TEA2025B

Mustafa281

Üye
Hocam merhabalar diğer forumdan buraya hicret ettim :) sizden bir
TEA2025B.PNG
yardım talep ediyorum @Mr_YAMYAM devre de bass frekansları acayip kuvvetli bunları en az'a yani sade bir şekile nasıl kavuşturabiliriz, artık bir süre sonra headroom seviyesi baş ağrıtmaya başlıyor.

En ideali girişteki 220nF kondansatörleri 47nF olarak değiştir.
Basslar çok düşerse 68nF yaparsın.

NOT:
Işığı görenler buraya damlıyor :D
@taydin abi görmeden çabuk kondansatörleri değiştir de bize kızmasın :D
Az buçuk öğrenmeye başladım galiba. Bende girişteki kond. değiştir demeye cesaret edemesem de aklıma ilk o geldi :D

Foruma hoşgeldin!

Entegrenin dokümanına göz attım. Alt kesim frekansını belirleyen noktalardan bahsedilmiş. Hatta nokta atışı frekans belirleyip hesaplamak için gerekli formüller de verilmiş.

6. ve 11. bacaklardaki 100uf lar ve çıkışlardaki 470uf lar. Bunların değerlerini aşağıya çekerek kesim frekansını yukarı kaydırabilirsiniz.

Çıkıştaki yükün empedansı da alt kesim frekansında belirleyici. Mesela çıkış kapasitörü olarak 470uf kullanmışsınız. Dokümanda 470uf ,4 ohm yük ile 80Hz denilmiş. Siz kulaklık taktığınıza göre empedansı çok daha yüksek. Bu durum kesim frekansını iyice aşağıya çekiyor kısacası. Sanırım sadece 470uf kapasitörlerin değerini düşürerek sorunu çözebilirsiniz. Yalnız devreyi nihai olarak hangi yük ile kullanacaksanız ona göre değer seçin. Yük empedansı değişirse ona göre tekrar değişiklik yapmanız gerekecek.

Pottan yapmaz.
Giriş empedansını daha da düşürmek gerekiyor.
Ya da senin şikayetçi olduğun olay bass yüksekliği değil.
Girişteki 22K dirençlerin hepsini 5.6K yap. Düzelmezse seviye kontrollerine geçeriz.
Taktığın 47nF lar aynen kalsın.
Onursal Ağabey az biraz fark var ama bass'lar aynı vaziyette tok, Bir laptoptan dinliyorum bir devreden dinliyorum sanki bizim devrede ki tiz'ler de sert :p

Entegrenin dokümanına göz attım. Alt kesim frekansını belirleyen noktalardan bahsedilmiş. Hatta nokta atışı frekans belirleyip hesaplamak için gerekli formüller de verilmiş.

6. ve 11. bacaklardaki 100uf lar ve çıkışlardaki 470uf lar. Bunların değerlerini aşağıya çekerek kesim frekansını yukarı kaydırabilirsiniz.
Devrenin sonundaki 47R dirençler kulaklık için ayarlı, eğer dirençler sökülür de jumper atılırsa kondansatörlerden ses gelecektir zira şu an kulaklığa ayarlı :)

%70 düşür demek ile %70 e düşür demek çok farklıdır.
%70 düşürmek demek 3 te 1 e düşürmek demektir.
Yani ses seviyen en fazla %30 larda olmalıdır. %60 larda değil.
Evet ses seviyesini %30'a alınca büyük bir fark yarattı, ama bu seferde potansiyometreyi sona almak zorunda kaldım, yani ses kısıldı. %40 yapınca sonuç daha iyi :)

Evet ses seviyesini %30'a alınca büyük bir fark yarattı, ama bu seferde potansiyometreyi sona almak zorunda kaldım, yani ses kısıldı. %40 yapınca sonuç daha iyi :)
Demekki giriş sinyali yüksek geliyor. Uygun bir direnç ile sinyali belli bir seviye ye ayarlayıp sonrasın da pot ile müdahale etmek lazım. OHM kanunu nu kullanmalısın :D (Yamyam abiden kötek yemezsek iyi :D )

Devrenin sonundaki 47R dirençler kulaklık için ayarlı, eğer dirençler sökülür de jumper atılırsa kondansatörlerden ses gelecektir zira şu an kulaklığa ayarlı :)

Devrenin sonunda direnç olması 470uf ların alt kesim frekansına olan etkisini ortadan kaldırmıyor. Aksine bu dirençler yük emdansına eklendiği için alt kesim frekansını teorik olarak daha da aşağı çekiyor.

Eğer sorunun kesim frekansı ise bunu etkileyen ilk grup kulaklık empedansı + 47Ohm + 470uf , ikincisi 6 ve 11. bacaktaki 100uf lar. Bunların değerleri büyüdükçe aşağı iniyor.

Sorun kazanç kaynaklı ise 220Ohm lar. Bu dirençlerin değeri düştükçe kazanç artıyor. 220Ohm ve giriş yapısı dikkate alınırsa mevcut kazanç yaklaşık 19 kat gibi duruyor.

Son düzenleme:
Demekki giriş çıkış seviye ölçümü oldukça önemli imiş.
Ampli kazancının düşürülmesi giriş devrelerindeki aşırı sürülmeden kaynaklanabilecek bozulmaları da azaltacaktır.
Ancak çıkış gerilimimizin optimize edilmesi ve max. giriş seviyesi için ayarlanması da gerekmektedir.
Max giriş gerilimi, literatürde 1Vpp civarı olduğu için ampli kazancımızı bu gerilim değerine göre konfigure etmeliyiz.
2033 eklentisine bak
Sarı renk ile belirtilmiş malzeme değerlerini uygulayarak yeniden test ediniz.
Diğer malzemeler değişmeyecektir.
Ağabey kusuruma bakma giremedim, bu dediklerini uyguladıktan sonra ses şimdi istediğim gibi oldu Teşekkürler:):)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back