazi parcalarinida ayirmistim. Bu sensorde onlardan biri. Ne olur olmaz dursun diye ayirdiklarimdan.

15823170082692126165446.jpg

Senin devrede 220 Ω olması lazımdı onun. Ve voltaj yüksek olduğu için de 1W gibi olması lazım. Ama 5V ile çalışırken çeyrek watlık normal direnç yeterli oluyor.
Benim devrede 220 ohm zaten abi. Ben senin şemaya göre dedim. Bende 220 ısınıyorsa sende 120 de ısınır diye düşündüm. ama ben neredeyse 3 katı voltaj kullandım o da var :D

Hepinize çok teşekkür ederim.

BC547 ile C1815 şin Emitter, Collector, Base ayakaları değişik aynı yerde değil kafam çok karıştı bir türlü yapamadım, ama şöyle yapıp çalıştırdım, TCST2103 "E" 104 ohm, "D" 3,9k ve LED içinde 104 ohm kullandım, sensörün çatalına engel girip çıktığınde Röle ile birlikte LED te yanıp sönüyor.

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Röle

BC547 ile C1815 şin Emitter, Collector, Base ayakaları değişik aynı yerde değil kafam çok karıştı bir türlü yapamadım, ama şöyle yapıp çalıştırdım, TCST2103 "E" 104 ohm, "D" 3,9k ve LED içinde 104 ohm kullandım, sensörün çatalına engel girip çıktığınde Röle ile birlikte LED te yanıp sönüyor.
Röle

Eline sağlık, ne güzel çalıştırmışsın. Ama bu verdiğin direnç değerleri gördüğüm kadarıyla doğru değil. Devrede iki tane 100 Ω direnç ve bir tane de 1.9 kΩ direnç var. Ve bunlar da E ve D ye bağlı değil. E ve D nin ikisi de şaseye bağlı.

Eline sağlık, ne güzel çalıştırmışsın. Ama bu verdiğin direnç değerleri gördüğüm kadarıyla doğru değil. Devrede iki tane 100 Ω direnç ve bir tane de 1.9 kΩ direnç var. Ve bunlar da E ve D ye bağlı değil. E ve D nin ikisi de şaseye bağlı.

Bir sakıncası ulurmu.

Belki resimde renkleri tam seçilmiyor, 1.9 kΩ değil 3.9 kΩ (Turuncu, Bayaz, Siyah, Kahverengi ve Mor) Değiştirmem gerekirmi.

Transistör satürasyonunu garanti etmek için o direncin 1 kΩ gibi olması lazım. Yoksa transistörün ÇOK DEĞİŞKEN olan betasının insafına kalırsın. Bir transistörde çalışır, ama ikinci bir devreyi yapınca oradaki transistörde yetersiz kalır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back