Teknis Servisler için özel el temizleme sabunu

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Malum teknik serviste çalışınca akşama kadar on kere yıkasakta eller simsiyah oluyor.
Makinelerin içide genellikle yağ ve kir karışımı olduğu için normal sabun ile belli bir yere kadar çıkıyor.
İnternetten aşağıdaki resimdeki ürünü aldım ama hiç başarılı bulmadım. İçinde kum gibi taneler var. Elimi zımparalar gibi yıkamama rağmen parmaklarımdaki kirleri çıkaramıyorum. Özellikle parmaklarım çalışma esnasında çiziliyor, belli belirsiz yarıklar oluşuyor ve bu yarıklar kir dolduğunda sabunla veya bu aldığım özel sabunla çıkaramıyorum.

Var mı deneyip memnun kaldığınız, önereceğiniz bir ürün?

dtx.png

Bir musteride wurth ürününü kullandım. Cok memnun kaldım. Ellerim ciddi yağlı ve kararmisti çok iyi temizledi. Hatta şaşırmıştım başka yerlerde elimi bu kadar temizleyememistim.

images (1).jpeg

Bir musteride wurth ürününü kullandım. Cok memnun kaldım. Ellerim ciddi yağlı ve kararmisti çok iyi temizledi. Hatta şaşırmıştım başka yerlerde elimi bu kadar temizleyememistim.

21971 eklentisine bak

535TL 1LT Değer mi bu parayı vermeye?

Bu gün;
449TL ye Einhell 115 Avuç taşlama aldım.
371TL ye Kingsdun KS 8061 60 Uçlu Tornavida Seti aldım.
532TL ye Unit UT 89XD Dijital Multimetre aldım.

Hepsi de Sudan olmasa da sabundan ucuz :D
Yani böyle şeylere 500TL vermek varken sabuna vermek zor geliyor bana.

Mekanik işlerde uğraşırken eldiven kullanmak şart bence. Elinizin çizilme/kesilme veya sıkışma ihtimali varsa eldiven sizden önce davranıyor.

Hem elinizin kirlenmeside önlenmiş oluyor hemde soğuktan kuruma çatlama vs ihtimali azalıyor.

Her durumda iş eldiveni kullanılamayabilir tabi. Ondada yine muayene eldiveni kullanılabilir.

Sanayide el temizliği için (Fairy) bulaşık deterjanı görüyorum. Onun yerine yoğun sıvı sabunlar kullanılabilir.

Kullandığım eldiven bu. Hem pahalı değil, hemde ince. (Kaba işler için kalınlarıda var.)

Mekanik işlerde uğraşırken eldiven kullanmak şart bence. Elinizin çizilme/kesilme veya sıkışma ihtimali varsa eldiven sizden önce davranıyor.

Hem elinizin kirlenmeside önlenmiş oluyor hemde soğuktan kuruma çatlama vs ihtimali azalıyor.

Her durumda iş eldiveni kullanılamayabilir tabi. Ondada yine muayene eldiveni kullanılabilir.

Sanayide el temizliği için (Fairy) bulaşık deterjanı görüyorum. Onun yerine yoğun sıvı sabunlar kullanılabilir.

Kullandığım eldiven bu. Hem pahalı değil, hemde ince. (Kaba işler için kalınlarıda var.)

Ben eldivenle çalışamıyorum ya. Tutmam gereken kabloyu vs tutamıyorum. Bir de parmağım sağlam olsa bile yarabandı yapıştırınca istemsiz bir şekilde parmağımı sakınıyorum :)

Bir baska yerde de yeşil eski bulaşık deterjanı ama sivi değil jel olanlardan isim vericem mintax marka üzerine ince talaş dökmüşler.

Bununla da elimi yikadigimda ciddi iyi temizlemisti. Talas temizlemeyi kolaylaştırıyor.

Ben bunlardan alamadım ama evde bazen işten kirli ellerle geldiğimde bulaşık deterjanı ve toz vim i elde karıştırıp bu karışımla yıkıyorum. Baya iyi temizliyor. Yukarıdaki ürünler kadar temizlemese de faydasını görüyorum.

Bende biraz karışım yapayım bakalım ortaya Abwürth bir ürün çıkarabilecek miyim? Olmazsa şu delik içi kaplama için aldığım kimyasallardan sabun yapayım :katil2:

Yalnız bu yıkama işlemi hergün düzenli yapılacaksa ve bulaşık deterjanı kullanılacaksa basit birşey kullanılmamalı. El koruyucu özelliği falan olan birşey kullanılmalı. Yoksa uzun vadede ele zarar verir. Zamanında 5 ay kadar bulaşıkçılık yapmıştım. Eldiven kullanmamıştım. Ellerim pütür pütür oldu. Krem falan kullanmak zorunda kaldım. Ama eller biraz yıpransın usta olduğumuz belli olsun diyorsan o başka :) .

Aklıma geldi gaz yağı kullanabilirsiniz. Sanayide bolca bulabilirsiniz, açık yağ satanlarda vardır. Elde yumuşak bir his bırakıyor. Sonrasında sabunla yıkamanız lazım.

Mekanik temizlik işlerinde de çok işe yarıyor.

Aklıma geldi gaz yağı kullanabilirsiniz. Sanayide bolca bulabilirsiniz, açık yağ satanlarda vardır. Elde yumuşak bir his bırakıyor. Sonrasında sabunla yıkamanız lazım.

Mekanik temizlik işlerinde de çok işe yarıyor.
Bende var yarım litre. 4 sene önce motordaki lekeleri temizlemek için almıştım. Hatta bir ara kullanayım bitsin diye nostaljik gaz lambası almayı düşünmüştüm. :D

Bu kadar yoğun kimyasal kullanımında bir süre sonra ellerinizde egzama oluşabilir. Kaliteli ve bu işe özel ürünler kullanmanızı tavsiye ederim. muhtemel ki würth ürünlerini pahalı yapan faktör budur.

Çalışırken gün içinde ellerimi normal sabun ile çok kez yıkıyorum. Yinede görüntü aşağıdakinden çok farklı olmuyor. Çalışırken bu sorun değil ama en son akşam çıkışta bu kirlerden tamamen kurtulmam gerekiyor. Evde iç işleri bakanı söyleniyor. Haklı da bu parmaklarla masaya oturmak olmuyor.

20230129_151948.jpg

Kaliteli bir temizleme materyali kullanmak lazım bence. Yoksa ileride ciltte ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Würth'ü bir daha düşün bence. Evet maliyetli ama sağlık daha önemli.

Kaliteli bir temizleme materyali kullanmak lazım bence. Yoksa ileride ciltte ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Würth'ü bir daha düşün bence. Evet maliyetli ama sağlık daha önemli.
Şuan arap sabunu ile würt ağır basıyor zaten. Önce arap sabununu deneyeceğim. Bildiğim kadarıyla doğal sabun o. Bir zararının olmaması lazım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,785
Üyeler
2,463
Son üye
Yanç

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back