Tek ses girişini iki amfiye bağlamak

wawe35

Yeni Üye
Öncelikle tüm forum sakinlerine selamlar.
Stereo amfime subwoofer bağlamak için mono amfi eklemek istiyorum. Ses girişini düz bir şekilde ikisine birden paralel mi bağlayacağız yoksa direnç kullanmamız gerekiyor mu?
Aşağıdaki resimdeki bağlantı gibi tek ses girişini direkt iki amfiye bağlayabilir miyiz?
TEK KANAL SES GİRİŞİ 2 AMFİ.jpg

Bu tamamen kaynağın çıkış empedansına bağlı. Mesela girişe bağlanan ses kaynağı bir PC'nin ses kartı kulaklık çıkışı ise aynen dediğin gibi bağlayabilirsin. Ama çıkış empedansı yüksek olan bir ses kaynağı ise o zaman araya bir "buffer" veya tampon devresi koymak lazım. Bu buffer'ın amacı, yüksek çıkış empedanslı ses kaynağını fazla yüklememek, ama mevcut amfilerin hepsini de tatmin edecek şekilde sürmek.

Eğer çıkış empedansı konusunda bir bilgin yoksa, yukarıda gösterdiğin bağlantıyı yap. Eğer stereo amfiden çıkan ses iyice azaldıysa o zaman senin ses kaynağı ilave amfiyi süremiyor demektir, tampon gerekir.

Burada bir de iyi ses kalitesi için şu ayrıntıya dikkat et: subwoofer amfisinin beslemesi ile stereo amfinin beslemesi ayrı olsun, yani tamamen bağımsız güç kaynaklarından beslensinler.

@taydin hocam cevabınız için teşekkür ederim. Şimdi sizin yazdıklarınızdan kafama takılan birkaç konu var onları da sorayım.
Giriş empedansını nasıl öğrenebiliriz?
Buffer veya tampon devre dediğiniz tam olarak ne oluyor preamp mı acaba?

Giriş empedansını nasıl öğrenebiliriz?

Bununla ilgili bir konu açmıştım, ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor

Buffer veya tampon devre dediğiniz tam olarak ne oluyor preamp mı acaba?

Preamp değil. Buffer amfinin kazancı yok, girişi aynen çıkışa aktarıyor. Ama akım verme kapasitesi daha fazla olduğu için senin ilave olarak bağladığın subwoofer amfiyi de sürebiliyor. Bunu basit eviren veya evirmeyen opamp yükselteç gibi düşünebilirsin.

@taydin ozaman her halükarda buffer devre eklemek mantıklı gibi duruyor. İnternette buffer devre diye aradığımda pek birşey bulamadım ne olarak aramam gerekiyor acaba?

"buffer amplifier" veya "input buffer" diye aratabilirsin. Sadece gerekirse bağla, gerekmeme ihtimali yüksek.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,782
Üyeler
2,462
Son üye
W.A.Semih Aslan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back